Kryzys w czasie pandemii — na czym zarabiać?

kryzys w czasie pandemii
Kryzys związany z pandemią COVID-19 stanowi poważne wyzwanie dla światowej gospodarki. Na czym zarabiać w czasie pandemii? W co warto inwestować? | Mariusz Szymczyk

Pandemia COVID-19 zagraża zdrowiu i życiu milionów ludzi na całym świecie, ale jej ekonomiczne skutki są równie groźne. Gospodarki większości krajów znajdują się w recesji, z której raczej długo będą wychodzić, zważywszy na aktualny obrót spraw, zwłaszcza pojawianie się coraz groźniejszych mutacji wirusa SARS-CoV-2. I choć większość przedsiębiorców odnotowuje wyraźny spadek dochodów, a nierzadko bankrutuje, są tacy, którzy radzą sobie dobrze, a nawet doskonale. Ostrożni pytają, jak minimalizować straty i jak uniknąć bankructwa w czasie kryzysu. Odważniejsi szukają okazji do rozwoju i osiągnięcia wysokich zysków. Jaką zatem strategię należy przyjąć? Gdzie skierować wysiłki i kapitał? W co warto inwestować?

Kryzys jak inne?

Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego w 2020 roku globalna gospodarka skurczyła się o 4,4%. Najbardziej ucierpiały branża turystyczna i usługi bazujące na bezpośrednich kontaktach międzyludzkich; po „zwycięskiej” stronie są przede wszystkim firmy farmaceutyczne i sklepy internetowe. Pod wieloma względami obecna sytuacja przypomina recesje występujące regularnie: pojawia się czynnik wywołujący kryzys, a efekt domina pogrąża kolejne segmenty gospodarki; potem, po paru latach posuchy, zaczyna się proces odbudowy i świat znów przyśpiesza. Można więc wierzyć, że tak będzie również w przypadku obecnej pandemii. Są jednak wyraźne różnice. Większość recesji, które pamiętamy, była wywołana bańkami spekulacyjnymi i tak zwanym owczym pędem konsumpcjonizmu, a kryzys w miarę równomiernie rozkładał się na większość branż. Tymczasem pandemia oddziałuje na biznes bardziej wybiórczo i w większym stopniu wpływa na przeobrażenie stylu życia i sposobów prowadzenia interesów.

Co robić, żeby przetrwać? Przede wszystkim: kontrolować koszty i płynność, a w razie potrzeby sięgać po odpowiednie instrumenty finansowe jak np. faktoring.

Firmy, które zawieszają albo mocno ograniczają działalność podczas kryzysu (lockdownu), mogą w tym czasie analizować opcje przeobrażenia przedsiębiorstwa, zmiany modelu biznesowego albo nawet branży.

Dobre inwestycje podczas kryzysu

Pewne są tylko podatki i śmierć, więc zawsze będą potrzebne profesje z nimi związane. Jednak popyt na usługi przedsiębiorców pogrzebowych czy doradców podatkowych jest mimo wszystko ograniczony. W szerszym ujęciu chodzi oczywiście o wszelkie działania pomagające w utrzymywaniu nas przy życiu i dbaniu o nasz komfort i bezpieczeństwo. Dlatego usługi medyczne, przemysły spożywczy i farmaceutyczny oraz finanse i ubezpieczenia są bardzo dobrym sposobem zarabiania pieniędzy. Te branże należą do najbardziej dochodowych. Rozrywka jest zawsze w cenie i pozwala ludziom przetrwać trudne chwile. Ale aktualnie pewniejszymi wydają się usługi, które można oferować zdalnie, jak telewizja, internet czy gry komputerowe. Cyfryzacja przyśpiesza w zawrotnym tempie, więc usługi informatyczne to świetna inwestycja, podobnie jak przemysły wydobywczy i wytwórczy, umożliwiające produkcję sprzętu i infrastruktury teleinformatycznej. Wreszcie paliwa i energia, w tym źródła odnawialne.

Ponadczasowe recepty na dochodowy biznes

Jednak większość osób nie jest w stanie albo nie chce realizować wyżej wymienionych przedsięwzięć. Ponadto w tych obszarach jest ostra konkurencja. Jeśli wierzy się, że określone branże są rozwojowe w perspektywie średnio- i długoterminowej, można zainwestować w odpowiednie papiery wartościowe i fundusze. Dla osób pragnących prowadzić biznes pozostają sprawdzone, fundamentalne zasady. Przede wszystkim najlepiej robić to, na czym się znamy, w czym czujemy się pewnie. Ważna jest także elastyczność i zwinność, które pozwolą szybko zmieniać kierunki działań i dostosowywać się do nowych wymagań i okoliczności. Równie pomocna okaże się dywersyfikacja działalności. Można ją osiągnąć, rozwijając różne (mniej lub bardziej spokrewnione) formy działalności albo łącząc siły z innym przedsiębiorstwem o nieco odmiennym profilu.

Wszystko to należy przyprawić szczyptą optymizmu.


Mariusz Szymczyk

Specjalista ds. finansowania handlu

Portal biznesowy portal dla biznesu portal ludzi biznesu

KONTAKT

Redakcja

Business Intelligence

Wydawca

Marshal Academy Sp. z o.o

Zapisz się do newslettera

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.