Obalamy mity związane z mamami stojącymi przed wyborem pomiędzy karierą zawodową a byciem dobrą i świadomą mamą. Czy to wyzwolenie, mocny feminizm, sytuacja materialna, a może poczucie wolności i niezależność mobilizują kobiety do przejęcia kontroli nad aktywnym życiem zawodowym? Co tak naprawdę ma wpływ na kobiecą wielozadaniowość w roli przedsiębiorczej mamy? Jak pogodzić macierzyństwo z pracą?
Co ma wpływ na kobiecą wielozadaniowość przedsiębiorczej mamy?
Różnimy się od siebie tak, jak różnimy się od płci przeciwnej, ale jedno nas łączy w rodzinie — podział obowiązków i wychowanie dzieci.
Przedsiębiorcza mama w XXI wieku nie jest już fenomenem. Jest często normalnym stanem pożądania dla spełnionej kobiety. Praca, macierzyństwo i za tym idące obowiązki z przyjemnościami gdzieś pośrodku ściśle się uzupełniają, gdy kobieta czuje wolność, swobodę i brak ograniczeń jej narzuconych.
Mama, czy pracująca aktywna zawodowo, czy poświęcająca się dzieciom i domowym obowiązkom odgrywa dużą rolę w rodzinie. Jej status utożsamia się z potężną siłą, spójnością społecznej integracji. Dlatego tak ważnym aspektem w pełnieniu funkcji bycia mamą jest zrozumienie wyborów a ściślej akceptacja wizerunku przedsiębiorczej mamy, która ma prawo do poczucia spełnienia, zadowolenia i swobody w podejmowaniu decyzji, bycia aktywną zawodową czy nie.
Bo przecież mama to nie tylko opiekunka, jest również żywicielem rodziny w wielu związkach partnerskich. Jest to dylemat powodujący borykanie się pomiędzy pracą a wychowywaniem dzieci ściśle powiązany z historią i stereotypem matki. Wokół „dobrego macierzyństwa” istnieją silne oczekiwania społeczne i standardy zbudowane na starym wzorcu roli matki.
Nadprzyrodzone siły przedsiębiorczej mamy
Gdy kobieta stoi przed decyzją kontynuacji i pogodzenia pracy z odpowiedzialnością rodzicielską głęboko rozważa swoją sytuacją, dojrzale i zdecydowanie określa, co chce zrobić ze swoim życiem i co będzie dobre zarówno dla niej samej jak dla rodziny.
Dokonuje analizy, która pozwala na czysty obraz sytuacji, której wartość i decyzja będą rzutować na stosunkach w rodzinie.
Większość kobiet na świecie stara się utrzymać równowagę, zdrowe podejście do bycia niezależną łącząc tak życie rodzinne z zawodowym, by zachować harmonię i wyważony ton utrzymania zadowolenia w wirze obowiązków sprzyjającym całej rodzinie.
Nie jest jednak robotem na etacie 24 godziny na dobę. Nasuwa się tu często zadawane pytanie: „Jak pogodzić macierzyństwo z pracą?”
Wielozadaniowość jest kobiecym atutem bycia „tu i teraz”
Kobieta posiada umiejętności organizacyjne, logistyczne, które zazwyczaj starannie oprawione są w troskę, miłość i ważne priorytety. Pomagają jej w tym pozytywne podejście, wewnętrzny spokój, bycie świadomym zadań a przede wszystkim kierowanie się wartościami utrzymując uśmiech na twarzy.
Ważnym czynnikiem profesjonalnej i wielozadaniowej mamy jest oddzielenie i segregacja czynności. Nie jest wstydem poprosić o pomoc partnera w trudnym okresie wymagającym wsparcia i dzielenia się obowiązkami.
By zadania w pracy i w domu były wykonywane profesjonalnie, warto się skupić na jakości i zasadach. Kiedy jest czas na pracę w otoczeniu biurowym, odcięcie się od przeglądarek, telefonu, a nawet myśli związanymi z domem i obowiązkami pomaga na rzetelne wykonywanie swojej pracy. W sytuacji, kiedy jesteśmy w domu z dziećmi, poświęcamy bezkompromisowo czas tylko dla nich, a wszystko inne się nie liczy.
Trudno jest odseparować się od telefonu, pełniąc zawodowo funkcję o wysokiej odpowiedzialności.
Pomimo pracy zawodowej, przedsiębiorcza mama nadal pozostaje mamą, dla której odpowiedzialność za dzieci i ich bezpieczeństwo są priorytetem.
Historie przedsiębiorczych mam
Celina Jelonek-Skura jest dobrym przykładem przedsiębiorczej mamy. Mama dwójki dzieci — Helena 5,5 lat i Konstanty 2,5 lata. Celina w wieku 20 lat zaczęła swoją ścieżkę kariery. Z Poznania za miłością swojego życia przeniosła się do Krakowa, gdzie szybko odnalazła swoje miejsce jako mama i aktywna zawodowo spełniająca się kobieta.
Celina po urodzeniu drugiego dziecka nie wyobrażała sobie zostawić pracy, ale zdawała sobie sprawę z trudnościami z tym związanymi. Postanowiła jednak, że praca daje jej zadowolenie i jest jej potrzebna do zachowania równowagi psychicznej. Obecnie angażuje się w rodzinną firmę winiarską, zajmując się mediami społecznościowymi, marketingiem firmy i jej wizerunkiem. Kontakt z ludźmi i poczucie angażowania się w pracę zawodową jest ważnym aspektem dla Celiny.
Amelia Skrzyńska to wielozadaniowa mama z wieloma talentami i pasjami. Mama Leosia (6 lat) i Lidii (10 miesięcy), która po kilkuletniej i nadal trwającej pracy na etacie, podjęła wyzwanie własnej działalności.
Angażując się w życie domowe, znajduje czas na rozwój zawodowy poprzez działalność w branży sprzedaży bezpośredniej. Znalazła sposób na poczucie spełnienia zawodowego i kontakt z ludźmi co pozwala jej na reset i wyciszenie.
Jak pogodzić macierzyństwo z pracą?
Nie ma “magicznego buta”, który byłby idealnie dopasowany dla wszystkich kobiet, które koncentrują wszystkie siły na zadowoleniu wszystkich dookoła. Każda kobieta w inny sposób podchodzi do potrzeb zawodowych i równowagi rodzinnej, co jest naturalnym zachowaniem. Każda kobieta powinna być pewna swojej roli, że macierzyństwo nie jest wstydem, porównując z karierą zawodową.
Stabilizacja, która stworzy jasne i otwarte granice, które muszą zostać wyznaczone, aby rola zarówno matki jak i funkcja zawodowa uzupełniały się nawzajem, a nie były w konflikcie.
Sekrety bycia mamą NA ETACIE
Podczas pracy zawodowej pracujesz również dla rodziny, dlatego nie czuj się nigdy winna. Twój wkład i wartości przekazane dzieciom zaowocują w przyszłości. Kiedy wszystko idzie nie tak, a obowiązki narastają na kolejne dni, żyj „tu i teraz”, a jutro będzie kolejny nowy dzień z perspektywą na TAK. Nie martw się o jutro. Przydatne afirmacje w trudnych chwilach:
- Pracuję, bo mogę
- Ciesz się każdą chwilą
- Pracuję, bo kocham to, co robię
- Jestem w “tu i teraz”
- Nie wstydzę się prosić o wsparcie
Artykuł autorstwa: Edyta Al-Jindi