Jak przygotować się do inwestycji na rynku finansowym?

W co mogą inwestować Alternatywne Spółki Inwestycyjne? Na co zwrócić uwagę przy pierwszej inwestycji? Jaki powinien być dobry doradca inwestycyjny? Wyjaśnia Igor Udaliszczew

W fascynującym świecie alternatywnych metod inwestowania tradycyjne strategie spotykają się z innowacyjnymi podejściami. Spółki inwestycyjne odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu nowoczesnego rynku finansowego. W dzisiejszych czasach coraz więcej inwestorów poszukuje alternatywnych ścieżek, aby zdywersyfikować swoje portfele, zminimalizować ryzyko i maksymalizować zwroty. O tym, jak przygotować się do inwestycji na rynku finansowym, czym są Alternatywne Spółki Inwestycyjne oraz jak się uchronić przez SCAMem opowiada Igor Udaliszczew, Ekspert ds. Inwestycji.

Jak przygotować się do inwestycji na rynku finansowym?

Pierwsza inwestycja jest niesamowicie ważna z uwagi na to, że może ona wyznaczyć dalszy kierunek naszej drogi inwestycyjnej. Bardzo często spotykam się z głosami, że pierwsza nieudana inwestycja, zakończyła ambicje inwestycyjne Inwestora. Trzeba pamiętać, że każda inwestycja wiąże się z pewnym ryzykiem.

Uważam, że najlepszym przygotowaniem jest przyswojenie wiedzy na temat rynków finansowych, bądź dziedziny danej inwestycji. Należy jednak pamiętać, że wiedza nie zastąpi doświadczenia, dlatego kontakt z rzetelnym doradcą inwestycyjnym jest niezbędny na początku drogi inwestycyjnej.

Czym są Alternatywne Spółki Inwestycyjne?

Alternatywna spółka inwestycyjna (ASI), to w skrócie alternatywny fundusz inwestycyjny, funkcjonujący w polskim porządku prawnym od 2016 na mocy ustawy o funduszach inwestycyjnych. Jest to narzędzie do zbierania aktywów od wielu inwestorów, w celu inwestowania tych aktywów w interesie inwestorów.

Aktywa alternatywne, w które ASI mogą inwestować, obejmują szeroki zakres klas, takich jak nieruchomości komercyjne, infrastruktura, private equity, venture capital, surowce, kredyty alternatywne, kryptowaluty czy nawet sztuka. Dzięki tej różnorodności ASI mogą pomóc inwestorom w dywersyfikacji portfela oraz osiąganiu potencjalnie wyższych zwrotów, często przy niższym poziomie korelacji z tradycyjnymi rynkami finansowymi.

jak przygotować się do inwestycji na rynku finansowym

Czym jest SCAM i jak się przed nim uchronić?

Scam to angielskie kolokwialne określenie na słowo oszustwo. Ostatnimi czasy mocno zyskało na popularności i coraz częściej jest wykorzystywane w celu określenia mniejszych lub większych oszustw. W dzisiejszych czasach mamy wiele sposobów, by uchronić się przed różnym rodzajem oszustw.

  • Jednym z nich jest sprawdzenie numeru telefonu na stronach internetowych, które publikują takie numery jako nierzetelne.
  • Kolejnym krokiem jest sprawdzenie instytucji, którą dany doradca reprezentuje.
  • Przeczytanie opinii, bądź sprawdzenie KRS i osób, które stoją za spółką.  

Te kroki nie uchronią nas w 100% przed oszustwem, ale zmniejszą prawdopodobieństwo oszustwa.

Jak znaleźć dobrego doradcę inwestycyjnego?

Na rynku finansowym jest dużo doradców inwestycyjnych, którzy są przedstawicielami różnych spółek. Według mnie istotne jest sprawdzenie wiarygodności, podmiotu prawnego, który stoi za danym doradcą inwestycyjnym, czy doradcą klienta. Jest wiele znaków, które mogą podkreślić wiarygodność spółki lub funduszu inwestycyjnego.

Jednym z takich wyznaczników są licencje Komisji Nadzoru Finansowego. Fundusze i inne spółki na rynku finansowym są nieustannie monitorowane przez KNF. Kolejnym istotnym wyznacznikiem, jest doświadczenie, długoletnia obecność na rynku finansowym może świadczyć o rzetelności i wiarygodności danej spółki lub funduszu. Musimy jeszcze podkreślić kwestie osobowe.

Istotnym aspektem w procesie wyboru doradcy inwestycyjnego, jest to czy jego wizja na nasze portfolio inwestycyjne jest spójna z naszą wizją. Jeśli bezpieczniej się czujemy z inwestycją z mniejszym ryzykiem, powinniśmy mieć doradcę, który rozumie nasze potrzeby i potrafi przygotować strategie inwestycyjną spójną z naszym poglądem na inwestowanie.

Czym wyróżnia się inwestowanie w alternatywne zasoby np. zegarki czy zabytkowe samochody?

Podstawowym czynnikiem, który wyróżnia inwestowanie w alternatywne aktywa, jest fakt, że obiekt naszej inwestycji jest też obiektem naszej pasji. Niesie to za sobą dodatkowe korzyści i najczęściej wiąże się to z dogłębną znajomością rynku, na którym inwestujemy. Jeśli inwestujemy w coś, czym się interesujemy prywatnie, to w przypadku spadku cen mamy coś, co daje nam satysfakcje z posiadania. Najlepiej będzie to zobrazować na przykładzie rynku samochodowego.

Jeśli interesują nas samochody, to mamy wiedzę, jakie modele są rzadkie. Przez to możemy oszacować, które samochody mają potencjał inwestycyjny. Po zakupie takiego samochodu możemy nim jeździć i aktywnie czerpać z niego przyjemność. 

Podczas IV Kongres Kobiecej Przedsiębiorczości pt. “Alternatywne metody inwestowania” będziecie mogli czerpać wiedzę od Igora Udaliszczewa. Reprezentanta do spraw kontaktu z klientem o międzynarodowym doświadczeniu w dziedzinie finansów. Zdobywał wykształcenie w USA i Wielkiej Brytanii. Posiada obszerną wiedzę w zakresie zagranicznych rynków finansowych, umożliwiającą profesjonalne doradztwo klientom w dziedzinie inwestycji oraz planowania strategii biznesowej.

Czytaj więcej artykułów

KONTAKT

Redakcja

Business Intelligence

Wydawca

Marshal Academy Sp. z o.o

Zapisz się do newslettera

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.