Osobowość Polonijna Roku im. Edyty Felsztyńskiej

Plebiscyt Osobowość Polonijna Roku im. Edyty Felsztyńskiej organizowany jest przez Bożenę Krasoń i Urszulę Golda, założycielki Spotkań Polonijnych we Włoszech. Zgłoszenia do plebiscytu można zgłaszać do 30 sierpnia 2021 roku. Dołączysz i Ty?

Plebiscyt Osobowość Polonijna Roku im. Edyty Felsztyńskiej organizowany jest przez Bożenę Krasoń i Urszulę Golda, założycielki Spotkań Polonijnych we Włoszech. Zgłoszenia do plebiscytu można zgłaszać do 30 sierpnia 2021 roku, wypełniając formularz na stronie www.osobowoscpolonijnaroku.com. Zgłaszać mogą się osoby działające polonijnie z całego świata. Dołączysz i Ty?

Kim była Edyta Felsztyńska?

Urodziła się 4 czerwca 1972 roku w Dzierżoniowie. W Polsce skończyła Liceum Ogólnokształcące w Bielawie. Już jako nastolatka dużo interesowała się sportem i brała udział w  olimpiadach sportowych. Zdobyła m.in. 1. miejsce w konkursie biegowym na 60 m oraz 1. miejsce w konkurencji trójskok w zawodach w Dźwirzynie. Od najmłodszych lat działała też charytatywnie na rzecz cierpiących na choroby nowotworowe. Dowodem tego jest przeznaczenie 100 tyś. złotych na rzecz chorych, które wygrała w konkursie “Miss Lata 1989” zdobywając m.in. tytuły Miss Publiczności i Miss Obiektywu.

Działalność polonijna Edyty Felsztyńskiej

Edyta Felsztyńska przyjechała do Włoch w 1990 roku. Po latach wyszła za mąż, za Włocha Fabia Petrozzi w 1998 roku. Z tego związku urodził się w 2001 roku wspaniały syn Federico. Obaj mężczyźni żyją i mieszkają nadal w Ciampino koło Rzymu. W 2007 roku Edyta wraz z Bożeną Wróblewską założyły Stowarzyszenie Insieme.

Obie Panie rozpoznawane są, jako działaczki polonijne, nie tylko we Włoszech, ale również w Europie. Edyta była osobą z mnóstwem pozytywnej energii, którą wykorzystywała, aby pomagać innym. Kochała ludzi i pamiętając swoje ciężkie chwile na początku emigracji, starała się pomagać w rozwiązywaniu problemów. Każdy nowo przybyły na emigrację Polak mógł liczyć na jej pomoc.

Posiadała niesamowitą siłę i energię oraz ogromną chęć do organizowania różnych wydarzeń i eventów. Pomagała innym na wszelki możliwy sposób. Dzięki stowarzyszeniu organizowano również akcje charytatywne.

Mówiła zawsze: – jak my sobie nie pomożemy, to nikt nam nie pomoże.

Jej marzeniem było zjednoczyć całą Polonię. Każde organizowane spotkanie zaczynało się od zaśpiewania piosenki: “Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina”.

Rodzina o życiu i działalności Edyty Felsztyńskiej

Edyta miała swoje motto, nie zmieniała ludzi, kochała ich i akceptowała takimi, jakimi są. Bardzo duże wsparcie i wspaniałą współpracę otrzymała od wielu osób. Nazywała ich cichymi aniołami zawsze stojącymi obok. Przyjaźnie przetrwały wszelkie próby i wytrwały do końca jej życia.

Była osobą pozytywnie myślącą, uczciwą, serdeczną, zawsze uśmiechniętą i niosącą pomoc każdemu potrzebującemu mimo swojej ciężkiej choroby.

Edyta Felsztyńska była wspaniałym przykładem i darem dla każdego, kto spotkał ją na swojej drodze. A tak opowiada nam o Edytce jej mama, Urszula Felsztyńska: „Córcia była zawsze wielką patriotką. Jej marzeniem było wrócić kiedyś do Polski z mężem i synem. Wcześniej pokazała im swój piękny kraj, przyjeżdżając z nimi na wakacje i bardzo im się tu podobało. Gdy jej stan zdrowia już bardzo się pogorszył, to w rozmowie ze mną poprosiła, że gdy nastąpi już to najgorsze, to żeby pochować ją w Polsce, w rodzinnym grobowcu, i tak się stało”.

W czasie chemioterapii pomimo swojego cierpienia zgodziła się wziąć udział w sesji zdjęciowej Sylwii Dombrowskiej i tak powstał book fotograficzny poświęcony innym chorującym na raka. „Do końca była niesamowicie dzielna w swojej chorobie i do końca udzielała się dla innych. Nikomu nie pozwalała się smucić, uśmiechała się zawsze pomimo bólu i cierpienia. Tak bardzo chciała żyć. Ale nigdzie nie było ratunku, a próbowaliśmy leczenia wszędzie i w Mediolanie, i w Warszawie, i w Szwajcarii, i Niemczech i w USA. Dziękuję Wam za zaangażowanie i pamięć o mojej ukochanej Edytce.” – kończy wypowiedź jej mama. To my dziękujemy Pani Urszuli Felsztyńskiej, synowi Federico i mężowi Fabio za możliwość i pomoc w zrealizowaniu tego projektu.

Osobowość Polonijna Roku im. Edyty Felsztyńskiej

Jesteśmy dumni, że imieniem tak wspaniałej Polki i działaczki polonijnej mogliśmy nazwać nagrodę Osobowość Polonijna Roku. Plebiscyt Osobowość Polonijna Roku im. Edyty Felsztyńskiej organizują Bożena Krasoń i Urszula Golda założycielki Spotkań Polonijnych, które w najsmutniejszym momencie całkowitego lockdawnu we Włoszech rozpoczęły swoją działalność polonijną on-line. Wyszły z inicjatywą łączenia Polaków na całym świecie, zapraszania ich na wywiady i pokazywanie światu w myśl idei, że Polak potrafi.

Już w pierwszych dniach działalności zorganizowały “Pomocną dłoń” projekt, który miał na celu dać wsparcie wszystkim potrzebującym za darmo. Mnóstwo ludzi było mocno zestresowanych z powodu sytuacji, w której się znaleźliśmy dlatego też staraliśmy się pomóc profesjonalnie takim osobom jak również wesprzeć, chociażby zwykłą rozmową. Powstał zespół trzech osób, które całkowicie i zupełnie za darmo oddały się do dyspozycji innych o każdej porze. I tak dzięki naszej działalności i wsparciu wielu osób nasza działalność zaczęła rozszerzać się i powstawały różne  inicjatywy. Dziś mamy debiut Plebiscytu i wiele doświadczeń za sobą.

Zgłoszenia do plebiscytu można zgłaszać do 30 sierpnia, wypełniając formularz na stronie www.osobowoscpolonijnaroku.com. Zgłaszać mogą się osoby działające polonijnie z całego świata.

Redakcja Business Intelligence oraz Akademia Kobiecej Przedsiębiorczości Patronem Medialnym Plebiscytu.

KONTAKT

Redakcja

Business Intelligence

Wydawca

Marshal Academy Sp. z o.o

Zapisz się do newslettera

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.