“Jak cię widzą, tak cię piszą” – stwierdzenie to od wieków nie traci na swej prawdziwości. Sposób, w jaki się prezentujesz, definiuje to, jak postrzegają Cię inni. Ma na to wpływ nie tylko wygląd, ale również wiele innych, czasem drobnych czynników zewnętrznych. To właśnie nieraz te “drobnostki” rujnują Twój przekaz, pomimo że Twoje słowa są na najwyższym poziomie merytorycznym. W jaki sposób poprawić swoją autoprezentację? Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie? Czym jest mowa niewerbalna?
Mowa niewerbalna kluczem do sukcesu
W komunikacji międzyludzkiej możemy wyróżnić dwa pojęcia — mowy werbalnej oraz mowy niewerbalnej. Mowa werbalna to inaczej porozumiewanie się za pomocą słów. Mogą być to komunikaty przekazywane ustnie, jak i również napisane przez nas. Z kolei mowa niewerbalna bywa nieco bardziej złożoną formą porozumiewania się. Jest to zbiór wszystkich zachowań i czynników towarzyszących nam w tak zwanym akcie komunikacji. Są one uzupełnieniem do treści, które przekazujemy podczas mówienia. Na odbiór wypowiedzi ma wpływ autoprezentacja, czyli:
- Wygląd i ubiór
- Postawa ciała
- Mimika twarzy
- Gestykulacja
- Parajęzyk (cechy wokalne np. ton głosu oraz inferencje wokalne, czyli tzw. wypełniacze takie jak “yyy…, eee…”
- Dotyk i kontakt fizyczny
- Chronemika
- Elementy otoczenia
Jak dobrze się prezentować?
Można wyróżnić kilka niezawodnych rad, które sprawią, że nasza autoprezentacja będzie skuteczniejsza:
Zadbaj o postawę ciała
Twoja postawa zdradza to jak się czujesz. Jest kluczowa, abyś wyglądał na pewnego siebie. Stań tak, abyś był wyprostowany i stanowczy. Twoje ciało niech będzie skierowane w kierunku rozmówcy. Staraj się nie splatać rąk przed sobą, ponieważ to może negować otwartość wobec drugiego człowieka.
Ubierz się stosownie do sytuacji
Odpowiedni, schludny ubiór dobrze świadczy o człowieku. Wyraża również szacunek do wydarzenia oraz jego uczestników.
Zachowaj kontakt wzrokowy
Uciekanie wzrokiem podczas rozmowy może świadczyć, że czujesz się niepewnie. Patrzenie w oczy sprawia, że budujesz głębszą więź z ludźmi oraz przekonuje do szczerości twoich intencji.
Uwierz w moc uśmiechu
Uśmiechanie się sprawia, że rozmowa staje się przyjemniejsza. Jesteśmy wtedy odbierani jako osoby otwarte, z którymi miło wymienić słowo. Bywa zaraźliwy i czasem potrafi zdziałać cuda.
Wysławiaj się precyzyjnie
Przemyśl swoją wypowiedź. Wcześniejsze przygotowanie się do rozmowy zdecydowanie ułatwia Twoją autoprezentację, a przy okazji zmniejsza stres. Podczas wystąpienia staraj się mówić wolno i wyraźnie, aby bez problemu zostać zrozumianym.
Nie spóźniaj się
Pamiętaj, że punktualność jest traktowana jako zaleta. Wyraża ona twoje zaangażowanie oraz szacunek wobec innych. Spóźnialstwo sprawia, że pozytywne pierwsze wrażenie zostaje poddane wątpliwościom. Przedstawienie swojego dobrego wizerunku staje się wtedy o wiele trudniejsze.
Bądź sobą
Zachowuj się naturalnie i nikogo nie udawaj. W ten sposób będziesz bardziej wiarygodny.
Dlaczego warto zadbać o swoją autoprezentację?
Umiejętność przedstawiania siebie w korzystnym świetle bywa kluczowe zarówno w relacjach biznesowych, jak i prywatnych. Dzięki niej potrafimy nawiązywać przydatne dla nas kontakty, które mogą zaowocować w przyszłości. Dbajmy o nasz wizerunek, aby nie zaprzepaścić swojego potencjału. Czasem nieumiejętna autoprezentacja przekreśla wymarzone cele.
Bądźmy świadomi, że ciało jest naszą wizytówką, dlatego powinniśmy poświęcać mu szczególną uwagę. Ćwiczenie odpowiedniej prezencji jest szczególnie niezbędne w budowaniu marki osobistej.
Autor: Daria Sulich