Prowadzisz firmę? Potrzebujesz pieniędzy, a oszczędności już brak? Myślisz – wezmę kredyt. Owszem, możesz, ale czy wiesz, jakie to rodzi konsekwencje? Czy wiesz, jak będzie wyglądać przyszłość Twojej firmy w tych niepewnych czasach, kiedy jutro jest największą niewiadomą? Skąd wiesz, czy Twoja zdolność kredytowa na dziś pozwoli Ci spłacić kredyt w całości i bez większych problemów? Czy dzisiaj jest łatwiej zaciągnąć kredyt niż kilka lat temu? Tak wiele pytań, a Tobie ciągle odpowiedzi brak. Spokojnie, po to właśnie jestem i spieszę do Ciebie z odpowiedziami na te i inne pytania.
Kontynuuj dobrą historię kredytową
Wiele lat pracowałeś na to, aby być wiarygodnym kredytobiorcą. Zaciągałeś kredyt na bieżącą działalność, na nowe inwestycje, na zakup nowej siedziby firmy i inne cele Twojego biznesu. Zawsze wywiązywałeś się ze swoich zobowiązań. Każdy kredyt został spłacony przez Ciebie w umownym terminie, a Ty widziałeś, jak Twoja firma prężnie się rozwija. Dla banków i instytucji finansowych jesteś bardzo dobrym partnerem. W dzisiejszej sytuacji, tak bardzo odmiennej, prowadzisz swoją firmę i starasz się zrobić wszystko, aby nadal działała ona sprawnie. Historia kredytowa zarówno wczoraj, jak i dziś jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na ocenę zdolności kredytowej. Poza dochodami, wkładem własnym w inwestycję oraz kosztami związanymi z prowadzoną działalnością, banki biorą pod uwagę również czynniki niemierzalne, do których poza historią kredytową zalicza się m.in. branżę, w której działasz. Dbaj o to, aby również teraz nie stracić dobrego imienia, Ciebie jako kredytobiorcy.
Bierz kredyt, jeśli jest to niezbędne
Kredytowanie działalności gospodarczej może być dźwignią do dalszego rozwoju firmy albo koniecznością. Jeśli wiesz, że kredyt może pomóc Ci przetrwać trudniejszy czas, poprawi Twoją płynność finansową, posiadasz dobre zabezpieczenie, a Twoja zdolność kredytowa nie tylko ledwo się spina, ale jest naprawdę wysoka, to zaciągaj kredyt. W przeciwnym wypadku możesz narobić sobie kłopotów. Lepiej będzie w „nowej rzeczywistości” za kilka miesięcy mieć czyste konto, a nie ogromne niespłacone długi.
Zaciągaj kredyt w walucie, w której masz rozliczenia
Odwieczna zasada kredytowa, dotycząca każdego, kto zaciąga kredyt, bez względu na jego rodzaj
Dla mnie – ekonomistki w wieloletnim stażem, jest to złota zasada kredytowa. Prowadząc własny biznes i współpracując z różnymi kontrahentami, prowadzisz rozliczenia w jednej lub różnych walutach. Zadbaj o to, aby płatności dokonywane były w tej samej walucie, w której jest kontrakt. Takie działanie pozwoli uniknąć ujemnych różnic kursowych, a tym samym dodatkowych kosztów w firmie. Dzisiaj, jeszcze bardziej niż wcześniej liczy się każdy grosz, a dodatkowe koszty nie są Ci potrzebne.
Negocjuj z bankiem warunki kredytowe
Sporo już powiedziałam o zaciąganiu kredytów i wspomaganiu się zewnętrznym finansowaniem, ale przecież są również aktualni kredytobiorcy, którzy wzięli kredyty jakiś czas temu. Załamanie gospodarki, z dnia na dzień, pozbawiło wielu przedsiębiorców dochodów. Co z terminową spłatą rat kredytu? Czy możemy ubiegać się odroczenie lub przesunięcie terminów płatności rat kapitałowo-odsetkowych? Oczywiście, że tak. Wiele banków wyszło z inicjatywą tzw. wakacji kredytowych. Istnieje możliwość odroczenia spłaty rat na 3 lub 6 miesięcy. Należy jednak pamiętać, że to tylko wakacje. Raty będzie trzeba spłacić w odroczonym terminie razem z odsetkami. Takie odroczenie może spowodować również wydłużenie okresu kredytowania o przerwę w spłatach. Zanim złożysz wniosek o wakacje kredytowe, zastanów się, czy jest to korzystne rozwiązanie dla Twojej firmy. Może warto wynegocjować z bankiem inne, lepsze dla Ciebie rozwiązania. Do tego zawsze masz prawo, bez względu na to, w jakich czasach przyszło Ci prowadzić biznes.
Działaj z głową
Każde działanie wymaga odwagi, determinacji i odpowiedzialności. Decydując się na powadzenie własnej firmy, zakładasz, że będzie to długotrwała przygoda. Nikt z nas, przedsiębiorców, nie przewidywał tak gwałtownego osłabienia w gospodarce. Zmiany jednak są potrzebne, ponieważ dodają nam odwagi i uruchamiają naszą kreatywność. Jasno określony cel, koncentracja oraz otwarty umysł pozwalają nam dopasować się do zmieniającej się rzeczywistości. Również w kwestiach finansowych zdrowy rozsądek, a czasem nawet zaufanie własnej intuicji są bardzo dobrym kierunkiem działania. Podejmuj decyzje odważnie, ale z głową. Jeśli widzisz potrzebę kredytowania własnej działalności, to weź kredyt. Jeśli widzisz, że dajesz radę i utrzymujesz płynność finansową z bieżących rozliczeń z kontrahentami, nie rób sobie niepotrzebnych zobowiązań. Kiedy wiesz, że kredyt kupiecki (odroczony termin płatności) u Twojego kontrahenta może być dla Ciebie pomocny, to negocjuj.
Zawsze uważam, że #wartorozmawiać i #wartopomagać.