Inwazja Rosji na Ukrainę — skutki ekonomiczne

24 lutego 2022 roku przechodzi do historii, jako dzień ataku Rosji na Ukrainę. Co dzieje się u nas w pierwszych dniach po ataku Rosji na Ukrainę? Jakie będą skutki ekonomiczne tej inwazji? Jak reagują rynki finansowe?

24 lutego 2022 roku przechodzi do historii, jako dzień ataku Rosji na Ukrainę. Nasz wschodni sąsiad został zaatakowany nad ranem. Wojna tuż za naszą wschodnią granicą wprowadza nerwowość wśród Polaków. W województwach przygranicznych — podkarpackim i lubelskim oraz w pobliskiej Małopolsce wyczuwa się poddenerwowanie. Co dzieje się u nas w pierwszych dniach po ataku Rosji na Ukrainę? Jakie będą skutki ekonomiczne tej inwazji? Jak reagują rynki finansowe?

Co dzieje się u nas w pierwszych dniach po ataku Rosji na Ukrainę? 

Wczorajsze popołudnie, wieczór i noc pokazały bardzo dynamiczne wzrosty cen paliw na stacjach  benzynowych. Tworzyły się ogromne kolejki. Każdy chciał zatankować swój samochód do pełna, po jak najniższej cenie. Niestety z minuty na minutę ceny rosły. Rano benzyna bezołowiowa 95 kosztowała średnio 5,39 zł, a po godzinie 23 jej cena wynosiła 5,69 zł. Rano 25 lutego 2022 roku obserwujemy dalsze wzrosty. 

Inwazja Rosji na Ukrainę
Ceny paliw – 25.02.2022 r.

Na niektórych stacjach są chwilowe braki oleju napędowego. Jedna z oczekujących w kolejce poinformowała mnie, że to już jej czwarta stacja dzisiaj i nigdzie nie może zatankować.

„Ludzie ulegają panice. W zbiornikach zaraz braknie nam paliwa. Będziecie musieli czekać.”

– mówi kierownik jednej ze stacji benzynowych

Zachowajmy spokój i zdrowy rozsądek. Jak zapewnia Daniel Obajtek „Dostawy ropy i paliw są zabezpieczone”. 

Inwazja Rosji na Ukrainę

Jakie będą skutki ekonomiczne?

Rosnące ceny paliw przełożą się na wzrost kosztów transportu. To z kolei może wpłynąć na wzrost cen produktów w sklepach. Każda podwyżka cen towarów będzie napędzać wzrost inflacji. Ekonomiści przewidywali, że w wakacje możemy spodziewać się wielkości dwucyfrowej. Wynika to z faktu, że obecnie jesteśmy w okresie obowiązywania tarczy inflacyjnej. Myślę jednak, że w obecnej sytuacji może nastąpić to wcześniej. 

Skutki ekonomiczne ataku Rosji na Ukrainę

  • Wzrost cen paliw 
  • Niestabilne kursy walut
  • Wzrost cen produktów w sklepach
  • Wzrost inflacji
  • Ryzyko wzrostu rat kredytowych, jeśli RPP podniesie stopy procentowe

Jak reagują rynki finansowe?

Czarne czwartek na polskiej giełdzie. WIG20 zanotował spadek -10,86%. Indeks największych polskich spółek zakończył sesję na poziomie 1817 pkt. Największe spadki zanotowało LPP z wynikiem -25,19%. Z kolei notowania PKO BP spadły o 16,82%. Trzecią w kolei spółką o największych spadkach było CCC -15,94%. 

Inwazja Rosji na Ukrainę

Patrząc na rynek walutowy, nasz złoty w czwartek słabnął. Kurs USD/PLN wynosił na koniec dnia (24.02.2022) 4,13 (+ 3,36%) a EUR/PLN wynosił 4,63 (+2%). Rosną również ceny złota i franka szwajcarskiego. Złoto było wyceniane na 1.961,36 USD/uncję a kurs CHF/PLN wynosił 4,51 (+0,91%).

Inwazja Rosji na Ukrainę

Nie wiemy, jaka będzie decyzja RPP (Rada Polityki Pieniężnej) w zakresie ewentualnej podwyżki stóp procentowych. Najbliższe posiedzenie RPP zaplanowane jest na 8 marca. To jeszcze ponad tydzień.

Będziemy śledzić rozwój sytuacji za wschodnią granicą.

Już w sobotę 26.02.2022 r. o godz. 21 oraz w niedzielę 27.02.2022 r. o godz. 20 zapraszamy do wysłuchania audycji “Mój Kraków w Radio Pogoda”, gdzie Redaktor Naczelna udzieli komentarza do obecnej sytuacji.

Inwazja Rosji na Ukrainę

Materiał przygotowała:

Red. Elżbieta Jachymczak

portal biznesowy

Inwazja Rosji na Ukrainę

KONTAKT

Redakcja

Business Intelligence

Wydawca

Marshal Academy Sp. z o.o

Zapisz się do newslettera

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.