Jak radzić sobie z inflacją? Wyzwania, z którymi muszą mierzyć się młodzi. 

jak radzić sobie z inflacją Image by wayhomestudio on Freepik
Zdobywając wyższe wykształcenie, standard życia studenta powinien wzrastać. Zmagają się jednak oni z wysokimi cenami. Jak radzić sobie z inflacją?

Inflacja dotyka każdego. Niestety mocno odczuwają to studenci, których koszty życia od kilku lat wciąż rosną. Obecnie muszą rezygnować z wielu rzeczy takich jak np. wakacje czy życie kulturalne, które w tym wieku powinno być mocno rozwijane. Zdobywając wyższe wykształcenie, ich standard życia powinien wzrastać. Niestety często zmagają się oni z przerastającymi ich cenami. Zatem, jak radzić sobie z inflacją?

Wpływ inflacji na studentów

Ta liczna grupa społeczna w dużej mierze uzależniona jest od rodziców, gdyż bez ich pomocy nie byliby w stanie się utrzymać. Wielu studentów stara się o dostępne pomoce finansowe świadczone przez uczelnie, przez co spada na nich duża presja. Większość chodzi do pracy i próbuje związać koniec
z końcem.

Coraz mniej osób, jest w stanie pozwolić sobie na korzystanie z typowego życia studenckiego, często brakuje również czasu na rozwijanie własnych pasji.

Obecny trend na produktywność, czy zarabianie kroci w młodym wieku powoduje wyrzuty sumienie i ciągłe wrażenie beznadziejności. To, co widzą w social mediach, rzadko pokrywa się z prawdziwym życiem. Niestety Internet przesiąka takimi treściami. To niezdrowe podejście stawia ludzi w niekorzystnej sytuacji, w której pracują ponad swoje siły lub nadmiernie myślą o swojej sytuacji, zamiast korzystać z życia i skupiać się na nauce.

Młodzi zmuszeni są do oszczędzania. Praca na pełen etat i życie w stresie – nie tak powinno wygjądać życie studentów. Ten czas powinni poświęcać na poszukiwaniu swojej ścieżki życiowej oraz pasji. Niektórzy zmuszeni byli zrezygnować z dalszej edukacji przez ciągle rosnące ceny wynajmu czy żywności. Nie byli w stanie opłacić wszystkiego sami.

Obecna sytuacja nie sprzyja studentom, wręcz zamyka niekiedy drogę do wyższego wykształcenia. 

Jak radzić sobie z inflacją? 

Najważniejszą kwestią w radzeniu sobie z inflacją jest planowanie budżetu. To pozwala na lepsze zarządzanie finansami i unikanie niepotrzebnych wydatków.

Świetną opcją do zmniejszenia kosztów na jedzenie jest korzystanie z aplikacji, które oferują żywność w niższych cenach. Przykładowo — To Good Too Go, Foodsi czy Finebite. Aplikacje nie dość, że oferują nam produkty w niższych cenach, to przyczyniają się do mniejszego jej marnowania.

Posiadanie aplikacji swojego ulubionego supermarketu to chyba już dziś standard. Śledzenie promocji, które są tam zamieszczane na bieżąco i robienie mądrych zakupów również pomaga w  zminimalizowaniu wydatków. Można także szukać oszczędności podczas robienia zakupów i do tego przydaje się apka Qpony. Dzięki niej znajdziesz tam kody promocyjne na różne artykuły czy usługi, a wszystkie gazetki reklamowe masz w jednym miejscu.

jak radzić sobie z inflacją
Image by <a href="https://www.freepik.com/free-photo/young-female-writing-notebook_2555134.htm#query=inflacja%20student&position=27&from_view=search&track=ais&uuid=9aac8918-9685-4770-9662-386dd883b3e3">Freepik</a>

Inwestycja w edukację finansową

W kontroli nad naszymi wydatkami może pomóc podstawowa wiedza z zakresu zarządzania finansami. Pozwoli to nam na mądrzejsze i bardziej świadome zarządzanie budżetem, ale także na lepsze oszczędzanie środków. Niewielu młodych ludzi posiada wiedzę na ten temat.

W dzisiejszych czasach wiedza o zarządzaniu finansami jest na wyciągnięcie ręki choćby w internecie. Warto ją zdobywać.

Posiadanie takich informacji i wprowadzenie do codziennego życia może znacznie ułatwić gospodarowanie środków. W sieci dostępne są filmiki i artykuły, zawierające wyjaśnienie, jak mądrze zarządzać budżetem oraz praktyczne rady. Zrozumienie tego aspektu może przynieść wiele pozytywnych skutków, ale także uświadomić młodego człowieka jak to powinno wyglądać. 

Inflacja jest nieunikniona, ale możemy nauczyć się radzić sobie z jej skutkami. Wprowadzając kilka elementów takich jak planowanie budżetu czy korzystanie z aplikacji rabatowych, może zminimalizować koszty, natomiast warto zainwestować trochę swojego czasu w edukację finansową, aby być jak najbardziej świadomym. 

Autor: Aleksandra Gibas, studentka dziennikarstwa | Korekta i redakcja tekstu: Red. Elżbieta Jachymczak

KONTAKT

Redakcja

Business Intelligence

Wydawca

Marshal Academy Sp. z o.o

Zapisz się do newslettera

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.