Kto by pomyślał, że jakiś wirus spowoduje taką ogromną degradację na poziomie całego świata. Epidemia wywołana przez nowego koronawirusa SARS-CoV-2 spowodowała światowy kryzys gospodarczy, w wyniku którego część osób straciło pracę. Utrata pracy może w prosty sposób zachwiać i zaburzyć nasze zdrowie psychiczne. Takie wydarzenie może być tym trudniejsze, im większą przestrzeń praca zajmowała w naszym życiu.
Jak uchronić się przed lękiem związanym z utratą pracy? Czy możemy samodzielnie zadbać o to, aby nie doprowadzić się do negatywnych skutków utraty pracy? Co zrobić, aby zacząć żyć na nowo w nowej rzeczywistości?
Jak uchronić się przed lękiem związanym z utratą pracy?
Każdy z nas usłyszał 12 marca 2020 roku, że musimy zatrzymać swój czas zawodowy w związku z pojawieniem się wirusa COVID-19. W tym momencie staliśmy się świadkami nowo tworzonej historii. Żyjemy w czasach, kiedy zmiana jest jedyną stałą rzeczą w naszym życiu. Nasze predyspozycje oraz silna psychika mogą pomóc nam w takich właśnie trudnych sytuacjach. Praca jest kluczową instytucją podtrzymującą rytm naszego życia. Czasami jest to po prostu sposób na zarobienie pieniędzy w miejscu, które nie angażuje nas nazbyt emocjonalnie. Jednak często w pracy nawiązujemy przyjaźnie, uzależniamy od niej miejsce swojego zamieszkania czy podział rodzinnych obowiązków.
Utrata pracy nie jest przyjemnym zdarzeniem w naszym życiu. Zwłaszcza wtedy, kiedy to za nas zadecydowano, że od jutra już nie będziemy przychodzić do miejsca, w którym spędziliśmy ostatnie miesiące, a nawet lata. Człowiek mający wysokie poczucie własnej wartości oraz wysoką pewność siebie, swoich umiejętności, kompetencji i doświadczenia nie podda się tak szybko. On wie, że znajdzie sposób na to, aby za chwilę robić coś nowego, w innym miejscu i czasie. Mając pomysł na siebie, wiarę w siebie oraz umiejętność namalowania sobie własnej przyszłości lęk związany przed utratą pracy nie jest groźny. Zadbajmy o pewność siebie, budujmy ją każdego dnia, rozwijajmy się i nie pozwólmy, aby czynniki zewnętrzne wpłynęły negatywnie na nasze zdrowie i życie.
Czy możemy samodzielnie zadbać o to, aby nie doprowadzić się do negatywnych skutków utraty pracy?
Izolacja to czas, w którym każdy z nas mierzy się ze stratą. Stratą wolności, planów, kontaktów, nierzadko pracy. Towarzyszy temu ogrom uczuć, które często są tożsame z uczuciami doświadczanymi w żałobie. Każdy z Nas, aby uratować siebie w związku powinien zająć się tymi uczuciami i ich przeżywaniem. Jednocześnie ważne, żeby można było rozmawiać o tym także w swoich relacjach z bliskimi, nie zostawać samemu ze swoją bezradnością, smutkiem czy złością na zaistniałą sytuację.
Kryzys psychiczny to przejściowe zakłócenie równowagi emocjonalnej po niespodziewanym wydarzeniu krytycznym, które kwestionuje nasz dotychczasowy porządek życia. Z reguły takie doświadczenie przekracza możliwości samodzielnego poradzenia sobie. W efekcie przez kryzys można zdrowo przejść z profesjonalną pomocą lub mocnym systemem wsparcia bliskich. Strata pracy wiąże się z wieloma innymi utratami, m.in. poczucia przewidywalności świata, poczucia bezpieczeństwa finansowego, relacji ze współpracownikami, wyznaczonego rytmu tygodnia.
Bez profesjonalnego wsparcia może być nam trudno w pełni przeżyć tą sytuację i możliwości z nią związanych. Warto pamiętać, że właściwe, pozytywne przejście procesu utraty pracy pozwala ruszyć dalej wraz z nowymi umiejętnościami i przemyśleniami zdobytymi w kryzysie. W tym trudnym momencie, to co należy dla siebie zrobić to przede wszystkim poszukanie wsparcia, które pomoże nam skonfrontować się z tą sytuacją. Jeżeli możesz liczyć na dobrą, stabilną i bezpieczną sieć wsparcia od rodziny – korzystaj z tego.
Mów rodzinie o swoich emocjach, rozczarowaniach, planach i pomysłach na wyjście z tej sytuacji. Jeżeli w tym momencie nie masz dostępu do wsparcia rodzinnego lub nie chcesz z niego skorzystać, znajdź dla siebie profesjonalną pomoc. Kiedy już przeżyjesz wszystkie trudne emocje związane ze stratą, z pewnością nabierzesz siły, aby pomyśleć o tym, co dalej. Ważne, aby się teraz nie poddawać. Ważne, aby pomimo wszystko realizować siebie w swoim potencjale i wiedzieć, co znaczymy i kim jesteśmy.
Co zrobić, aby zacząć żyć na nowo w nowej rzeczywistości?
Odnalezienie się w obecnej sytuacji wymaga czasu, tak samo, jak przekwalifikowanie i odnalezienie nowego sposobu na życie. Dobrze byłoby żyć w rzeczywistości, w której opieka społeczna mogłaby Ci pomóc przejść przez ten kryzys suchą nogą. Jednak nie warto się obrażać na rzeczywistość, warto skorzystać choćby z tych skromnych możliwości, jakie teraz masz do dyspozycji. Sytuacja utraty pracy jest kryzysem, który każdy zrozumie, nie warto powstrzymywać samego siebie przed poszukaniem wsparcia, również finansowego.
Postaraj się pamiętać, że pandemia nie zostanie z nami na zawsze. Ludzkość w swojej historii zwalczyła już wiele epidemii. Ten czas wiąże się z wieloma stratami, wyzwaniami, kryzysami, ale szczęśliwie, jak zresztą wszystko, kiedyś minie, będzie tylko wspomnieniem. Z pewnością dla wielu to jeden z najtrudniejszych momentów życia, ale zapewne nie pierwszy i nie ostatni. Praca jest bardzo ważnym elementem naszej egzystencji. Nie tylko pozwala zarabiać pieniądze, ale nadaje nam też cel, sens i powinna dawać satysfakcję. Utrata pracy jako zdarzenie losowe boli i masz prawo do negatywnych uczuć, ale nie popadaj w marazm.
Powiedz sobie: straciłem/straciłam pracę i co dalej? Jak przekuć to w sukces i zrobić krok w kierunku rozwoju kariery zawodowej? Warto poczuć i zrozumieć, że to nie nasza wina, że jesteśmy bezrobotni w związku z wirusem, ale warto wziąć sprawy w swoje ręce i samodzielnie pokierować swoim życiem. Aby pokonać stres, niezbędna jest całkowita akceptacja, abyśmy mogli w pełni zacząć od nowa, wstać i zacząć żyć innym, lepszym życiem.
W tym wszystkim pomogą nam te rzeczy:
- Nie skupiaj się na przeszłości, lecz patrz w przyszłość.
- Zostaw za sobą miniony etap życia, realizuj plany zawodowe i osobiste.
- Nie myśl o sobie jako o bezrobotnym i nie pozwól, aby ten status Cię definiował.
- Utrata pracy powinna Cię dopingować do poszukiwania nowych ścieżek rozwoju i możliwości zmiany kariery.
- Nie zaniedbuj siebie, urody, zdrowia i pasji.
- Otaczaj się pozytywnymi osobami.
- Pozytywna interpretacja faktu utraty pracy i wyciągnięcie wniosków z tego, co nas spotkało, pozwoli zrobić kolejne kroki naprzód.
Marlena Ewa Kazoń, Psychoterapeuta par i rodzin
www.marlenakazon.pl