Ubezpieczenie grupowe w firmie

Po co nam „grupówka”? Kto decyduje o wyborze towarzystwa ubezpieczeniowego? Na co zwracać uwagę decydując się na ubezpieczenia grupowe?

Ubezpieczenie grupowe dla większości z nas jest czymś, co tylko zabiera nam pieniądze z wynagrodzenia i nic z tego nie mamy. Niestety wybór takiego rozwiązania zazwyczaj jest pochopną, nieprzemyślaną decyzją, za którą ciągnie się pasmo niepotrzebnych zakresów, szablonowych ofert, niedopasowanych do potrzeb klienta. Często pojawiają się obiekcje „Po co nam “grupówka”? Pracownicy już mają jakieś indywidualne ubezpieczenie. Szkoda wydawania pieniędzy. Przecież i tak nikt z tego nie dostanie grosza?” 

Dlaczego tak się dzieje? Kto decyduje o wyborze towarzystwa ubezpieczeniowego? Na co zwracać uwagę decydując się na ubezpieczenia grupowe? Odpowiedzi udzielą Bogumiła Demuth, Starszy Specjalista ds. Sprzedaży Ubezpieczeń Grupowych oraz Przemysław Lewandowski, Menedżer Obszaru ds. Sprzedaży Ubezpieczeń Grupowych

Po co nam „grupówka”?

Podczas analizy w trakcie rozmowy z przedsiębiorcami uświadamiamy im, po co potrzebna jest grupówka i jakie korzyści płyną z takiego właśnie rozwiązania. Pracownicy skupiają się głównie na urodzeniu dziecka, śmierci rodzica, uszczerbku na zdrowiu. Nie zwracają jednak uwagi na szersze możliwości stworzenia dobrej polisy, z której warto korzystać. W dzisiejszej sytuacji pandemicznej posiadanie grupowego ubezpieczenia jest, a raczej powinno być, obligatoryjnym benefitem lub też możliwością chęci przystąpienia każdego z pracowników, małżonków lub pełnoletnich dzieci.

Większość z nas posiada kredyty, różne inne zobowiązania finansowe lub – co gorsza – pożyczki „chwilówki”. Co w sytuacji kiedy np. jesteśmy kierowcą samochodu ciężarowego, podróżujemy z jednego końca Europy na drugi, jakie jest prawdopodobieństwo wypadku czy też innego losowego zdarzenia, przez który nastąpi zgon? Co wtedy? Wtedy zadziała właśnie ubezpieczenie grupowe, które uratuje rodzinę przed bankructwem. Jest wiele przypadków innych zdarzeń takich jak choroba, trwałe inwalidztwo, niezdolność do pracy, w których posiadanie polisy ubezpieczenia grupowego uratuje nas i naszych najbliższych od niepotrzebnych zmartwień.

Samo ubezpieczenie grupowe na rynku funkcjonuje już od dawna i jest tańszą alternatywą względem ubezpieczeń indywidulanych, co jest ciekawym i korzystnym rozwiązaniem zarówno dla pracodawców jak i pracowników. Ubezpieczenie grupowe to umowa, która zawierana jest w zakładach pracy na dłuższy czas. Z reguły działa bezterminowo i z roku na rok jest przedłużana oraz aktualizowana.

Kto decyduje o wyborze towarzystwa ubezpieczeniowego?

Przedsiębiorca powinien zacząć od analizy zatrudnionego personelu. Polisa ubezpieczenia grupowego może mieć inny zakres oferowanych usług do pracowników starszych, a inny do młodszych. Warto zadbać o dostosowanie ubezpieczenia do ryzyka związanego z wykonywaną pracą. Firma, która dba o pracownika, nie powinna oszczędzać pieniędzy na wykupienie szerokiej oferty ubezpieczeń grupowych na życie. Wybór właściwego rozwiązania należy do właściciela firmy lub też oddelegowanej przez niego grupy roboczej. Szczera rozmowa ze specjalistą ds. ubezpieczeń grupowych ułatwi poznać potrzeby pracowników i przygotować odpowiednią ofertę. Nieodzownym elementem jest ankieta dla pracowników, którzy określą swoje zapotrzebowania zakresowe jak i finansowe. Branżowość jest bardzo istotną kwestią do określenia właściwej ochrony. Decydującym elementem o wyborze właściwego towarzystwa ubezpieczeniowego powinno być zapoznanie się szczegółowo w jego ofertę i jej nieporównywalności.

Na co zwracać uwagę decydując się na ubezpieczenie grupowe?

Istotnym elementem jest określenie, na jakich zasadach odbywać się będzie współpraca, jaka będzie wysokość świadczeń i zakres.  Warto przydzielić jedną lub kilka osób do obsługi polisy w relacji przedsiębiorca-towarzystwo ubezpieczeń. Powinna ona mieć do dyspozycji narzędzie w postaci portalu udostępnionego przez towarzystwo ubezpieczeniowe, jak i możliwości wypełnienia dokumentów przystąpienia w formie elektronicznej. 

Ubezpieczyciele oferują wraz z grupowym ubezpieczeniem różne cegiełki/pakiety usług dodatkowych m.in. Assistance „Pandemia pod kontrolą”. Takie rozwiązanie wykupuje się na początku lub w trakcie trwania ochrony ubezpieczeniowej. Wypadki w pracy niekoniecznie muszą okazać się śmiertelne, ale mogą doprowadzić do czasowej lub całkowitej niezdolności do pracy. W takich sytuacjach narusza to stabilność finansową pracownika i jego bliskich. Leczenie szpitalne oraz rehabilitacja mogą pociągnąć za sobą duże wydatki finansowe. W tym czasie nie będzie dotychczasowego przypływu pieniędzy dla rodziny, ponieważ pracownik poszkodowany w wypadku, nie jest zdolny do zarobkowania takiej samej kwoty, a wydatki staną się większe ze względu na leczenie. Te aspekty należy uwzględnić w pakiecie ubezpieczenia.

Kolejnym weryfikowanym elementem, jakim należy się kierować przy wyborze ubezpieczenia grupowego, jest karencja i wykluczenia.

Szukamy odpowiedzi na następujące pytania:

  • Jakie karencje obowiązują w danym towarzystwie ubezpieczeniowym?
  • Ile należy opłacać polisę, zanim stanie się ona w pełni aktywna?
  • Jak długie są karencje dla nowych pracowników?
  • Czy karencja dotyczy całej polisy?

Te odpowiedzi są bardzo ważne i pozwalają zdecydować, które ubezpieczenie jest bardziej korzystne i efektywne.

Nie możemy zapomnieć o zakresie i roszczeniach z polisy. Przede wszystkim zakres ubezpieczenia powinien zawierać nie tylko ubezpieczenie życia i zdrowia samego ubezpieczonego, ale również członków jego rodziny. Dzięki temu polisa działa znacznie szerzej i staje się bardziej użyteczna.

Bardzo często pracownicy, dokonując wyboru wariantu ubezpieczenia kierują się wysokością składki. Tanio, nie zawsze oznacza dobrze. Im wyższa składka, tym więcej korzyści dla ubezpieczonego w sytuacji zdarzenia losowego. Przedsiębiorstwo posiadające ubezpieczenie grupowe, które opłaca w całości lub w jej części za pracownika może wliczyć to w koszt uzyskania przychodu oraz zwalnia pracodawcę z obowiązku wypłaty odprawy pośmiertnej. Najczęstszym jednak problemem w przedsiębiorstwach jest brak wiedzy o posiadanej polisie, która zapewne była stworzona szablonowo i lata temu, bez aktualizacji zakresu oraz sum ubezpieczenia. Obecna sytuacja pandemiczna wymaga przeprowadzenia audytów polis przez specjalistów ds. ubezpieczeń grupowych i wprowadzenie ewentualnych zmian korzystniejszych dla pracowników i ich pracodawców.

KONTAKT

Redakcja

Business Intelligence

Wydawca

Marshal Academy Sp. z o.o

Zapisz się do newslettera

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.