Nowoczesne kamery 3D wykorzystują technologię PMD (ang. Photonic Mixer Device), stosowaną w systemach do wykrywania obiektów trójwymiarowych w czasie rzeczywistym. Urządzenia te, w połączeniu z dedykowanym oprogramowaniem, otwierają przed firmami szereg możliwości w zakresie tworzenia indywidualnych rozwiązań do zróżnicowanych zastosowań. Dlaczego warto rozważyć inwestycję w kamery 3D? Jak one działają? Jakie są dostępne możliwości?
Jak działają kamery 3D?
Stosowane są one w przemyśle i opierają się na funkcji Time of Flight (ToF). Mierzy ona czas, w jakim wiązka światła pokonuje odległość pomiędzy czujnikiem a znajdującym się przed nim obiektem i z powrotem. Ze względu na fakt, że prędkość światła jest wartością stałą, podany wynik wyróżnia się bardzo dużą precyzją pomiaru. Proces ten przebiega tak samo skutecznie bez względu na kolor danego obiektu bądź współczynnik odbijania przez niego światła. To właśnie ta właściwość kamer 3D stanowi jej największą zaletę względem pozostałych metod pomiarowych. Należą do nich m.in. metody wykorzystujące pomiar amplitudy, zanotowanej w czujnikach zbliżeniowych.
W przeciwieństwie do stosowanych powszechnie skanerów laserowych, kamery 3D nie wymagają montażu części ruchomych. Całość urządzenia zawiera się w małej obudowie. Choć zasadę działania funkcji Time of Flight można przyrównać do mechaniki skanera laserowego, kamery 3D wykorzystują nie jeden, lecz nawet 23 tys. elementów odbiorczych, które zamiast pomiaru pojedynczego punktu dokonują analizy całej napotkanej sceny.
Warto podkreślić również możliwości, jakie zapewnia proste w obsłudze oprogramowanie do parametryzacji, pozwalające na intuicyjne określenie specyficznych parametrów dla danej kamery 3D. Tzw. SDK (ang. Software Developement Kit) wraz z przykładami kodu jest przystosowany do różnych języków oprogramowania.
Jakie są praktyczne zastosowania kamery 3D?
Innowacyjne kamery trójwymiarowe oferują szereg możliwości przedsiębiorstwom z wielu zróżnicowanych sektorów. Urządzenia te można wykorzystać m.in. przy:
- tworzeniu pojazdów autonomicznych, takich jak wózki widłowe, roboty sprzątające i urządzenia transportowe (zapobieganie kolizjom, ustawienie pozycji i wysokości wideł itp.),
- monitorowanie liczby osób w danym pomieszczeniu (wraz z wymiarowaniem obiektu),
- samoczynny rozładunek i załadunek kontenerów,
- wydajne zarządzanie przestrzenią magazynową,
- wsparcie łańcuchów dostaw i koordynacja procesów dostarczania jednostek,
- pomiar zbiorów (rolnictwo) i kłód (leśnictwo).
Jak widać na powyższych przykładach, możliwości wykorzystania kamery 3D są niemal nieograniczone. Instalacje te stanowią doskonałe uzupełnienie pracy ludzkiej, otwierając przed przedsiębiorcami zupełnie nowe możliwości w zakresie organizacji pracy.
Wybierz kamery 3D od ifm electronic
Zastanawiasz się, które z działających na rynku przedsiębiorstw zapewni Ci fachowe doradztwo w zakresie wyboru odpowiedniej kamery trójwymiarowej? Postaw na wiedzę i doświadczenie marki ifm electronic, która na przestrzeni lat zyskała wielu klientów w ponad 180 krajach na całym świecie. Już dziś skontaktuj się z doradcami na ifm.com/pl/pl i przekonaj się, jakie korzyści może zapewnić Ci automatyzacja twojego biznesu.