Jak przełamać barierę językową?

Jak przełamać barierę językową?
Krótki small talk, odpowiedź na pytanie obcokrajowca a Ty nie wiesz, co powiedzieć? Joanna Szewczyk wie, jak przełamać barierę językową?

Pewnie wiele razy paraliżował Cię strach na myśl o mówieniu w języku angielskim. Nawet krótka pogawędka przed spotkaniem, czy konferencją, tzw. „small talk”, spędzał Ci sen z powiek. Nie jesteś odosobniony w swoim strachu. Joanna Szewczyk z J English Center wyjaśni, jak przełamać barierę językową? Jak pozbyć się strachu przed popełnianiem błędów? Podzieli się również 5 dobrymi praktykami językowymi.

Jak przełamać barierę językową?

Ciągle, w naszej polskiej mentalności, mamy potrzebę perfekcjonizmu i strach przed popełnianiem błędów. Na spontanicznie zadane pytanie: „Hello, how is it going?”, zastanawiamy się, czy użyć czasu Present Simple, czy Continuous. W efekcie nie mówimy nic. Jedną z przyczyn jest nadal traktowanie języka angielskiego, jako przedmiotu szkolnego i egzaminacyjnego, a nie narzędzia do komunikacji. Jednym ze sposobów na przełamanie bariery językowej jest nauka nowego języka. Może to być wymagające zadanie, ale korzyści są ogromne. Wybierz język, który najbardziej Cię interesuje lub ten, który będzie przydatny w Twojej karierze zawodowej, np. język angielski lub Business English. Kursy w Krakowie są dostępne na wyciągnięcie ręki. Zarejestruj się i pracuj z lektorem na materiałach autentycznych. Wykorzystaj nowoczesne technologie, dzięki którym Twoja nauka będzie szybsza i atrakcyjniejsza. 

Jak pozbyć się strachu przed popełnianiem błędów? 

Innym sposobem na to, jak przełamać barierę językową jest praktyka codziennego słuchania i rozmawiania w języku angielskim. Poszukaj okazji do uczestnictwa w dyskusjach grupowych lub znajdź lektora, który udoskonali Twoje umiejętności językowych. Nie bój się popełniać błędów – to naturalna część procesu uczenia się. Na początku ważny jest komunikat, to, żeby zostać zrozumianym i osiągnąć cel. Na poprawność przyjdzie czas. Obcokrajowcy, w tym native speakerzy języka angielskiego, mają naprawdę dużą tolerancję na nasze błędy. Zresztą kiedy ostatnio wyśmiałeś kogoś, kto próbował mówić po polsku?

Przełamanie bariery językowej wymaga zaangażowania i systematyczności. Nie oczekuj natychmiastowych rezultatów – uczenie się nowego języka to proces, który wymaga czasu i wysiłku. Jednak z determinacją i regularną praktyką zredukujesz stres i otworzysz sobie drzwi do nowych możliwości zarówno osobistych, jak i zawodowych.

5 dobrych praktyk językowych

Dużo słuchaj. Dziecko najpierw słyszy język, którym jest otoczone, a dopiero później zaczyna w nim mówić.

Ucz się słówek. Nawet z ubogą gramatyką, dasz radę przekazać komunikat, ale nie bez słownictwa.

Myśl po angielsku! Tak, dobrze widzisz. Staraj się myśleć o typowych sytuacjach po angielsku. Na niższych poziomach nazywaj przedmioty, na wyższych czynności. Buduj całe zdania. Opisuj emocje.

Nagrywaj dziennik. Codziennie wieczorem opowiedz do dyktafonu, jak Ci minął dzień, za co jesteś wdzięczny. Będziesz się czuć bezpiecznie, rozwiniesz słownictwo, a przy okazji jest to bardzo dobra forma terapii.

Wydłużaj czas swoich wypowiedzi. Zacznij od 30-sekundowej wypowiedzi na dany temat.Później mów o tym samym, stopniowo wydłużając czas.

Mam nadzieję, że tych kilka wskazówek pomoże Ci w przełamaniu bariery komunikacyjnej. 

Przełamuj barierę językową z J ENGLISH CENTER

Artykuł inspirowany marką

portal biznesowy Joanna Szewczyk

KONTAKT

Redakcja

Business Intelligence

Wydawca

Marshal Academy Sp. z o.o

Zapisz się do newslettera

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.