Jak pogodzić macierzyństwo z pracą?

Jak pogodzić macierzyństwo z pracą
Przedsiębiorcza mama posiada „nadprzyrodzone” możliwości. Bywają dni, kiedy potrzebuje wsparcia. Jak pogodzić macierzyństwo z pracą? Poznaj historie przedsiębiorczych mam.

Obalamy mity związane z mamami stojącymi przed wyborem pomiędzy karierą zawodową a byciem dobrą i świadomą mamą. Czy to wyzwolenie, mocny feminizm, sytuacja materialna, a może poczucie wolności i niezależność mobilizują kobiety do przejęcia kontroli nad aktywnym życiem zawodowym? Co tak naprawdę ma wpływ na kobiecą wielozadaniowość w roli przedsiębiorczej mamy? Jak pogodzić macierzyństwo z pracą?

Co ma wpływ na kobiecą wielozadaniowość przedsiębiorczej mamy?

Różnimy się od siebie tak, jak różnimy się od płci przeciwnej, ale jedno nas łączy w rodzinie — podział obowiązków i wychowanie dzieci.

Przedsiębiorcza mama w XXI wieku nie jest już fenomenem. Jest często normalnym stanem pożądania dla spełnionej kobiety. Praca, macierzyństwo i za tym idące obowiązki z przyjemnościami gdzieś pośrodku ściśle się uzupełniają, gdy kobieta czuje wolność, swobodę i brak ograniczeń jej narzuconych.

Mama, czy pracująca aktywna zawodowo, czy poświęcająca się dzieciom i domowym obowiązkom odgrywa dużą rolę w rodzinie. Jej status utożsamia się z potężną siłą, spójnością społecznej integracji. Dlatego tak ważnym aspektem w pełnieniu funkcji bycia mamą jest zrozumienie wyborów a ściślej akceptacja wizerunku przedsiębiorczej mamy, która ma prawo do poczucia spełnienia, zadowolenia i swobody w podejmowaniu decyzji, bycia aktywną zawodową czy nie.

Bo przecież mama to nie tylko opiekunka, jest również żywicielem rodziny w wielu związkach partnerskich. Jest to dylemat powodujący borykanie się pomiędzy pracą a wychowywaniem dzieci ściśle powiązany z historią i stereotypem matki. Wokół „dobrego macierzyństwa” istnieją silne oczekiwania społeczne i standardy zbudowane na starym wzorcu roli matki.

jak pogodzić macierzyństwo z pracą

Nadprzyrodzone siły przedsiębiorczej mamy

Gdy kobieta stoi przed decyzją kontynuacji i pogodzenia pracy z odpowiedzialnością rodzicielską głęboko rozważa swoją sytuacją, dojrzale i zdecydowanie określa, co chce zrobić ze swoim życiem i co będzie dobre zarówno dla niej samej jak dla rodziny.

Dokonuje analizy, która pozwala na czysty obraz sytuacji, której wartość i decyzja będą rzutować na stosunkach w rodzinie.

Większość kobiet na świecie stara się utrzymać równowagę, zdrowe podejście do bycia niezależną łącząc tak życie rodzinne z zawodowym, by zachować harmonię i wyważony ton utrzymania zadowolenia w wirze obowiązków sprzyjającym całej rodzinie.

Przedsiębiorcza mama posiada „nadprzyrodzone” możliwości, które umożliwiają jej wielozadaniowość, zajmowanie wysokich stanowisk w różnych branżach czy zakładanie własnych firm.
Z drugiej strony wychowuje dzieci i zarządza domem. 

Nie jest jednak robotem na etacie 24 godziny na dobę. Nasuwa się tu często zadawane pytanie: „Jak pogodzić macierzyństwo z pracą?”

Wielozadaniowość jest kobiecym atutem bycia „tu i teraz”

Kobieta posiada umiejętności organizacyjne, logistyczne, które zazwyczaj starannie oprawione są w troskę, miłość i ważne priorytety. Pomagają jej w tym pozytywne podejście, wewnętrzny spokój, bycie świadomym zadań a przede wszystkim kierowanie się wartościami utrzymując uśmiech na twarzy.

Bywają dni, kiedy potrzebujemy wsparcia, chwili na zatrzymanie się, relaksu i zresetowania.

Ważnym czynnikiem profesjonalnej i wielozadaniowej mamy jest oddzielenie i segregacja czynności. Nie jest wstydem poprosić o pomoc partnera w trudnym okresie wymagającym wsparcia i dzielenia się obowiązkami.

By zadania w pracy i w domu były wykonywane profesjonalnie, warto się skupić na jakości i zasadach. Kiedy jest czas na pracę w otoczeniu biurowym, odcięcie się od przeglądarek, telefonu, a nawet myśli związanymi z domem i obowiązkami pomaga na rzetelne wykonywanie swojej pracy. W sytuacji, kiedy jesteśmy w domu z dziećmi, poświęcamy bezkompromisowo czas tylko dla nich, a wszystko inne się nie liczy. 

Trudno jest odseparować się od telefonu, pełniąc zawodowo funkcję o wysokiej odpowiedzialności.

Pomimo pracy zawodowej, przedsiębiorcza mama nadal pozostaje mamą, dla której odpowiedzialność za dzieci i ich bezpieczeństwo są priorytetem.

Historie przedsiębiorczych mam

Celina Jelonek-Skura jest dobrym przykładem przedsiębiorczej mamy. Mama dwójki dzieci — Helena 5,5 lat i Konstanty 2,5 lata. Celina w wieku 20 lat zaczęła swoją ścieżkę kariery. Z Poznania za miłością swojego życia przeniosła się do Krakowa, gdzie szybko odnalazła swoje miejsce jako mama i aktywna zawodowo spełniająca się kobieta.

Rok po urodzeniu Helenki zaczęłam łączyć pracę z opieką nad córeczką, co dawało mi dużą satysfakcję, pomimo częstego zmęczenia.

– mówi Celina

Celina po urodzeniu drugiego dziecka nie wyobrażała sobie zostawić pracy, ale zdawała sobie sprawę z trudnościami z tym związanymi. Postanowiła jednak, że praca daje jej zadowolenie i jest jej potrzebna do zachowania równowagi psychicznej. Obecnie angażuje się w rodzinną firmę winiarską, zajmując się mediami społecznościowymi, marketingiem firmy i jej wizerunkiem. Kontakt z ludźmi i poczucie angażowania się w pracę zawodową jest ważnym aspektem dla Celiny.

Amelia Skrzyńska to wielozadaniowa mama z wieloma talentami i pasjami. Mama Leosia (6 lat) i Lidii (10 miesięcy), która po kilkuletniej i nadal trwającej pracy na etacie, podjęła wyzwanie własnej działalności. 

Podczas urlopu macierzyńskiego doszłam do wniosku, że warto zająć się czymś jeszcze.

– dodaje Amelia

Angażując się w życie domowe, znajduje czas na rozwój zawodowy poprzez działalność w branży sprzedaży bezpośredniej. Znalazła sposób na poczucie spełnienia zawodowego i kontakt z ludźmi co pozwala jej na reset i wyciszenie.

Jak pogodzić macierzyństwo z pracą?

Nie ma “magicznego buta”, który byłby idealnie dopasowany dla wszystkich kobiet, które koncentrują wszystkie siły na zadowoleniu wszystkich dookoła. Każda kobieta w inny sposób podchodzi do potrzeb zawodowych i równowagi rodzinnej, co jest naturalnym zachowaniem. Każda kobieta powinna być pewna swojej roli, że macierzyństwo nie jest wstydem, porównując z karierą zawodową.

Pozwalanie, by praca rządziła i zdominowała życie przedsiębiorczej kobiety, nie jest receptą na sukces!

Stabilizacja, która stworzy jasne i otwarte granice, które muszą zostać wyznaczone, aby rola zarówno matki jak i funkcja zawodowa uzupełniały się nawzajem, a nie były w konflikcie.

Sekrety bycia mamą NA ETACIE

Podczas pracy zawodowej pracujesz również dla rodziny, dlatego nie czuj się nigdy winna. Twój wkład i wartości przekazane dzieciom zaowocują w przyszłości. Kiedy wszystko idzie nie tak, a obowiązki narastają na kolejne dni, żyj „tu i teraz”, a jutro będzie kolejny nowy dzień z perspektywą na TAK. Nie martw się o jutro. Przydatne afirmacje w trudnych chwilach:

  • Pracuję, bo mogę
  • Ciesz się każdą chwilą
  • Pracuję, bo kocham to, co robię
  • Jestem w “tu i teraz”
  • Nie wstydzę się prosić o wsparcie

Artykuł autorstwa: Edyta Al-Jindi

KONTAKT

Redakcja

Business Intelligence

Wydawca

Marshal Academy Sp. z o.o

Zapisz się do newslettera

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.