Elektronika jest kobietą i jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi przemysłu. Odgrywa ona szczególną rolę w przemyśle motoryzacyjnym. Nowe technologie, czy tego chcemy, czy nie, są ważne w naszym życiu. Bez nich na co dzień nie umielibyśmy sobie poradzić. Każdy innowacyjny produkt związany jest z elektroniką. O byciu odważną, sukcesach kobiet w elektronice oraz sile różnorodności opowiada Joanna Radosławska. Kierownik HR – Biznes Partner w Zakładzie Elektroniki ZF. Doświadczony manager i lider projektów w obszarze HR.
Moja odwaga – Elektronika jest kobietą
Dla każdej z kobiet pracujących w zakładzie produkcji elektroniki ZF decyzja o rozpoczęciu współpracy wymagała odwagi, bo żadna z nas nie pracowała wcześniej przy uruchomieniu zakładu, tym bardziej będącego w zamierzeniu, jednym z najnowocześniejszych w Europie.
Małgorzata Zasada
dołączyła do wyzwania, jakim była budowa zakładu i jego struktur, jako jedna z pierwszych osób, w roli specjalisty. Moją motywacją – mówi – był rozwój nie tylko w zakresie finansów. Chciałam być bliżej możliwości poznania nowoczesnych systemów, wspomagających kierowców. Zakład odpowiedział na jej potrzeby. Dziś jest Dyrektorem Finansów i podkreśla, że jest z tego powodu bardzo dumna.
Karolina Dunal
podjęła decyzję, że rezygnuje z tego co znane, uporządkowane, tak zwyczajnie oswojone. W listopadzie 2018 roku dołączyła do zespołu start-up’owego jako Senior Advanced Manufacturing Engineer. Startowała z wielką niewiadomą, ogromem zadań do wykonania i próbą połączenia różnych ludzi w prężnie działający zespół. Wspomina, że był to dla niej skok na głęboką wodę. Skok udany. Dziś Karolina jest Dyrektorem ds. nowych uruchomień i zarządzania projektami.
Magdalena Kaliwoda
po kilku latach w branży FMCG pamięta swoje przerażenie w pierwszych dniach pracy, kiedy wokół padały nic niemówiące jej hasła: SMT, MSL, BOM. Dołączyła do zespołu w kwietniu 2019 roku, kiedy zakład był jeszcze w budowie. Dzięki ludziom, których poznała w nowym miejscu, ich życzliwości i wyrozumiałości, z dnia na dzień czuła się tu lepiej i pewniej. Dziś to ona wspiera nowych członków zespołu, zajmując stanowisko Kierownika Magazynu.
Brygida Kołodziejczyk
zawsze marzyła o pracy nad czymś ciekawym i nowoczesnym. W Zakładzie Elektroniki ZF podjęła pracę wiosną 2020 roku, jako jedna z pierwszych na stanowisku Operator Produkcji. Jej zadaniem była praca przy uruchamianiu pierwszej linii produkcyjnych i produkcji pierwszych komponentów. Tego rodzaju odpowiedzialność była dla niej czymś zupełnie nowym: komponenty, maszyny, technologia, ludzie. Wiele miesięcy nauki, pytań, konsekwencji, a przede wszystkim wiary w siebie zaowocowało tym, że Brygida zna cały proces produkcji kamery. Jest ekspertem, również trenerem wewnętrznym, który szkoli innych pracowników, a dodatkowo objęła stanowisko Lidera Zmiany.
Ewa Gąsiorek
mając za sobą doświadczenie wyniesione z innych zakładów produkcyjnych Grupy ZF – z łatwością odnalazła się w środowisku produkcyjnym. Standardy wymagane przez klientów – producentów aut nie stanowiły dla niej problemu. Dzięki otwartości, życzliwości oraz obiektywnemu spojrzeniu na problemy i wyzwania – pracownicy powierzyli jej rolę Reprezentanta Pracowników. Ewa, dzięki swojemu bogatemu doświadczeniu jest również liderem zespołu w obszarze produkcyjnym, gdzie wymagane jest zachowanie najwyższych standardów czystości produkcji.
Izabela Gawlik
dołączyła do zespołu jesienią 2020 roku. Z przymrużeniem oka przyznaje, że pracując przy elektronice, realizuje swoją pasję z dzieciństwa. Często wraca we wspomnieniach do zapachu lutu. Wybór studiów technicznych był oczywistą decyzją. Wiedziała, że technologia i technika – gdzieś na nią będą czekać. Kiedy pojawiła się okazja, aby podjąć pracę właśnie w zakładzie związanym z elektroniką — nie zastanawiała się długo. Dziś, pracuje w Dziale Jakości i dba, aby produkty, które otrzymują klienci były najwyższej jakości.
Moja odpowiedzialność – Nasza satysfakcja
Budowanie procesów w nowym zakładzie było ogromnym wyzwaniem, wspomina Małgorzata, choć szybko dodaje, że sprawiało jej to przyjemność. Swoją pracę, jako osoby wspierającej kreowanie standardów finansowych, porównuje do budowania domu z klocków.
Praca w start-up’ie to intensywne doświadczenie oraz niesamowite emocje – często skrajne, podkreśla. Z dumą mówi, że dzięki jej zaangażowaniu, fabryka uzyskała kolejne wsparcie z Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej dla nowych projektów i rozbudowy zakładu.
Karolina wraz ze swoim zespołem jest odpowiedzialna za opracowanie strategii odnośnie portfolio produktowego, technologii i zagospodarowania hali produkcyjnej. Planuje budżet inwestycyjny tak, aby zakład mógł oferować klientom produkty i procesy spełniające ich oczekiwania. Jeśli nasze oferty wygrywają i zdobywamy zaufanie kolejnych klientów, a dzięki zespołowi Karoliny zdarza się to bardzo często, wdrażają projekty zgodnie ze standardami ZF.
Zadaniem, którego podjęła się Magdalena była w szczególność. Organizacja magazynu, kontrola nad komponentami do uruchomienia pierwszej produkcji i przygotowanie pierwszych instrukcji pracy. Z biegiem czasu dochodziły kolejne odpowiedzialności. Były to organizacja wysyłek do klientów, zapewnienie dostępności komponentów na linii, wprowadzanie i testowanie kolejnych aplikacji ułatwiających pracę magazynu. Magdalena często mówi, że realizuje cele i osiąga efekty, ponieważ ma świetny, zgrany zespół. Jest to dla niej bardzo ważne. Dlatego często mówimy, że elektronika jest kobietą. Mamy do tego predyspozycje, wiedzę i umiejętności.
Dla Ewy bardzo ważnym obowiązkiem jest dopilnowanie przestrzegania zasad oraz standardów pracy w branży motoryzacyjnej.
Zadania, jakie do niej należą to przygotowanie produkcji i nadzór nad nią, terminowa realizacja planów oraz zapewnienie wysokiej jakości wyrobów. W swoim obszarze zajmuje się również szkoleniem i wdrożeniem w proces produkcji nowych pracowników.
Możliwość współpracy z innymi, daje Dagmarze największą satysfakcję. Jest asystentką Dyrektora Zakładu, prowadzi sekretariat, zarządza przepływem korespondencji, kontaktuje się z partnerami firmy, organizuje spotkania. Między innymi to dzięki jej inicjatywie i konsekwencji w Zakładzie Elektroniki znakomicie rozwinął się System Pomysłów Pracowniczych – „Raise Your Hand.” Dagmara dba, abyśmy jako pracownicy mogli celebrować małe i duże uroczystości firmowe. Pogodna i życzliwa pomaga innym pracownikom, od pierwszych dni swojej pracy zyskała sympatię wszystkich.
Jako kobiety pracujące w Zakładzie Elektroniki ZF chcemy podkreślić rolę, jaką w pracy odgrywają dla nas nasi koledzy. Od początku pomagają nam wdrożyć się w pracę, cierpliwie szkolą, przekazują swoją wiedzę i doświadczenie, które zdobyli przed nami. To jest prawdziwe partnerstwo i szacunek dla różnorodności.
Dołączcie do naszego zespołu
Stereotyp, że elektronika jako obszar zawodowej pracy jest wyłącznie dla mężczyzn, a sukcesy nie są dla kobiet – został w Zakładzie Elektroniki ZF obalony. Elektronika jest kobietą i my to potwierdzamy.
Jeśli Twoja wiedza i umiejętności na to pozwalają, możesz pracować w dowolnym dziale: w Dziale Inżynierii – możesz uczestniczyć w przygotowaniu nowego procesu produkcyjnego od zamówienia maszyny po przekazanie jej do seryjnej produkcji. W Dziale Jakości — możesz współpracować z największymi producentami aut o globalnym zasięgu. Jeśli dołączysz do tego działu – możesz być głosem klienta w zakładzie. W Dziale Logistyki – zaplanujesz dostawy komponentów i zorganizujesz wysyłki, a pracując w Dziale Personalnym, możesz wspierać zespoły w budowaniu przyjaznej kultury pracy, rekrutować specjalistów oraz dbać o ich rozwój. Jeśli zdecydujesz się pracować w Dziale Produkcji – możesz mieć wpływ na ilość i jakość produkowanych wyrobów, z przekonaniem wymienia Karolina.
Możesz wiele – bo Zakład Elektroniki ZF daje Ci taką szansę. Budujemy silny i różnorodny zespół, w którym każdy ma swoje miejsce i jest ważny. To jest nasza główna siła – dodaje Małgorzata.
Jako kobiety, jesteśmy tu – gdzie podejmowane są decyzje, jesteśmy tu – gdzie zachodzą zmiany. Potrafimy inspirować innych do działania, w trudnych sytuacjach potrafimy zachować dystans i być wsparciem dla innych. Jesteśmy partnerami, a nasz głos się liczy.
Dla mnie osobiście najwspanialsze jest to, że uczestniczyłam w procesach rekrutacyjnych tych wspaniałych kobiet, przyglądam się ich pracy, ich rozwojowi osobistemu i zawodowemu towarzyszę w zmianach, wspieram. Jako HR-owiec, trener, coach, mentor, inspirator, manager, naukowiec — mam ten zaszczyt i możliwość być obok nich. Ich kompetencje, inteligencja, odwaga i determinacja sprawiły, że warto mówić o ich sukcesach. W byciu kobietą nie chodzi o to, aby pokazać, że jesteśmy wyjątkowe czy lepsze. Chodzi o to, aby podkreślić, że jesteśmy gotowe do przekraczania granic własnego komfortu, że mamy odwagę pójść w nieznane. Potrafimy współtworzyć wyjątkowe rzeczy i osiągać sukcesy.
To, że jako kobiety jesteśmy ważną częścią Zespołu w Zakładzie Elektroniki ZF, to fakt. O pracy w częstochowskiej fabryce mówimy jak o wielkiej przygodzie – absolutnie nie przypadkowej, zachęcając przy tym inne kobiety, aby dołączyły do Naszego Zespołu.