Jest wiele różnych metod rekrutacji pracowników. Ze względu na dynamicznie zmieniający się rynek pracy, pracodawcy poszukują specjalistów, stosując przy tym coraz nowsze techniki. Proces rekrutacji pracowników związany jest z odpowiednią selekcją, która przewiduje wyłonienie jak najlepszych kandydatów. Z kolei do obowiązków pracodawcy należy zapewnienie pracownikom bezpiecznych i przyjaznych warunków pracy. Na co pracownik zwraca uwagę przy wyborze miejsca pracy? Jaki pytania może zadać kandydat na rozmowie rekrutacyjnej? Czy ergonomia pracy ma znaczenie?
Nie bój się pytać
Na rozmowie rekrutacyjnej większość pytań pada od strony przyszłego pracodawcy. Należy jednak pamiętać, że rozmowa kwalifikacyjna to dialog, a nie monolog. Dla kandydata jest to świetna okazja, aby dowiedzieć się więcej o firmie i stanowisku, o które się ubiega.
Powinny one mieć ścisły związek z pracą oraz potwierdzać zainteresowanie przedstawioną ofertą. Należy zapytać m.in. o stanowisko pracy, zakres obowiązków, możliwość elastycznego regulowania czasu pracy czy pakiet benefitów i szkoleń.
Miejsce pracy jako istotny element dla pracownika
Obecnie, pracodawcy prześcigają się w tworzeniu coraz bardziej atrakcyjnych ofert pracy i to nie tylko w zakresie płacowym, ale i socjalnym. Według badań Instytutu Saratoga 87 % menedżerów sądzi, że nowoczesna i przyjazna przestrzeń biurowa jest istotnym elementem w procesie rekrutacji, a komfortowe miejsce pracy sprzyja produktywności.
Podejmując decyzję o zatrudnieniu w danej firmie, pracownicy zwracają szczególną uwagę na miejsce pracy, w którym będą spędzać większość czasu. Warto podkreślić, że dobrze zaprojektowana, starannie wykonana przestrzeń biurowa, taka, jaką oferuje Chillispaces.com jest skutecznym narzędziem w pozyskiwaniu nowych pracowników.
Różnorodność pokoleniowa w pracy
W dzisiejszych czasach na rynku pracy pojawia się coraz młodsze pokolenie pracowników. Reprezentuje ono nowoczesne podejście do wykonywanych zadań i obowiązków. Pracownicy nowej generacji mają zdecydowanie inne wyobrażenie o miejscu wykonywanej pracy, niż pokolenie starsze. Jednak przedstawiciele różnych pokoleń czasami muszą współpracować razem. Co różni młodych i starszych pracowników? Otóż przedstawiciele starszych generacji preferują pracę przy biurku, aby można było zachować koncentrację i prywatność. Natomiast młodsi pracownicy chętnie wykonują pracę w biurze o otwartej przestrzeni, czy też decydują się na pracę zdalną w domu.
Miejsce pracy – na co kandydaci zwracają uwagę?
Badania pokazują, że ponad 40 % kandydatów ogląda stanowisko pracy przed podjęciem zatrudnienia. Właściciele firm coraz częściej poszukują powierzchni biurowych pod kątem czegoś, co ich wyróżni. Ma być to coś, na co pracownik zwróci uwagę podczas podejmowania decyzji odnośnie pracy. Aż 71% oczekuje własnego miejsca do pracy w biurze. Zaskakujący jest fakt, że tylko 29% badanych zwraca uwagę na dostępność w pracy stref relaksu lub pokoi pracy wspólnej. Uwagę przyszłych pracowników przyciągają m.in. środowisko pracy, lokalizacja firmy, pakiet benefitów i szkoleń czy elastyczne godziny pracy. Ważna również jest możliwość pracy w trybie zdalnym oraz przestrzeń do komunikacji między pracownikami. To w takich warunkach powstają nowe pomysły i nawiązują się nowe znajomości.
Czy ergonomia pracy ma znaczenie?
Źle dobrane stanowisko pracy osłabia kreatywne myślenie. Nieergonomiczne stanowisko pracy może doprowadzić do obniżonego samopoczucia i gorszej wydajności pracowników. Osłabia to ich koncentrację, a nawet może skutkować pojawieniem się stanów depresyjnych. To z kolei odbija się na jakości i wydajności wykonywanej pracy, a więc negatywnie wpływa na kondycję całej firmy. Więcej o ergonomii w pracy możesz przeczytać tutaj.
Artykuł partnerski
Korekta: Kateryna Kuskova