IX Konferencja w Bari „Bezpieczeństwo, legalność i rozwój: dialog włosko-polski”

Bardzo interesujące wydarzenie miało miejsce 17 czerwca w Palazzo del Prete w Bari – mowa tu o IX edycji prestiżowego wydarzenia kulturalnego zorganizowanego przez Stowarzyszenie Apulia Onlus tj. IX Konferencja w Bari „Bezpieczeństwo, legalność i rozwój: dialog włosko-polski"

Od historii do dnia dzisiejszego. Bardzo interesujące wydarzenie miało miejsce 17 czerwca w Palazzo del Prete w Bari – mowa tu o  IX edycji prestiżowego wydarzenia kulturalnego zorganizowanego przez Stowarzyszenie Apulia Onlus tj. IX Konferencja w Bari „Bezpieczeństwo, legalność i rozwój: dialog włosko-polski” 

Wydarzenia w Apulii

Po długiej przerwie spowodowanej przez Covid, sezon ważnych wydarzeń w Apulii rozpoczął się od wzmocnienia kontaktów między Włochami a Polską, w szczególności  pomiędzy dwoma stolicami regionów: Bari i Lublinem, poprzez organizowanie inicjatyw kulturalnych mających na celu upowszechnienie historii, tradycji i potencjału gospodarczego obu naszych krajów.

To właśnie w Bari na targach LEVANTE w 2019 roku  Polska Izba Biznesowa we Włoszech zorganizowała z partnerami FOCUS DAY POLONIA, podczas którego  został podpisany list intencyjny pomiędzy miastami Bari i Lublin i już wtedy mówiono o potrzebie bezpośredniego lotu Bari – Lublin, który pozwoli na lepszą wymianę tak gospodarczą jak i naukowa czy kulturalną. Do tematu wrócono właśnie na tym evencie. 

IX Konferencja w Bari „Bezpieczeństwo, legalność i rozwój: dialog włosko-polski”

IX Konferencja w Bari „Bezpieczeństwo, legalność i rozwój: dialog włosko-polski” uzyskała patronat prestiżowych gremiów i instytucji międzynarodowych. Zgromadziła znakomitych prelegentów. Jak powiedział Leonardo D’Elia, prezes Stowarzyszenia Apulia Onlus rozpoczynając konferencję stosunki polsko-włoskie mają wielowiekową tradycję, jednak zawsze jest coś do zrobienia. Obecnie takim priorytetowym zadaniem byłoby uruchomienie połączenia lotniczego pomiędzy Bari a Lublinem. To miasta partnerskie. Dałoby to niesamowite wsparcie w wymianie tak kulturowej jak i biznesowej. Ideę bezpośredniego lotu popierają instytucje kulturalne i biznesowe z obydwu państw. Również zaproszeni na konferencję przedstawiciele Uniwersytetu w Bari (w którego auli odbyła się konferencja) oraz przedstawiciele miasta w osobie profesora Eugenio di Sciascio, vice prezydenta miasta Bari.

Kogo spotkaliśmy na Konferencji w Bari?

W IX Konferencji w Bari wzięli udział w formacie online Zbigniew Wojciechowski, wicemarszałek województwa lubelskiego. Obecny był także Krzysztof Stanowski z urzędu miasta w Lublinie. 

W konferencji na żywo udział wzięła ambasador Anna Maria Anders. W ciepłych słowach podkreśliła znaczenie stosunków polsko-włoskich dla obu narodów. Ambasador miała również przyjemność odebrać nagrodę Premio Apuglia „Gen.Sq. A Giovanni Mazzone z rąk córki generała Mazzone – dziennikarki Anny Mazzone.

Wartościowe prelekcje na IX Konferencji w Bari

Zgromadzeni na Sali Uniwersytetu w Bari mogli wysłuchać bardzo interesujących prelekcji pokazujących jak  gęsto przeplatały się losy Polaków w historii włoskiej i odwrotnie. Profesor Nicola Neri, nawiązując do roli generała Andersa w historii XX wieku przypomniał też o innych walczących o wolność Włoch. Prof. Andrzej Kiejza przedstawił kwestię religii chrześcijańskiej i jej wpływu na świadomość dwóch narodów. Profesor Maria Dicosola pokazała Polskę poprzez problematykę konstytucji. Z kolej profesor Ferdinando Parente mówił o kwestiach związanych z niezależnością narodową a integracją europejską. Profesor Francesco Losurdo pokusił się o znalezienie czynników tak łączących jak i różnicujących południe Italii i Polski. Ewa Trzcińska, prezes Polskiej Izby Biznesowej we Włoszech CAPI mówiła o relacjach ekonomicznych pomiędzy Polską w Włochami. Szczególny nacisk kładąc na sektory już dobrze rozwinięte i sektory, w których drzemie duży potencjał. Całość konferencji moderował dziennikarz Manlio Triggiani.

Konferencja, która nawiązywała do poprzednich edycji, dostarczyła wszystkim wielu wzruszeń. Choćby odegranie hymnów polskiego i włoskiego przez orkiestrę złożoną z uczniów Instituto Comprensivo „Massari- Galilei” z Bari. Dostarczyła także solidną porcję wiedzy, uświadamiając jak bogatą mamy wspólną przeszłość i jak wiele możemy zrobić tu i teraz.

W tym miejscu należą się specjalne podziękowania organizatorom imprezy. Stowarzyszeniu Apulia Onlus w osobach Leonardo D’Elia i Claudio D’Amato za włożoną pracę w perfekcyjne przygotowanie wydarzenia. Stowarzyszenie Apulia Onlus zadbało także, aby  polskim gościom pokazać uroki i skarby Bari, co wywarło na zwiedzających ogromne wrażenie.

portal biznesowy

KONTAKT

Redakcja

Business Intelligence

Wydawca

Marshal Academy Sp. z o.o

Zapisz się do newslettera

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.