Targi Nieruchomości & Budowa Domu + Home Design 2022

targi nieruchomości
W dniach 2-3 kwietnia br. odbyły się w Krakowie Targi Nieruchomości & Budowa Domu + Home Design. Jak pandemia i wojna wpływają na rynek nieruchomości? Czy nowoczesny Home Design może być naturalny? Jak szybko i tanio wybudować dom? Z wystawcami rozmawiała Elżbieta Jachymczak, Redaktor Naczelna Business Intelligence

W dniach 2-3 kwietnia br. odbyły się w Krakowie Targi Nieruchomości & Budowa Domu + Home Design. Na targach było wystawianych aż 50 inwestycji. Uczestnicy targów mogli dodatkowo zabrać ze sobą spis inwestycji, skorzystać z bezpłatnej tablicy ogłoszeń oraz bezpłatnych porad ekspertów. Jak pandemia i wojna wpływają na rynek nieruchomości? Czy nowoczesny Home Design może być naturalny? Jak szybko i tanio wybudować dom? Z wystawcami rozmawiała Elżbieta Jachymczak, Redaktor Naczelna Business Intelligence

Jak pandemia i wojna wpływają na rynek nieruchomości?

Wojna zmieniła wszystko i oddziałuje na nasz rynek nieruchomości. Z jednej strony straciliśmy poczucie bezpieczeństwa, a drugiej strony w Polsce jest już ponad milion uchodźców. Dwa lata temu zastanawialiśmy się, jak pandemia wpłynie na ceny mieszkań. A teraz musimy zastanowić się, jaki będzie rynek nieruchomości w obliczu toczącej się tuż za naszymi granicami wojny. Bo to, że wojna wpłynie znacząco na rynek, to pewne. W trakcie pandemii spodziewaliśmy się znaczącego spadku cen nieruchomości, a było odwrotnie. Pandemia spowodowała ich wzrost, na co wpływ miały bardzo niskie stopy procentowe, ale za to schłodziła rynek najmu. Teraz natomiast walczymy z inflacją i stopy procentowe szybko idą w górę, co powoduje znaczne obniżenie możliwości zaciągnięcia kredytu przez przysłowiowego „Kowalskiego”.

BIK informuje, że „spadek poczucia bezpieczeństwa życiowego w obliczu wojny u najbliższego sąsiada nie skłoni Polaków do kupowania mieszkań”.

Oprócz zmniejszonego poczucia bezpieczeństwa ogromny wpływ będzie miał fakt napływu dużej ilości uchodźców. Patrząc z drugiej strony, muszą oni gdzieś mieszkać. Może to zatem ożywić rynek najmu, ale żeby wynajmować to ktoś musi nabyć nieruchomość. Mając na uwadze powyższe, wysokie stopy procentowe mogą spowodować napływ klienta „gotówkowego”. 

Na ten moment myślę, że nikt nie jest w stanie przewidzieć zachowania rynku nieruchomości, zbyt wiele zmiennych ma na to wpływ. – mówi Ewa Gąsiorek, Dyrektor sprzedaży i marketingu, Mota-Engil Real Estate Management Sp. z o. o. 

targi nieruchomości

Czy nowoczesny Home Design może być naturalny? 

Kyambalo to arcydzieło rąk ludzkich. Materiał jest w pełni odnawialny, naturalny i w 100 % ekologiczny, zawierający wyłącznie włókna roślinne. Targi Nieruchomości to świetna okazja do promocji. Postanowiliśmy w tym roku pojawić się na Targach Nieruchomości & Budowa Domu + Home Design przy współpracy z producentem zielonych ścian. To nasza oficjalna premiera tego wyjątkowego materiału, który pozyskiwany jest z odnawialnych płatów kory drzew należących do rodziny Moraceae (m.in. Ficus natalensis). Widzimy duże zainteresowanie stylem eko wśród designerów, architektów i projektantów wnętrz, a także klientów indywidualnych. Materiał Kyambalo ze względu na liczne możliwości użytkowe doskonale sprawdza się jako element wystroju i dekoracji wnętrz. – wyjaśnia Dariusz Małek, właściciel Kyambalo. 

targi nieruchomości

Jak szybko i tanio wybudować dom? targi nieruchomości

Budowa energooszczędnych domów z prefabrykatów jest dużo tańsza w porównaniu z budową w stylu tradycyjnym. Chociażby czas, jaki należy poświęcić na tradycyjną budowę tj. ok. 2 lat vs. budowa naszego domu do 6 miesięcy pokazuje, że możemy zaoszczędzić na wielu zmiennych czynnikach jak np. cena. Tańszy koszt budowy energooszczędnego domu z prefabrykatów wynika również z krótszego, ewentualnego wynajmu mieszkania na okres budowy przez inwestorów. 

Nasze domy są energooszczędne ciche, ciepłe i zdrowe. Domy Hauswerk są przyjazne alergikom. Temperatura w takim domu utrzymywana jest przez 14 godzin. To ogromna zaleta patrząc na obecne ceny za ogrzewanie. Odpowiednia technologia wygłuszania ścian i stropów daje pełen komfort użytkowania domu. W dzisiejszych czasach, kiedy home office i praca hybrydowa stała się już normalnością ten element jest ważny dla klientów. Domy w technologii z prefabrykatów mogą być wybudowane według dowolnego projektu. Nawet klienci, którzy przychodzą do nas z pozwoleniem na budowę domu murowanego, mogą wybudować dom z prefabrykatów bez konieczności zgłaszania tego w urzędzie. Zmiana konstrukcji nie wymaga zgłoszenia. Nasza oferta skierowana jest zarówno do klientów indywidualnych, jak i do deweloperów. Wykorzystując naszą technologię w budowie niskopiętrowych budynków wielorodzinnych np. 3-4 pięter, deweloper ma w krótkim czasie gotowy do sprzedaży produkt. – mówi Joanna Kołodziejska-Cuber, Dyrektor ds. Sprzedaży, Hauswerk

Dlaczego warto korzystać z usług inspektora budowlanego?

Ceny usług budowlanych podobnie jak ceny materiałów są nadal wysokie. To z kolei przekłada się na finalną cenę nieruchomości, które będą wciąż rosły. Może w przyszłości spadną, ale nie będzie to już ten poziom, który pamiętamy sprzed 2-3 lat wstecz. Większość przedstawicieli branży budowlanej może potwierdzić, że pandemia nie zatrzymała bardzo naszej aktywności. Wręcz zauważamy, że konieczność pracy zdalnej, szczególnie wśród pracowników korporacji i branży IT, wymusiła zmianę lokum z mniejszego na większe, a tym samym usługi budowlane cieszą się dużym zainteresowaniem. 

Obecnie sytuacja wojny na Ukrainie powoduje, że mieszkania czy domy, na które czekają klienci, muszą zostać odebrane. Dlatego usługi inspektora budowlanego są ważne, ponieważ możemy dzięki kamerom termowizyjnym lub innym zaawansowanym technologiom wykryć ewentualne usterki. Klienci nie chcą stracić lub musieć dołożyć pieniądze na kolejne naprawy. 

Zauważam, że deweloperzy oferują gotowe mieszkania, a oferty pojawiają się w dwóch językach — polskim i ukraińskim. Obywatele Ukrainy, którzy przyjechali do Polski w związku z konfliktem zbrojnym, również korzystają z moich usług. Przeprowadzamy inspekcje także w języku angielskim. Prowadząc od 6 lat swoją działalność, widzę duży napływ obcokrajowców, dlatego moje usługi dopasowane są do zmieniającego się świata. – wyjaśnia Karolina Malicka, Inspektor budowlany, W Szpilkach Na Budowie

Podczas Targów Nieruchomości można było wysłuchać wartościowych prelekcji, porozmawiać z wystawcami oraz nawiązać relacje biznesowe. 

Targi Nieruchomości & Budowa Domu + Home Design 2022

Organizatorem była Expo Property BIS S.C. 

Komentarz ekspercki:

Korzystając z powierzchni elastycznej, ta powierzchnia jest dla Ciebie. Dzięki ofercie Rise.pl w wielu miastach możesz być jeszcze bliżej swoich pracowników. Współcześni przedsiębiorcy chcą biur szytych na miarę. Staramy się dopasować do zmieniającej się sytuacji biznesowej i ekonomicznej każdego z naszych klientów. Powierzchnia elastyczna wpisuje się w dzisiejszą kulturę „instant” – na żądanie. Wszystko na już. Szybko i dobrze. Zainteresowanie również okazują duże korporacje, które doceniają biura serwisowane. To także rodzaj powierzchni elastycznej, tylko na szerszą skalę. – mówi Joanna Nowak – Pawelec

targi nieruchomości

KONTAKT

Redakcja

Business Intelligence

Wydawca

Marshal Academy Sp. z o.o

Zapisz się do newslettera

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.