Polski Ład — nowy cykl artykułów dla przedsiębiorców

Polski Ład to pakiet zmian w przepisach regulujących funkcjonowanie prawa w Polsce, w tym przede wszystkim w zakresie prawa podatkowego, choć nie tylko. Jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Dziś o składce zdrowotnej.

Nowy Polski Ład to pakiet zmian w przepisach regulujących funkcjonowanie prawa w Polsce, w tym przede wszystkim w zakresie prawa podatkowego, choć nie tylko. Założenia Polskiego Ładu zostały ogłoszone w maju 2021 roku. Projekt wraz z uzasadnieniem liczył ponad 680 stron i we wrześniu br. został skierowany do Sejmu. Dokument został podpisany przez Prezydenta. Aby zmiany w zakresie podatku dochodowego mogły wejść w życie z początkiem nowego roku, rząd powinien opublikować ustawę najpóźniej do 30 listopada 2021 roku. Oznacza to, że na przygotowanie się do zmian przedsiębiorcom pozostanie bardzo niewiele czasu. Jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się w składce zdrowotnej? Jak to będzie wyglądać przy konkretnych rozliczeniach? 

Rozpoczynamy cykl artykułów na temat Polskiego Ładu, który prowadzić będzie Adwokat Katarzyna Gumula-Kubicka z Kancelarii Adwokackiej Gumula-Kubicka Adwokaci praktyk prawa, specjalizujący się w obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych oraz zabezpieczenia rodziny.

Jakie zmiany wprowadza Polski Ład? 

Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych zagadnień, które będziemy rozwijać i omawiać cyklicznie.

 • Podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30.000 zł (podniesienie do 5.100 zł kwoty zmniejszającej podatek);
 • Podwyższenie drugiego progu podatkowego z 85.528 zł do 120.000 zł;
 • Przejściowy podatek dochodowy (abolicja);
 • Ryczałt od przychodów zagranicznych;
 • Ryczałt od najmu prywatnego jako zasada;
 • Ulgi na innowacje (np. ulga na robotyzację, na prototyp) ulga na terminal, na ekspansję, ulga dla inwestorów, ulga dla wspierających;
 • Możliwość wyboru opodatkowania VAT usług finansowych;
 • Nowy podatek przychodowy (minimalny podatek dochodowy);
 • Likwidacja ryczałtowej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców i uzależnienia jej ich dochodu lub przychodu przedsiębiorcy oraz likwidacja możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku;
 • Zmiany w zakresie przeciwdziałaniu szarej strefie;
 • Nowe uprawnienia KAS;
 • Opodatkowanie zwrotu wkładów dłużnika do spółek;
 • Faktyczna likwidacja karty podatkowej;
 • Zmiany w zakresie restrukturyzacji przedsiębiorstw wyłączających ich neutralność podatkową;
 • Zmiany w zakresie leasingów operacyjnych i amortyzacji, kosztów finansowania dłużnego; 
 • Opodatkowanie tzw. przerzuconych dochodów;
 • Opodatkowanie tzw. ukrytej dywidendy.

Nowy Ład przewiduje także takie zmiany, jak wprowadzenie do polskiego systemu Polskiej Spółki Holdingowej, popularyzację obrotu bezgotówkowego, która nakłada na przedsiębiorców obowiązek umożliwienia klientom dokonywania płatności bezgotówkowych; ulgę dla klasy średniej czy ulgę konsolidacyjną.

Dziś szerzej o składce zdrowotnej

Największe kontrowersje wśród podatników wzbudzają zmiany dotyczące naliczania składki zdrowotnej. Czeka nas znacząca podwyżka obciążeń związanych ze składką zdrowotną. W połączeniu ze zmianami w podatku PIT oznacza to największy od ponad kilkudziesięciu lat wzrost. Początkowo rząd zakładał wprowadzenie 9% składki zdrowotnej obliczanej od dochodu podatkowego przedsiębiorców. Propozycja ta wywołała ostry spór polityczny i ostatecznie dla przedsiębiorców wyniesie ona 4,9% z wyjątkami dla tzw. ryczałtowców, rozliczających się kartą podatkową oraz wspólników spółek.

Kogo będą dotyczyły zmiany:

 • Przedsiębiorców (dużych i z sektora MSP);
 • Pracodawców;
 • Pracowników i konsumentów;
 • Wspólników spółek prawa handlowego.

Przykłady konkretnych rozliczeń

Dla rozliczających się podatkiem liniowym składka zdrowotna wyniesie 4,9% dochodów (nie mniej niż 270 zł, tj. 9% minimalnego wynagrodzenia).


Dla rozliczających się ryczałtem składka będzie progresywna:

a) około 305 zł – dla przychodów rocznych nieprzekraczających 60 tys. zł (liczone od 60% przeciętnego wynagrodzenia);

b) około 510 zł – dla przychodów rocznych od 60 tys. zł do 300 tys. zł (liczone od 100% przeciętnego wynagrodzenia);

c) około 915 zł – dla przychodów rocznych przekraczających 300 tys. zł (liczone od 180% przeciętnego wynagrodzenia).


Dla rozliczających się Kartą podatkową składka zdrowotna wyniesie 9% minimalnego wynagrodzenia, czyli około 270 zł.


Wspólnicy spółek komandytowych i jednoosobowych spółek będą płacić składkę zdrowotną w wysokości 9% podstawy, którą stanowić będzie przeciętne miesięczne wynagrodzenie, czyli ok. 530 zł.


Oskładkowane zostaną także wynagrodzenia członków zarządów spółek lub fundacji pełniących funkcje na podstawie powołania, gdzie podstawą składki będzie 9% osiągniętego przychodu.


W przypadku osiągnięcia dochodu poniżej minimalnego wynagrodzenia lub osiągnięcia straty przedsiębiorcy i tak będą musieli również płacić składkę zdrowotną w wysokości około 270 zł.

Zachęcamy do śledzenia naszego cyklu o Polskim Ładzie. W następnym wpisie więcej m.in. o zmianach w Kodeksie Spółek Handlowych i „ukrytej” dywidendzie. Zapraszam

KONTAKT

Redakcja

Business Intelligence

Wydawca

Marshal Academy Sp. z o.o

Zapisz się do newslettera

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.