Marynarka i żakiet – co warto o nich wiedzieć

Żakiet i marynarka to najczęściej stosowane okrycia w wizerunku osobistym, biznesowym i wieczorowym. Co warto o nich wiedzieć?

Żakiet i marynarka to najczęściej stosowane okrycia w wizerunku osobistym, biznesowym i wieczorowym. Bardzo często określenia te używane są zamiennie, choć nie zawsze jest to prawidłowe nazewnictwo. Czym się różni marynarka od żakietu? Jakie mamy dostępne rodzaje marynarek? Czy mężczyźni też noszą żakiety?

Marynarka męska

Definicja słowa „marynarka” mówi, że jest to okrycie męskie, część garnituru lub munduru. W słownikach opisywana jest również jako kurtka marynarza. Zanim w XIX wieku marynarka wkroczyła na salony, stanowiła właśnie fragment ubioru marynarzy i dokerów. Obecnie może ona stanowić zarówno część garnituru, jak i być samodzielnym elementem stroju. 

Jakie rodzaje marynarek możemy spotkać w sklepach?

 • jedno- i dwurzędowe – podział pod kątem zapięcia
 • zapinane na jeden, dwa lub trzy guziki
 • codzienne i wieczorowe – podział pod kątem materiału, z jakiego są uszyte
 • z jednym lub dwoma szlicami oraz marynarki bez szliców
 • w zależności od typu klap: otwarte, zamknięte oraz szalowe (np. marynarka smokingowa)
 • z guzikami w kolorze garnituru lub ozdobnymi, metalowymi, klubowymi oraz obciąganymi materiałem
 • z kieszeniami z patkami lub bez

Męska marynarka ma również inne istotne części. Jedną z nich jest butonierka, czyli dziurka w klapie. Można w niej umieścić elegancką szpilkę, odznakę lub pojedynczy kwiat (różę, gerberę, goździk). Łodyżka powinna być przeciągnięta przez ową dziurkę i przyczepiona pod klapą marynarki. Druga to brustasza, czyli kieszonka na piersi, w której umieszczamy poszetkę (jedwabną lub bawełnianą elegancką chusteczkę, pełniącą funkcję ozdobną).

Marynarka damska

Górna część garnituru trafiła do kanonu kobiecego stroju w XX wieku za sprawą Coco Chanel i obecnie stanowi integralną jego część. Marynarka damska przypomina w kroju męską, choć może być bardziej taliowana. Najczęściej noszona jest ze spodniami lub prostą czy ołówkową spódnicą. Inny typ okrycia damskiego, uszyty inaczej niż marynarka męska, to żakiet. 

Jakie damskie żakiety możemy kupić?

 • bez zapięcia
 • z zapięciem na haftkę lub guziki z pętelkami
 • zapinane na rząd haftek lub zamek błyskawiczny
 • z baskinką
 • ze stójką
 • bez kołnierza
 • żakiety Chanel, czyli krótkie, tzw. pudełkowe
 • bolerka

Żakiety damskie, w zależności od kroju, mogą być noszone do sukienek, spódnic i spodni. Stanowią one zarówno części garsonek, jak i samodzielny element damskiej garderoby. Jeżeli zapięcie żakietu nie odsłania zbyt głębokiego dekoltu ani brzucha, możemy go nosić bezpośrednio na bieliźnie lub na niewidocznym pod nim topie. Marynarkę damską nosimy zawsze z bluzką. W stroju biznesowym najczęściej używamy marynarek i żakietów o klasycznych krojach.

A czy mężczyźni też noszą żakiety?

Tak. Żakiet męski jest dziennym odpowiednikiem fraka. W kroju jest nieco do niego podobny i noszony jest z kamizelką oraz specjalnym krawatem. Mężczyzn w takich żakietach najczęściej możemy zobaczyć na porannych ślubach, przyjęciach lub eleganckich wyścigach konnych. 

Surdut, smoking i frak

Surdut to przedłużona marynarka. Jego krój może być jedno lub dwurzędowy, a jego długość sięga do połowy uda lub przed kolano. Był popularnym strojem dziennym w XIX wieku, a obecnie jest coraz chętniej noszony np. przez panów młodych w dniu ślubu. Surdut, przez swój taliowany krój, optycznie wysmukla sylwetkę. Nosi się go do godziny 18:00. 

Frak to najbardziej elegancki strój wieczorowy. Noszony jest ze specjalną frakową koszulą oraz obowiązkowo białą muszką. Stroju dopełnia biała kamizelka, czasem jedwabny biały szal i cylinder oraz wsuwane lakierki. Kobieta, której partner wkłada frak, musi być ubrana w długą suknię.

Frak
Surdut

Smoking i frak to elementy stroju wieczorowego. Smoking to marynarka z atłasowym kołnierzem, szalowym lub z klapami. Do kołnierza niczego nie przypinamy! Guziki w smokingu również obciąga się atłasem. Marynarka smokingowa może być jedno- lub dwurzędowa. Najczęściej smoking kojarzony jest z kolorem czarnym, ale ostatnio widujemy także wersje białe; mogą też występować i w innych kolorach. Kobieta, której partner ubrany jest w smoking, wkłada sukienkę koktajlową lub wieczorową.

Jak widać, możliwości wykorzystania marynarek i żakietów są praktycznie nieograniczone. W następnych wpisach opowiem o innych elementach odzieży i ich zastosowaniu.


Portal biznesowy portal dla biznesu portal ludzi biznesu

KONTAKT

Redakcja

Business Intelligence

Wydawca

Marshal Academy Sp. z o.o

Zapisz się do newslettera

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.