Polskie czy chińskie, czyli cała prawda o produkcji?

Dlaczego nie dbamy o rodzimy przemysł? Co skłania przedsiębiorców do zakupu towarów niekrajowych? Czemu nie wspieramy siebie nawzajem?

Wielokrotnie słyszymy „Dobre, bo nasze”. Dlaczego w takim razie, znacząca większość towarów pochodzi od zagranicznych producentów? Czy w Polsce nie ma ludzi zdolnych, mądrych potrafiących wyprodukować przedmioty o różnym stopniu skomplikowania? Oczywiście, że są i okazuje się, że niejednokrotnie są lepsi i mądrzejsi od tych zagranicznych. Do tego dochodzi działalność proekologiczna i zachowanie standardów bezpieczeństwa w produkcji. Dlaczego nie dbamy o rodzimy przemysł? Co skłania przedsiębiorców do zakupu towarów niekrajowych? Czemu nie wspieramy siebie nawzajem, tylko wzbogacamy innych? Nie milcząc, odpowiadam na każde z tych pytań.

 

Dobre, bo polskie

Mówiąc o produkcji, mam na myśli wiele gałęzi przemysłu, zaczynając od elektroniki, poprzez przemysł samochodowy, modowy, spożywczy, a kończąc na przemyśle farmaceutycznym. Znam wiele firm krajowych, które oferują wysokiej jakości produkty. Wśród firm odzieżowych, dla mnie liderem jest marka Pretty One, która stworzona została z myślą o kobietach sukcesu, które łącząc wytworną elegancję i ponadczasową klasykę, przełamują schematy, wykraczając poza sztywne ramy biznesowego stylu. Świetnie prowadzona kampania marketingowa, kolorowe, piękne zdjęcia, wspaniała, wysoka jakość materiałów, to wszystko przemawia za tym, że nasze-polskie jest tak samo dobre co zagraniczne, a może nawet i lepsze, ponieważ wspiera rodziną gospodarkę.

 

Dbajmy o rodzime marki

W naszym kraju mamy wielu liderów na polskim i zagranicznym rynku farmaceutycznym. Firmy z długoletnią tradycją i wieloma osiągnięciami nieustannie działają i dostarczają nam nowoczesne rozwiązania farmaceutyczne. Polpharma to jeden z największych producentów leków nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Posiada siedem zakładów produkcyjnych oraz siedem ośrodków badawczych znajdujących się w Polsce, Rosji oraz Kazachstanie. Od ponad 80 lat cieszy się zaufaniem pacjentów, lekarzy oraz partnerów biznesowych. Oferowane ponad 600 produktów oraz kolejne 200 będące w fazach rozwoju w pełni zabezpiecza potrzeby rynku.

Poza farmacją jest wiele branż, w których rodzime firmy wyprzedzają zagraniczne. Mam tutaj na myśli nowoczesne technologie, IT czy poligrafię. Przyglądając się polskim drukarniom, które realizują najróżniejsze zlecenia, począwszy od książek, czasopism, wydruków wielkoformatowych, po duże firmy produkujące np. opakowania tekturowe do leków możemy zauważyć, że mamy liderów na tle Europy. Nowoczesne maszyny, wysoko wyspecjalizowani pracownicy oraz bardzo dobre zarządzania powoduje, że polskie firmy drukarskie mają z roku na rok coraz więcej zleceń. Self-publishing rośnie w siłę, a tym samym młodzi autorzy chętnie korzystają z usług dobrych, regionalnych drukarni.

 

Chińskie, tańsze, ale czy lepsze

Oczywiście znajdą się zwolennicy chińskich, tańszych zamienników. W ostatnich trzech dziesięcioleciach zostaliśmy „zalani” produktami z napisem „Made in China”. Nie umniejszając produktom pochodzącym z tamtych regionów, które są w miarę dobrej jakości, należy zauważyć, że często brakuje przy ich produkcji zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa, higieny oraz ekologii. Przemysł odzieżowy daje wiele do myślenia, a warunki, w jakich powstają ubrania za dwadzieścia czy trzydzieści złotych, dostępne w sieciowych sklepach dają wiele do życzenia.  

Zanim kupisz kolejny produkt, zastanów się, skąd pochodzi, czyje ręce go wykonały i czy jego jakość jest na pewno tyle warta, za ile ktoś chce go sprzedać. Pamiętaj, że co tanie, to drogie.

biznes

KONTAKT

Redakcja

Business Intelligence

Wydawca

Marshal Academy Sp. z o.o

Zapisz się do newslettera

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.