24 lutego 2022 roku przechodzi do historii, jako dzień ataku Rosji na Ukrainę. Nasz wschodni sąsiad został zaatakowany nad ranem. Wojna tuż za naszą wschodnią granicą wprowadza nerwowość wśród Polaków. W województwach przygranicznych — podkarpackim i lubelskim oraz w pobliskiej Małopolsce wyczuwa się poddenerwowanie. Co dzieje się u nas w pierwszych dniach po ataku Rosji na Ukrainę? Jakie będą skutki ekonomiczne tej inwazji? Jak reagują rynki finansowe?
Co dzieje się u nas w pierwszych dniach po ataku Rosji na Ukrainę?
Wczorajsze popołudnie, wieczór i noc pokazały bardzo dynamiczne wzrosty cen paliw na stacjach benzynowych. Tworzyły się ogromne kolejki. Każdy chciał zatankować swój samochód do pełna, po jak najniższej cenie. Niestety z minuty na minutę ceny rosły. Rano benzyna bezołowiowa 95 kosztowała średnio 5,39 zł, a po godzinie 23 jej cena wynosiła 5,69 zł. Rano 25 lutego 2022 roku obserwujemy dalsze wzrosty.
Na niektórych stacjach są chwilowe braki oleju napędowego. Jedna z oczekujących w kolejce poinformowała mnie, że to już jej czwarta stacja dzisiaj i nigdzie nie może zatankować.
Zachowajmy spokój i zdrowy rozsądek. Jak zapewnia Daniel Obajtek „Dostawy ropy i paliw są zabezpieczone”.
Inwazja Rosji na Ukrainę
Jakie będą skutki ekonomiczne?
Rosnące ceny paliw przełożą się na wzrost kosztów transportu. To z kolei może wpłynąć na wzrost cen produktów w sklepach. Każda podwyżka cen towarów będzie napędzać wzrost inflacji. Ekonomiści przewidywali, że w wakacje możemy spodziewać się wielkości dwucyfrowej. Wynika to z faktu, że obecnie jesteśmy w okresie obowiązywania tarczy inflacyjnej. Myślę jednak, że w obecnej sytuacji może nastąpić to wcześniej.
Skutki ekonomiczne ataku Rosji na Ukrainę
- Wzrost cen paliw
- Niestabilne kursy walut
- Wzrost cen produktów w sklepach
- Wzrost inflacji
- Ryzyko wzrostu rat kredytowych, jeśli RPP podniesie stopy procentowe
Jak reagują rynki finansowe?
Czarne czwartek na polskiej giełdzie. WIG20 zanotował spadek -10,86%. Indeks największych polskich spółek zakończył sesję na poziomie 1817 pkt. Największe spadki zanotowało LPP z wynikiem -25,19%. Z kolei notowania PKO BP spadły o 16,82%. Trzecią w kolei spółką o największych spadkach było CCC -15,94%.
Patrząc na rynek walutowy, nasz złoty w czwartek słabnął. Kurs USD/PLN wynosił na koniec dnia (24.02.2022) 4,13 (+ 3,36%) a EUR/PLN wynosił 4,63 (+2%). Rosną również ceny złota i franka szwajcarskiego. Złoto było wyceniane na 1.961,36 USD/uncję a kurs CHF/PLN wynosił 4,51 (+0,91%).
Nie wiemy, jaka będzie decyzja RPP (Rada Polityki Pieniężnej) w zakresie ewentualnej podwyżki stóp procentowych. Najbliższe posiedzenie RPP zaplanowane jest na 8 marca. To jeszcze ponad tydzień.
Będziemy śledzić rozwój sytuacji za wschodnią granicą.
Już w sobotę 26.02.2022 r. o godz. 21 oraz w niedzielę 27.02.2022 r. o godz. 20 zapraszamy do wysłuchania audycji “Mój Kraków w Radio Pogoda”, gdzie Redaktor Naczelna udzieli komentarza do obecnej sytuacji.
Materiał przygotowała:
Red. Elżbieta Jachymczak