Już po raz 22. w Rzeszowie spotkali się specjaliści branży public relations z całego kraju. Podczas konferencji, która miała miejsce 15 i 16 września, poruszone zostały takie zagadnienia jak dezinformacja i cyberbezpieczeństwo. Eksperci dyskutowali także o narzędziach wspomagających reagowanie w sytuacji kryzysu wizerunkowego. Było także o cyberatakach, które dla firm stanowią poważne zagrożenie w dobie cyfryzacji.
W trakcie dwóch dni pełnych edukacji i inspiracji, specjaliści od komunikacji wygłosili kilkanaście prelekcji. Dzięki nim staliśmy się bogatsi o wiedzę w zakresie radzenia sobie z dezinformacją. Dowiedzieliśmy się o sposobach walki z tym problemem, który zdominował media, zwłaszcza od czasu rozpoczęcia wojny w Ukrainie. Uczestników Kongresu Public Relations przywitał Dariusz Tworzydło, dr hab., prof. UW:
Rzeszów już od ponad dwóch dekad jest miejscem spotkań i merytorycznej dyskusji o tym, co ważne w naszej branży. Wraz z moim zespołem od 22 lat tworzymy miejsce do wzmacniania i edukacji branży public relations.
Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek nawiązał do sytuacji geopolitycznej i wojny toczącej się za naszą wschodnią granicą. Witam w centrum świata – powiedział Konrad Fijołek – Kiedy widzieliśmy się rok temu, debatowaliśmy, a Rzeszów już był wtedy w centrum uwagi całego kraju. Były debaty głównie mediów ogólnopolskich, a w tym roku mamy CNN, BBC, czyli media światowe. A wszystko to za sprawą wojny w Ukrainie – dodał. Projekt od lat wspierany jest między innymi przez Miasto Rzeszów oraz Województwo Podkarpackie.
Przykuć uwagę odbiorcy
O technologiach w komunikowaniu i wyzwaniach, jakie czekają na specjalistów od public relations opowiadał Sebastian Bykowski, Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny PRESS-SERVICE Monitoring & More. Stawiamy sobie pewne wyzwania dotyczące zmiany w branży PR, bo wiemy, że narzędzia, które do tej pory wykorzystywaliśmy, są niewystarczające. W świecie przepełnionym informacjami nie da się inspirować bez wywoływania emocji. Największym i najtrudniejszym wyzwaniem PR-owca jest przykucie uwagi odbiorcy dłużej niż na kilka sekund – powiedział ekspert od monitoringu mediów.
Pod koniec wystąpienia zapowiedział rebranding swojej firmy. Chcielibyśmy zaprosić Was do świata PSMM Monitoring & More, gdzie pod jednym dachem będziecie mogli znaleźć wsparcie partnerów nie tylko od monitoringu mediów, ale też od rozwiązywania wszystkich wyzwań, które ten nowy świat komunikacji przed Wami stawia – dodał na koniec.
Fake newsy i manipulowanie przekazem
Debatę na temat dezinformacji poprowadził Tomasz Kułakowski, rzecznik prasowy Krynica Vitamin, były wieloletni korespondent Polsatu w Moskwie. Dezinformacja chowa się za maską. Dezinformacja nie zna granic, bo ktokolwiek może dezinformować skądkolwiek – powiedział, rozpoczynając debatę.
Swoją definicję tego zjawiska zaprezentowała również Karolina Łuczak, Kierownik Biura Prasowego i Komunikacji Wewnętrznej, Rzeczniczka Prasowa Provident Polska. Manipulowanie informacjami występuje nie tylko w polityce, ale również w naszym codziennym życiu. Patrząc na media społecznościowe, na co dzień możemy spotykać się z fake newsami. Bardzo często nie odróżniamy opinii od informacji. To jest bardzo duży problem, bo kształtujemy ją na podstawie wypowiedzi użytkowników Internetu.
Małgorzata Bajer, Dyrektor ds. Komunikacji, Promocji i Marketingu, Rzecznik Prasowy PGE Narodowy wskazała, że dezinformacja to manipulowanie przekazem. To manipulowanie prawdziwymi informacjami, które w danym przekazie występują w znikomej ilości.
O cyberbezpieczeństwie
Drugi dzień Kongresu zdominował temat cyberbezpieczeństwa. Dyskusja o zagrożeniach związanych z funkcjonowaniem w sieci została podjęta m.in. w debacie pn. „Cyberbezpieczeństwo jako wyzwanie dla procesów komunikacyjnych XXI wieku”, prowadzonej przez Nell Przybylską, Dyrektor ds. PR i Komunikacji w Fundacji Digital Poland.
Na pytanie, jak uniknąć pułapek i kryzysu wizerunkowego w czasie cyberataku odpowiadali Magdalena Grochala, Ekspertka w zakresie komunikacji i public relations, Symetria PR oraz Mariusz Prociewicz, CISO w Silky Coders, Grupa Kapitałowa LPP. Zaś o cyberbezpieczeństwie jako elemencie budowy tożsamości korporacyjnej opowiadała Anna Olszewska, Dyrektor Departamentu Komunikacji w Krajowej Izbie Rozliczeniowej S.A.
Na koniec o fake newsach opowiedział również gość specjalny Kongresu – podpułkownik Brett Lea – oficer ds. public affairs w 82. Dywizji Powietrznodesantowej armii amerykańskiej. Wykładowca historii wojskowości w Akademii Wojskowej Stanów Zjednoczonych w West Point wyjaśnił, jak wygląda sposób komunikacji z mediami i społecznością lokalną w trakcie trwania wojny.
Na temat Kongresu Public Relations
Kongres Profesjonalistów Public Relations to ogólnopolskie wydarzenie. Łączy ono od ponad dwóch dekad środowisko i ludzi zajmujących się problematyką komunikacji i PR. Jego organizatorem jest firma Newsline Sp. z o.o. Na program spotkania składają się wystąpienia plenarne, debaty i sesja naukowa. Kongres stanowi forum dialogu, inspiracji i integracji wszystkich tych, którzy tworzą branżę: praktyków, naukowców i pasjonatów. Kongres Public Relations odbywa się w Rzeszowie od 2001 roku i stanowi miejsce spotkań przedstawicieli branży public relations z Polski.
To już XXII spotkanie specjalistów z branży public relations, któremu patronowali: Polskie Stowarzyszenie Public Relations oraz Stowarzyszenie Agencji Public Relations. Partnerem Strategicznym był Totalizator Sportowy. Sponsor główny to PRESS-SERVICE Monitoring & More. Partnerem Głównym był PKN Orlen. Partnerem merytorycznym Kongresu był Uniwersytet Warszawski (Wydział Dziennikarstwa Informacji i Bibliologii), a organizatorem Newsline Sp. z o.o. Pozostali partnerzy to: PGE Narodowy, Orange Polska, Rzeszów – stolica innowacji, Województwo Podkarpackie, Ideo Sp. z o.o., Ideo Force.
Partner logistyczny: Ford Polska
Partner medialny: Polska Agencja Prasowa SA,
Patroni medialni: Grupa RMF, OOH Magazine, Brief, Mediarun, Nowy Marketing; Portal PublicRelations.pl, MARKETING przy kawie, Medialna Perspektywa, portalmedialny.pl; QBusiness.pl – Biznesowy Serwis Informacyjny, Polska Izba Artykułów Promocyjnych; Redakcja Business INTELLIGENCE, SECURITY MAGAZINE, RIG Katowice