Nagroda PECUNIA – kto został wyróżniony?

Polska Izba Biznesowa we Włoszech ogłosiła konkurs, aby wyłonić osobę, która jest dla nas wszystkich INSPIRACJĄ. Kto dostał nagrodę PECUNIA?

Kto dziś nas inspiruje? To pytanie zadała nam wszystkim Polska Izba Biznesowa we Włoszech kilka miesięcy temu. W tym celu ogłosiła otwarty konkurs, aby wyłonić osobę, która jest dla nas wszystkich INSPIRACJĄ. Nie było ograniczeń jeśli chodzi o dziedzinę czy narodowość. Raz do roku, w rocznicę swojego powstania, czyli 7 lipca Izba przyznała nagrodę PECUNIA. O tym komu ono przypadnie zdecydowała Kapituła konkursu, sugerując się zgłoszeniami nadesłanymi na adres mailowy Izby info@capiplit.eu.

Skład Kapituły w 2021 roku: 

 • Przewodnicząca: Kamila Niekraszewicz, dyrektor Comarch Italia
 • Sekretarz: Ewa Trzcińska, prezes Polska Izba Biznesowa we Włoszech Capi

Członkowie:

 • Andrea Camastra,  Camastra Holdings, Ex chef Seanse
 • Wergiliusz Gołąbek, rektor WSIiZ
 • Agnieszka Gorzkowska, współzałożycielka portalu Polacy we Włoszech
 • Maciej Herman, LOTTE Wedel, zwycięzca w konkursie Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką Bizneswoman Roku w kategorii Male Champion of Change
 • Romana Kłysz-Rakowska, Head of Trade Finance Business & Corporate Banking, Santander Bank Polska
 • Marco Lupo, prezes Leonardo Company Poland
 • Michał Mierzejewski, Philip Morris International,  zwycięzca w konkursie Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką Bizneswoman Roku w kategorii Male Champion of Change
 • Partycja Piekutowska, prezes Fundacji Virtuosa
 • Giovanni Schiuma, profesor Uniwersytet LUM Giuseppe Degennaro

Nagroda PECUNIA – co trzeba o niej wiedzieć?

Jak czytamy w regulaminie, nagroda PECUNIA została ustanowiona w 2021 roku przez Zarząd Polskiej Izby Biznesowej we Włoszech (Camera d’Affari Polacca in Italia)  w celu uhonorowania wyjątkowego potencjału i talentu w dziedzinie biznesu, nauki, kultury lub sztuki na arenie międzynarodowej. Nagroda jest przyznawana osobowości, której osiągnięcia w życiu zawodowym i kulturalnym są cenną INSPIRACJĄ dla innych przedsiębiorców, naukowców, artystów i twórców. 

Ewa Trzcińska,
prezes PWIB-CAPI

Jesteśmy zaszczyceni, że nasza inicjatywa spotkała się z tak pozytywnym odbiorem i  Kapituła jest złożona z osób, które cenimy i szanujemy. Zdaję sobie sprawę, że corocznie przyznawanych jest dużo rozmaitych nagród i że nasza Izba jest młoda stażem, ale mamy nadzieję, że Pecunia przyznawana w sposób transparentny  przez niezależne jury, na bazie zgłoszeń, jakie wpłyną do nas, ale i na bazie zgłoszeń samej Kapituły na stałe wpisze się do wykazu nagród, które się liczą – powiedziała Ewa Trzcińska, prezes PWIB-CAPI.

Unikatowa figurka bogini Pecunii

Sama nagroda – to rzeźba bogini Pecunii z uniesionymi w górę ramionami na znak zwycięstwa. Jest to jedyny na świecie egzemplarz wykonany przez artystę, który tworzy pod pseudonimem Metal Junkie.

Proces wytwarzania jest unikatowy. Obejmuje obróbkę za pomocą spawarki, szlifierki, wysokiej temperatury, stali nierdzewnej miedzi, brązu, tytanu, srebra i złota. Kawałek po kawałku jest starannie spawane, szlifowane, a kostki obrabiane termicznie kostki budując całą rzeźbę.

Proces ten jest czasochłonny, trudny i stanowi ciągłe wyzwanie. To połączenie bardzo wielu procesów w absolutnie zaskakującą technikę rzeźbienia i malowania. 

fot. Aneta Malinowska

Kogo doceniła Kapituła przyznając mu zwycięstwo w 2021 roku?

Konkurencja była bardzo mocna, jednak większością głosów wygrał  kandydat, na którego zgłoszenie nadesłał Piotr Gajos z firmy RiskeCe z krótką, ale bardzo obrazową motywacją:

Polski biznesmen europejskiego formatu z dużym apetytem biznesowym, który jest poparty bardzo przemyślaną strategią i doskonałymi działaniami, 

Otóż zwycięzcą został pan Rafał Brzoska.

Przedstawiciel Kapituły, Maciej Herman tak uzasadnia wybór: Rafał Brzoska jest dla mnie wzorem wytrwałości, pozytywnej upartości i ciągłego dążenia do rozwoju biznesu. Mimo „spektakularnych” problemów i kłód rzucanych pod nogi przez monopolistyczne instytucje państwowe, potrafił przetrwać bardzo trudne chwile, z szacunkiem traktując swoich współpracowników, którzy znaleźli się w kłopotach razem z nim. Przeobraził swój model biznesowy i wykorzystując niszę rynkową oraz rozwój e-commerce doprowadził do dynamicznego wzrostu biznesu. Swoją działalność dywersyfikował również na kraje zachodnie i z ogromnym sukcesem wprowadz na giełdę w Amsterdamie. Sukcesy biznesowe to jednak nie wszystko. Rafała szanuję i podziwiam również za to, że będąc tak aktywnym biznesmenem, znajduje również czas na ważną działalność charytatywną, którą prowadzi razem ze swoją żoną. Ten społeczny aspekt jego działalności idealnie dopełnia jego obraz jako inspirującego wzorca nowoczesnego, skutecznego i odpowiedzialnego biznesmena.

Rafał Brzoska może być wzorem nie tylko dla biznesmenów, ale dla wszystkich osób. On udowadnia, że silna motywacja oraz determinacja w dążeniu do celu pomimo napotykanych trudności i porażek wcześniej czy późnej przynosi oczekiwane rezultaty i nagradza nas sukcesem. Biznesy powstają, upadają, przechodzą z rąk do rąk, przemijają niczym moda. Ale to styl ich prowadzenia przechodzi do historii i staje się inspiracją dla innych – dodała Agnieszka B. Gorzkowska, portal polacywewloszech.com.

Zwycięzca o przyznaniu mu nagrody PECUNIA

Pan Rafał Brzoska, założyciel i CEO InPostu tak skomentował przyznanie mu nagrody:

Jestem zaszczycony wyróżnieniem przyznanym przez Polską Izbę Biznesową we Włoszech. Polski sukces InPostu podpowiedział nam, że możemy go skalować na wiele rynków zagranicznych. Oprócz rynku brytyjskiego, francuskiego, hiszpańskiego, portugalskiego i naszej obecności w krajach Beneluksu budujemy także naszą pozycję we Włoszech. Chcemy umacniać naszą pozycję europejskiego lidera wśród platform dostaw dla e-commerce. Obecnie we Włoszech jesteśmy na początku drogi. Co więcej, na tym rynku zamierzamy w najbliższych miesiącach mocno przyspieszyć z korzyścią dla polskiego biznesu, który może łatwo sprzedawać na wielu europejskich rynkach jak i włoskiego konsumenta, który może za pomocą Paczkomatów InPost korzystać z tej najdogodniejszej formy odbioru przesyłek e-commerce.

Jak informuje Polska Izba Biznesowa we Włoszech, samo uroczyste wręczenie nagrody nastąpi już po wakacjach, o czym oczywiście poinformujemy. 

Portal biznesowy portal dla biznesu portal ludzi biznesu

KONTAKT

Redakcja

Business Intelligence

Wydawca

Marshal Academy Sp. z o.o

Zapisz się do newslettera

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.