Gdy dopadnie Cię spirala kredytowa

spirala kredytowa jak zarządzać pieniędzmi w czasach kryzysu
Sytuacja polskich kredytobiorców jest coraz trudniejsza. Ratujemy się zaciąganiem kolejnych kredytów i pojawia się wtedy spirala kredytowa. Jak nie dopuścić do takiej sytuacji? Co zrobić, gdy nas już dopadnie? Jak zarządzać pieniędzmi w czasach kryzysu?

Ponad połowa Polaków ma kredyt, a 13% kredytobiorców ma problemy ze spłatą swoich zobowiązań. Według danych z sierpnia 2022 r. co szósty Polak nie spłaca terminowo swoich zobowiązań. Sytuacja zewnętrzna związana z inflacją, kryzysem energetycznym oraz załamaniami łańcuchów dostaw, z miesiąca na miesiąc pogłębia trudną sytuację. Jak sobie poradzić, kiedy pojawią się problemy? Czym jest spirala kredytowa i jak z niej wyjść?

Czym jest spirala kredytowa?

Spirala kredytowa to sytuacja, w której kredytami spłacasz poprzednie kredyty. Taka sytuacja w rezultacie prowadzi do tego, że masz ich więcej i więcej. Aż w końcu dochodzi do momentu, w którym przestajesz spłacać cokolwiek. W skrajnych przypadkach można sięgnąć po instytucję upadłości konsumenckiej. Od stycznia do lipca 2022 r. w Polsce upadłość konsumencką ogłosiło 7,5 tys. osób. Szacuje się, że w drugiej połowie roku będzie ich ponad 12 tys. Tym samym po statystykach widać, że sytuacja Polaków jest coraz trudniejsza. 

bank pieniądze kredyt

Jak się przed nią ustrzec?

Tutaj wskazówek może być kilka.

Nie bierz kredytów na niepotrzebne gadżety,

czy wyolbrzymione zakupy.

Planujesz remont — zastanów się, czy pożyczka na 2-5 tys. rzeczywiście jest Ci potrzebna. Czy nie lepiej zaplanować ten wydatek w czasie i zakupić wszystko za gotówkę? Być może masz możliwość realizować remont w małych krokach, ale dłużej na osi czasu i kupować potrzebne Ci materiały z miesięcznej pensji. Idziesz do galerii handlowej, a tam nowy model telefonu lub innych gadżetów. Pytanie, czy rzeczywiście go potrzebujesz? Czy to w obecnej chwili wydatek priorytetowy? 

Spirala zwykle zaczyna się wtedy, gdy bierzemy jeden, drugi, trzeci, dziesiąty kredyt lub coś na raty. Nagle nasze zarobki topnieją, tracimy pracę lub choruje ktoś z bliskiego otoczenia. Okazuje się wtedy, że my już wykorzystaliśmy swoją zdolność kredytową. A do tego mamy realne problemy ze spłatą obecnego zadłużenia. 

Dlatego trzeba mierzyć siły na zamiary. 

A co, jeśli już nas dopadła spirala kredytowa?

Warto unikać sytuacji, w których mamy do czynienia ze spiralą kredytową. Jednak jeżeli już nam się ona przytrafi, to przede wszystkim nie należy panikować. Mamy kilka wyjść:

  • Negocjować z bankami lub innymi instytucjami. Musisz pamiętać, że windykacja dla każdej ze stron jest nieefektywna i kosztowna. Dlatego w wielu przypadkach warto rozłożyć w czasie spłatę kredytu. Warto czasami zamienić kilka kredytów na jeden kredyt konsolidacyjny.
  • Możesz skorzystać z negocjacji i jednocześnie tymczasowo podnieść swoje przychody. To może być związane z dodatkową pracą.
  • W bardzo krytycznych, skrajnych przypadkach możesz skorzystać z wcześniej wspomnianej upadłości konsumenckiej. Jeżeli sytuacja zmusi Cię do realizacji tego scenariusza, zdecydowanie polecam skorzystanie z pomocy specjalistów. Samemu można zrobić sporo błędów oraz mocno wydłużyć ten proces.

O pieniądzach warto wiedzieć więcej

Sytuacja Polaków w zakresie kredytów nie jest zbyt dobra. Na szczęście jednocześnie cechą narodową Polaków jest kreatywność i zaradność. Dzięki temu nawet w najtrudniejszych przypadkach zawsze znajdujemy rozwiązanie. Tak samo jest ze spiralą kredytową. Warto jej unikać. Ale jeżeli się już komuś przydarzy, to nie koniec świata i na pewno znajdą się sposoby, aby sobie z tym poradzić. 

Więcej na temat pieniędzy i rozwiązywania swoich problemów finansowych znajdziesz w książce, wydanej przez markę ZUS to nie MUS

“Jak zarządzać pieniędzmi w czasach kryzysu?”

Możesz ją nabyć TUTAJ

O Autorce:

Justyna Broniecka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli, jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys. osób. Jest często zapraszana na konferencje, wykładowca w szkołach wyższych. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia. Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

KONTAKT

Redakcja

Business Intelligence

Wydawca

Marshal Academy Sp. z o.o

Zapisz się do newslettera

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.