Kiedy powrót do pracy stacjonarnej 2022?

Wiele firm planuje powrót do pracy stacjonarnej. Prezentujemy wyniki badania przeprowadzonego przez redakcję Business Intelligence. Kiedy planowany jest powrót do pracy stacjonarnej 2022?

Praca, do jakiej byliśmy przyzwyczajeni w korporacjach to zazwyczaj 8-godzinny czas wydajności dziennie. Nagle z powodów przymusowego „lock down” został on zmieniony na pracę zdalną lub hybrydową. Czy pandemia otworzyła nowy system dla pracowników? Czy daje większe możliwości na organizację i efektywność dla swoich firm z zaoszczędzeniem czasu i pieniędzy? Kiedy planowany jest powrót do pracy stacjonarnej 2022? Jakie wady i zalety pracy zdalnej, a jakie hybrydowej widzą pracownicy polskich korporacji? Prezentujemy wyniki badania przeprowadzonego przez redakcję Business Intelligence. 

Czy firmy planują powrót do pracy stacjonarnej?

Badania w formie niezobowiązującej ankiety przeprowadzone przez naszą redakcję zobrazowały, jak pracownicy odnoszą się do powrotu do pracy stacjonarnej. Pokazały, jakich nabrali oni doświadczeń w systemie zdalnym lub hybrydowym.

Odosobnienie, wyizolowanie, brak kontaktu bezpośredniego z otoczeniem nie pogrążyły całkowicie chęci i zobowiązania do pracy. Zwracając uwagę na zadane pytanie, czy firma planuje powrót do pracy stacjonarnej, respondenci odpowiedzieli w ponad 86%, że wracają do biur w najbliższych miesiącach. Najwięcej odpowiedzi dotyczyło powrotu na przełomie maja i czerwca 2022 roku. 

Większości z zapytanych zdecydowanie przypadła do gustu praca w systemie hybrydowym.

powrót do pracy stacjonarnej

Nie muszę tracić czasu na stanie w ulicznych korkach, czy pokonywać dużych odległości codziennie do miejsca pracy. U mnie to około 1,5 godziny w ciągu dnia.

mówi Aleksandra Wilga

Wczesne wstawanie, organizacja obowiązków domowych, odwożenie dzieci do szkoły pochłania czas. Często powoduje to stres i niepożądane eskalacje wynikające z pośpiechu, presji czasu. Okres, który spędziliśmy przez covidowy przymus, wpłynął znacznie na dostrzeżenie wielu potrzeb. Przede wszystkim tych podstawowych, potrzebnych do egzystencji oraz wartości, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Należą do nich relacje z bliskimi, rodziną czy pracownikami-kolegami z pracy. Dane nam było docenić kontakty międzyludzkie, interpersonalne zarówno w komunikacji na odległość jak i te w naszych domach. 

Kiedy i na jaki okres pracownicy wrócą do biur?

Wiemy już, że firmy planują powrót do pracy stacjonarnej w najbliższych miesiącach tj. maj — czerwiec 2022. Ankieterzy zapytani, na ile dni w tygodniu chcieliby wrócić do pracy w biurze, dominującą odpowiedzią był 1 dzień. 15% zapytanych podzielona była między 2 lub 3 dni. Świadczy to o łatwości przystosowania się i przestawienia na system zdalny. To również umiejętności wysoce organizacyjne i samodyscyplina bycia kompetentnym i lojalnym w stosunku do firmy. Pokazuje to także obustronne zaufanie i wzmocnienie relacji pomiędzy pracodawcą a pracownikiem.

powrót do pracy stacjonarnej liczba dni

Jaki model pracy wolą pracownicy?

Model pracy, jaki ukształtował okres pandemii, nasunął kolejne zadane pytanie, czy pracownik chciałby pracować w systemie hybrydowym? Odpowiedź była zaskakująco jednoznaczna. Większość respondentów skłania się przy preferencji takiego systemu. 

Hybrydowy model wymaga ustrukturyzowania, dopasowania oraz zarządzania wieloma operacjami on-line.

Nacisk na zmiany i wdrażanie rozwiązań. Przystosowanie oprogramowania, odpowiedniego i niezawodnego systemu kontroli. Cyfrowych procesów komunikowania masowego i łatwości poruszania się po cyberprzestrzeni.

Praca zdalna czy hybrydowa?

Praca hybrydowa może zrewolucjonizować i przyczynić się znacznie do wyższej wartości poszanowania relacji między współpracownikami. Również ich stosunków pracy w zespole, umiejętności słuchania i wymiany zdań. Przede wszystkim dostrzeżenia innego punktu widzenia na sytuację przez ograniczenie kontaktów i koncentracje na rzeczach ważnych. Dystans i limit czasowy mogą stworzyć pozytywną atmosferę skupioną w szczególności na sprawach firmowych. Rozmowy, dyskusje, planowanie czy rozwiązywanie problemów firmowych, mocno związanych ze współpracą i koncentracją wyznaczonych zadań będą stanowiły priorytet zobowiązujący pracowników do zbiorowej i nienagannej interakcji wykorzystania wspólnego czasu jak najefektywniej, kooperując we wspólnym działaniu i grupowej wydajności. 

Spotkania stacjonarne mogą być kluczowe, cenne i nadzwyczaj wartościowe. Firmowa przestrzeń to okazja do rozmowy z innymi osobami i choćby wypicia dobrej kawy w miłym towarzystwie.

mówi Joanna Buczek

Co z samodyscypliną?

Zastanówmy się chwilę nad ważnym aspektem samodyscypliny. Mocne skoncentrowanie się na pracy w domowym zaciszu. Jeśli większość z nas takie warunki posiada, wymaga dużego kredytu zaufania w stosunku do pracodawcy. Dom, wszystkie dekoncentrujące bodźce i poczucie swobody mogą dla wielu z nas stanowić wyzwanie. Polega ono na powstrzymaniu się od rozpraszających i zajmujących naszą uwagę sygnałów z otoczenia. Okoliczności bywają też często destrukcyjne. Wpływają na koncentrację i zmuszają do wyizolowania czy odcięcia, wyeliminowania na kilka godzin z życia rodzinnego, które bywa podświadomie absorbujące.

Można jednak potraktować taki system pracy za wyzwanie i pracę nad swoimi priorytetami zawodowymi i osobowościowymi. Mobilizacja, stanowczość i wytrwałość są ważnymi aspektami w realizacji i rozwoju. To nauka oparta na dużym zdystansowaniu, selekcji i organizacji.

Jakie są zalety i wady pracy zdalnej, a jakie pracy hybrydowej?

Wchodząc głębiej w temat i chcąc przeanalizować zalety i wady obu systemów pracy, zarówno stacjonarnego jak i hybrydowego respondenci zwrócili uwagę na kilka ważnych dla nich kwestii negatywnych i pozytywnych.

Patrząc na spostrzeżenia ankieterów, głównym brakiem i tęsknotą spowodowanymi pracą w domu było ograniczenie kontaktów z ludźmi, kolegami z pracy równie ważnymi dla naszych relacji i jakości życia. Brak rozmów na przerwie przy firmowej kawie, wymiana wiadomości życia prywatnego. Odosobnienie pozwoliło na docenienie relacji interpersonalnych, bo przecież człowiek ma instynkt zwierzęcia stadnego. Samotność pociąga za sobą niekiedy przykre konsekwencje, takie jak stany depresyjne czy ograniczoną aktywność i wycofanie społeczne.

Duża liczba respondentów nie zauważyła znaczących, a nawet żadnych wad w pracy w systemie hybrydowym, w szczególności pracy w domu.

praca hybrydowa a praca stacjonarna

Jakie korzyści niesie praca z domu?

Można wywnioskować na podstawie ankiety, że więcej korzyści respondenci osiągnęli z pracy w domu niż w systemie stacjonarnym. 

Duża oszczędność utrzymania samochodu, większa koncentracja na dzieciach i opieka nad nimi była ważnym punktem zwrotnym, jakie pokazała ankieta. 

Zdarzały się odpowiedzi pozytywnych aspektów pracy stacjonarnej ze względu na szybkie rozwiązania problemów technicznych i bezpośredni kontakt z działem IT. Szybkie i docelowe rozwiązywanie problemów firmowych „u źródła” w bezpośrednim porozumieniu ze zwierzchnikami czy zespołem jest ważnym argumentem pozytywnym dla pracy w biurze.

Ważne, na co zwrócili uwagę respondenci, to podział na pracę i dom, zachowanie balansu, niezaburzanie środowiska prywatnej przestrzeni z zawodowym światem obowiązków służbowych.

Swoboda w ubiorze dla niektórych osób była ulgą w codziennym pędzie przygotowania „outfitu” pracowniczego i odpowiedniego wyglądu, reprezentacyjnego dla pełniącej funkcji w firmie. Osoby, które cenią sobie spokój i eliminację hałasu open space dla zwiększenia koncentracji i większej wydajności zdecydowanie były za pracą hybrydową stawiając tym samym na work life balance.

Elastyczność i możliwość zaplanowania większej wydajności przy koncentracji pracy hybrydowej respondenci mocno zaznaczyli fakt wielozadaniowego wykonywania pracy w połączeniu ze sprawami osobistymi, równie ważnymi do załatwienia. Często brakowało na takie sprawy czasu w 8-godzinnym systemie pracy.

Jak pracownicy zapatrują się na powrót do pracy stacjonarnej?

Ostatnim zadanym pytaniem w ankiecie było, co skłoniłoby pracownika do większej ilości dni pracy w biurze? 

Większość respondentów stanowczo wyraziła mocne stanowisko brakiem argumentów atrakcyjnych do większej ilości pracy w biurze. Podwyżka lub benefity mogłyby być zachętą dla części pytanych do zwiększenia ilości dni spędzanych w firmie. Zdarzały się też odpowiedzi:

W przypadku mieszkania w niewielkiej odległości od miejsca pracy mógłbym rozważyć pracę w biurze częściej niż jeden dzień w tygodniu.

mówi Mariusz Szymczyk

W życiu zawodowym jak i w życiu prywatnym potrzebujemy równowagi, naszej własnej symbiozy, balansu do zachowania proporcji, które stanowią podstawę do harmonii, zdrowia i wyrażania emocji zarówno w życiu zawodowym jak i w życiu osobistym. Praca jest częścią naszego życia. To siła napędowa do naszego rozwoju, egzystencji, spełniania potrzeb zarówno naszych własnych jak i ogółu, to poczucie spełnienia i poczucie przynależności do społeczeństwa, grupy, ogółu. Zachowanie złotego środka jest istotnym aspektem szczęśliwego życia w otoczeniu zawodowym, ale również rodzinnym. Jest sukcesem życiowym, gdy nie zatracimy się w skrajności i koncentracji na tylko jednym z tych dwóch aspektów, które budujemy przez całe życie.


Artykuł autorstwa: Edyta Al-Jindi

portal biznesowy

KONTAKT

Redakcja

Business Intelligence

Wydawca

Marshal Academy Sp. z o.o

Zapisz się do newslettera

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.