W sytuacji, która obecnie panuje w kraju, coraz więcej firm decyduje się na zwolnienia, redukcje etatów oraz bezpłatne urlopy. Jednak najwięcej przedsiębiorców decyduje się na pracę zdalną. Jest to bardzo wyjątkowa relacja PRACOWNIK – PRACODAWCA, która wymaga od obu stron dużego zaufania. Podczas pracy zdalnej pracodawca udostępnia pracownikowi narzędzia i dane firmowe, z których pracownik korzysta w swoim mieszkaniu, domu lub innym uzgodnionym z pracodawcą miejscu. Od wielu tygodni, tak właśnie pracują tysiące osób w kraju. Czym jest praca zdalna? Kto może pracować w taki sposób? Jakie obowiązują zasady pracy zdalnej?
Czym jest ta praca zdalna?
W Kodeksie Pracy praca zdalna, rozumiana jako wykonywanie zadań służbowych w domu lub innym wskazanym przez pracownika miejscu, nie jest właściwie definiowana. Według tego toku postępowania pracownik wykonuje swoje zadania w domu, w ten sam sposób jakby wykonywał je w siedzibie firmy. Obowiązują go te same prawa i ciążą na nim te same obowiązki, niezależnie od tego, w jakim miejscu świadczy pracę na rzecz swojego pracodawcy lub zleceniodawcy.
W obecnej sytuacji praca zdalna jest dużym ułatwieniem dla pracowników i ich rodzin. Pracujący rodzice muszą zaopiekować się swoimi pociechami, ponieważ szkoły, żłobki i przedszkola niestety są zamknięte. Owszem mamy możliwość skorzystania z opieki nad dzieckiem, ale wiąże się to m.in. z mniejszymi zarobkami (otrzymujemy tylko 80% wynagrodzenia), „wypadnięciem z biegu”, z bieżącego trybu pracy, a nasz pracodawcy niechętnie patrzą na pracownika, który często korzysta z tego świadczenia. Przyglądając się jednak bieżącej sytuacji, gdzie wszyscy stosujemy się do społecznej akcji #zostańwdomu praca zdalna jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Należy jednak pamiętać, że nie każdy zawód da się wykonywać zdalnie.
Kto może pracować w taki sposób?
Teoretycznie? Każdy, kto wykonuje pracę umysłową. Praktycznie? Niestety nie. Wyobrażacie sobie chirurga, który ma wykonać zdalnie operację? No raczej nie. Chociaż lekarze o innych specjalizacjach w większości przychodni obecnie wykonują swoją pracę w formie teleporad. Ale na poważnie. Jeżeli pracodawca wyrazi zgodę na pracę zdalną, a pracownik jest w stanie dobrze
i sumiennie ją wykonać, to tylko od nich zależy, kto może w taki sposób pracować. Proszę pamiętać, że nasze rozważania dotyczą obecnej sytuacji na rynku pracy, która jest wynikiem pandemii koronawirusa i działań podjętych w związku z zaistniałą sytuacją. Praca zdalna jest dla wielu osób idealnym modelem pracy. Nie trzeba tracić czasu na dojazdy, nie musimy kontaktować się z ludźmi, z którymi nie mamy ochoty rozmawiać, nie jesteśmy zobowiązani do noszenia ubranka firmowego – koszula do piżamy też pasuje i nie mamy szefa, który stoi za naszymi plecami. Przynajmniej w teorii jest tak różowo, bo musimy jednak odpowiadać na maile, nawet od tych nielubianych, ubranie firmowe do video konferencji jednak jest wskazane, a szef posiada pewne narzędzia, które pozwalają sprawdzić naszą pracę na odległość. Myślę więc, że warto byłoby ułożyć takie zasady pracy zdalnej, które pozwolą nam zachować zdrowy rozsądek i równowagę w pracy w domu.
10 Złotych Zasad Pracy Zdalnej
Praca zdalna to dalej praca. Zmienia się tylko miejsce, gdzie jest ona wykonywana.
Pracujesz w określonych godzinach – musisz ich sam pilnować.
Przestrzegaj zasad BHP – w domu też obowiązują.
Pracujesz w domu – potrzebujesz wydzielonego miejsca.
Skupienie – czynności wprowadzające do pracy.
Jesteś w pracy – pracuj według listy zadań.
Rozpraszacze – rodzina w domu, telewizja, sąsiedzi. Staraj się maksymalnie je ograniczyć, o ile to możliwe.
Zaakceptuj ekstremalność warunków pracy. Ten stan nie będzie trwał wiecznie.
Twoje obowiązki wobec pracodawcy są cały czas takie same.
Czas wolny – pamiętaj, on nadal istnieje.
Zwróć uwagę, że zawsze warto określić warunki i reguły gry, bo wtedy wszyscy wiedzą, na czym „zabawa” polega. Twój dom zaczyna pełnić trochę inną funkcję i wszyscy domownicy muszą się z tą sytuacją zapoznać i ją zaakceptować. Musicie wypracować kompromis, który uwzględni potrzeby wszystkich domowników obecnych w trakcie zdalnej pracy w domu. Musicie zmierzyć się z „rozpraszaczami”, brakiem miejsca na stole, ciszą w trakcie video konferencji i wieloma innymi, ekstremalnymi jednak dla pracy, sytuacjami. Należy pamiętać o tym, że kiedyś wrócicie do pracy w normalnych warunkach.
Więc LENIUSZKI pracujące zdalnie pamiętajcie, że organizacja pracy i samokontrola oraz skupienie i sumienność będą pomocne w ogarnięciu tej formy pracy.
A Wy Kochani PRACOHOLICY pamiętajcie o czasie pracy i o tym, że obowiązki domowe też musicie wykonać, a czas wolny i odpoczynek jest równie ważny jak praca, którą wykonujecie.