Pinezkowanie twarzy, czyli akupunktura kosmetologiczna zwana też liftingiem akupunkturowym wywodzi się z tradycyjnej medycyny chińskiej. Ponadto jest naturalnym sposobem na utrzymanie zdrowego i młodego wyglądu. To jedna z technik stosowana w gabinetach medycyny estetycznej. Czy działa? A jeśli tak, to na czym polega i jakie daje efekty?
Na czym polega akupunktura kosmetologiczna, czyli pinezkowanie?
Małe, cienkie igiełki (średnica 0,12/14/18 mm, długość 5/7 mm) wkłuwane są w wybrane przeze mnie okolice twarzy dla wywołania określonego efektu. Dlatego taki zabieg poprawia kondycję i wygląd skóry. Jest także naturalną metodą przeciwdziałania starzeniu się, jednak należy pamiętać, że akupunktura twarzy nie ogranicza się jedynie do działań kosmetycznych i estetycznych. Ma wpływ na cały organizm. Można powiedzieć, że efekty estetyczne są wartością dodaną. Bardziej istotne są zmiany zachodzące w samym mózgu. Związane ze zwiększeniem mobilności sieci neutralnej poprzez zastosowanie pinezek – igieł akupunkturowych. Powszechnie wiadomo, że twarz jest mapą ważnych organów wewnętrznych. Akupunktura kosmetologiczna przywraca funkcje narządów i układów wewnętrznych poprzez nakłuwanie biologicznie aktywnych punktów (BAP) twarzy.
Jakie efekty daje pinezkowanie twarzy?
Akupunktura kosmetologiczna, jaką jest pinezkowanie stymuluje mikrokrążenie, a przez to dotlenienie i metabolizm komórek skóry. Pomaga w ich regeneracji oraz oczyszcza z toksyn. Zwiększa produkcję kolagenu i elastyny, dlatego poprawia, ogólną elastyczność i naprężenie skóry. Zmniejsza napięcie mięśni twarzy i napięcie kognitywne w ciele. Koryguje pracę narządów wewnętrznych przez nakłucia odpowiednich dla nich stref na twarzy. Poprawia przepływ energii w organizmie.
Jaki jest główny cel zabiegu?
Taki typ akupunktury kosmetologicznej redukuje i spłyca drobne zmarszczki oraz linie kresowe. Ponadto ujędrnia skórę, a także poprawia jej koloryt i teksturę. Przyczynia się do redukcji obrzęków. Zabieg stosowany na bliznach, pomaga zmniejszać ich widoczność. Poprawia ich elastyczność i zapewnia lepsze funkcjonowanie sąsiadujących tkanek. Dodatkowe korzyści to poprawa samopoczucia, wyciszenie oraz redukcja napięć mięśniowych i stresu. Przy okazji zabieg wpływa pozytywnie na funkcjonowanie narządów wewnętrznych.
Dla kogo jeszcze odpowiednia jest akupunktura kosmetologiczna?
Tego typu zabiegi twarzy są odpowiednie dla osób, które:
- chcą opóźnić procesy starzenia bez użycia toksycznych substancji czy zabiegów chirurgicznych,
- posiadają delikatną skórę lub obawiają się bardziej agresywnych metod,
- zmagają się z problemami skórnymi, takimi jak zmarszczki, przebarwienia, opuchlizna czy blizny potrądzikowe,
- dla każdego, kto w przyszłości nie chce ponosić skutków agresywnych zabiegów kosmetycznych wykonywanych we wcześniejszych latach swojego życia,
- dla każdego, kto chce uniknąć w przyszłości korzystania z zabiegów chirurgii plastycznej.
Autor: Agnieszka Podołowska, Lekarz medycyny estetycznej