Spółki motoryzacyjne sposobem na inwestowanie pieniędzy

spółki motoryzacyjne
Branża motoryzacyjna rozwija się cały czas, choć w różnym tempie. Rewolucja przemysłowa, udoskonalanie silnika spalinowego to etapy, które pozwoliły na produkcję coraz to nowszych, bardziej zaawansowanych pod względem technologicznym aut.

Branża motoryzacyjna rozwija się cały czas, choć w różnym tempie. Rewolucja przemysłowa, udoskonalanie silnika spalinowego to etapy, które pozwoliły na produkcję coraz to nowszych, bardziej zaawansowanych pod względem technologicznym aut. Obecnie prym wiodą badania nad samochodami, które nie będą zanieczyszczać środowiska naturalnego. To auta hybrydowe i elektryczne. Spółki z branży motoryzacyjnej funkcjonują więc w zmiennym otoczeniu i cały czas inwestują w swój rozwój. Cały sektor jest ważnym elementem struktury rynków kapitałowych. Jak inwestować z zyskiem w spółki motoryzacyjne?

Spółki z branży motoryzacyjnej – czym się zajmują?

Nie można utożsamiać branży motoryzacyjnej wyłącznie z wielkimi koncernami produkującymi pojazdy mechaniczne. Do nich należą m.in. amerykański Ford, francuskie Renault i Citroen czy też japońskie i koreańskie firmy. Globalne koncerny stanowią z pewnością podstawę całego sektora. Warto pamiętać, że są tam również podmioty, które zajmują się dostarczaniem podzespołów, wyposażenia pojazdów czy dodatków do samochodów. To także dystrybutorzy samochodów danych marek w różnych krajach czy sprzedający samochody używane.

Słowem, branża motoryzacyjna jest mocno rozczłonkowana, co stwarza szerokie możliwości podejmowania inwestycji również na rynku giełdowym.

Zarówno na polskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i na giełdach światowych, można inwestować w akcje spółek z branży motoryzacyjnej.

Inwestowanie w największe spółki motoryzacyjne w Polsce

Na polskiej giełdzie papierów wartościowych notowane są różne spółki należące do branży motoryzacyjnej. Istnieje nawet indeks branżowy WIG-motoryzacja, na którego notowania wpływ mają takie spółki jak:

  • AC SA, czyli firma zajmująca się instalacjami LPG do samochodów,
  • Auto Partner SA, specjalizująca się w imporcie i dystrybucji części zamiennych do pojazdów,
  • British Automotive Holding SA,
  • Dębica SA,
  • Groclin SA,
  • Inter Cars SA,
  • Sanok Rubber Company SA.

Kontrolując bieżące notowania indeksu branżowego WIG-motoryzacja można trafnie wytypować spółki z polskiej giełdy, które mogą przynieść największe zyski inwestorowi.

Tak jest między innymi ze spółką Inter Cars, która jest największą spółką motoryzacyjną w Polsce. Zajmuje się ona dystrybuowaniem części zamiennych do samochodów – osobowych, dostawczych i ciężarowych. Funkcjonuje na terenie całej Europy Środkowo-Wschodniej. Na giełdzie zaś jest notowana stosunkowo od niedawna.

W 2016 roku spółka Inter Cars przyniosła swoim akcjonariuszom 25-procentową stopę zwrotu z inwestycji. W okresie od października 2020 roku do października 2021 roku zarobiła zaś 100 proc. więcej, podwajając wartość swoich akcji na GPW w Warszawie.

Inwestycje w branże powiązane z motoryzacją

W ostatnim czasie, z uwagi na olbrzymie innowacje związane z motoryzacją i pomysłami stworzenia pojazdów całkowicie autonomicznych, pojawiła się potrzeba uruchomienia nowego indeksu – Global Smart Driving Index.

Obejmuje on spółki, które w różny sposób mogą skorzystać na postępie technologicznym w przemyśle motoryzacyjnym. Są to nie tylko stricte spółki motoryzacyjne, ale i te zajmujące się wydobywaniem surowców czy produkcją paliw alternatywnych. Produkują elementy zapewniające większy komfort korzystania z pojazdów mechanicznych czy większe bezpieczeństwo wnętrz samochodów. W sumie w takim indeksie znajduje się ponad 20 różnych branż, bezpośrednio powiązanych z rewolucją mobilności samochodowej.

Uczestnicy indeksu Global Smart Driving Index to spółki notowane na największych giełdach światowych, jak New York Stock Exchange, Nasdaq, Shanghai Stock Exchange, Hong Kong Stock Exchange czy Shenzhen Stock Exchange. W sumie portfel indeksu tworzy 50 spółek, a udział każdej spółki jest ograniczony do 20 proc. Inwestowanie w akcje takich spółek na podstawie wyników osiąganych przez indeks pozwala na wypracowanie stabilnych zysków, ale inwestor musi przy tym mieć otwarte konto maklerskie w domu maklerskim pozwalającym na prowadzenie inwestycji na giełdach zagranicznych.

Artykuł partnerski

KONTAKT

Redakcja

Business Intelligence

Wydawca

Marshal Academy Sp. z o.o

Zapisz się do newslettera

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.