Nagrody dziennikarskie rozdane

W dniu 20 września 2021 roku w Klubie Dziennikarzy Pod Gruszką, w siedzibie Małopolskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej w Krakowie odbyła się Gala wręczenia nagród dziennikarskich za rok 2020. Nagrody Zielonej Gruszki i Złotej Gruszki otrzymało trzech znakomitych ludzi mediów.

W dniu 20 września 2021 roku w Klubie Dziennikarzy Pod Gruszką, w siedzibie Małopolskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej w Krakowie odbyła się Gala wręczenia nagród dziennikarskich za rok 2020. Nagrody Zielonej Gruszki i Złotej Gruszki otrzymało trzech znakomitych ludzi mediów. Zapraszamy na fotorelację z tej uroczystości.

Honorowa Złota Gruszka

powędrowała do Red. Witolda Ślusarskiego. W uznaniu za całokształt pracy na rzecz środowiska dziennikarskiego. Jego twórczy wkład w rozwój środowiska oraz za wieloletnią pracę wniesioną w rozwój nowych pokoleń dziennikarzy nie tylko radiowych, oraz za trwały ślad pozostawiony w krakowskiej rozgłośni Polskiego Radia. Laudację wygłosił Tadeusz Kwaśniak, redaktor Polskiego Radia Kraków, przyjaciel laureata.

Laur Złotej Gruszki

otrzymał Szymon Jadczak, redaktor portalu internetowego Wirtualna Polska. W uznaniu za cierpliwość i dokładność w dziennikarstwie śledczym i niestrudzone tropienie nieprawości w życiu społecznym i gospodarczym współczesnej Polski. Za sumienną i rzetelną pracę przy publikacjach, mających na celu ukazanie prawdy zgodnie ze stanem faktycznym i obiektywną rzeczywistością.

Laudacje wygłosił vice redaktor naczelny Wirtualnej Polski Paweł Kapusta.

Zielona Gruszka

trafiła do rąk Michała Rodaka, redaktora Radia RMF FM. W uznaniu za sumienną i rzetelną pracę przy publikacjach, mających na celu pokazanie pasji i piękna gór. Popularyzowanie i promowanie turystyki i sportu wysokogórskiego. Za rzetelność i dokładność w doborze informacji, które towarzyszą nam na falach radiowych w życiu codziennym regionu, kraju i świata. Laudacje wygłosił dyrektor Radia RMF FM, red. Tadeusz Sołtys. Gratulujemy otrzymania nagrody dziennikarskie j.

Na ręce laureatów nagrody dziennikarskie Złotej i Zielonej Gruszki zostały przekazane również listy gratulacyjne od Przewodniczącego rady Miasta Krakowa, oraz od Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej.

Klika słów od Laureatów – nagrody dziennikarskie rozdane

Podczas Gali wręczenia nagród dziennikarskich była nasza Redaktor Naczelna Elżbieta Jachymczak, która rozmawiała z Laureatami.

Czy ta nagroda była zaskoczeniem dla Pana Redaktora?

Red. Michał Rodak: Zdecydowanie tak. Nagroda dziennikarska Zielona Gruszka jest dla mnie dużym wyróżnieniem. To pierwsze i najważniejsze wyróżnienie. Moja droga zawodowa rozpoczęła się dawno temu. Pierwsze kroki stawiałem w mniejszych redakcjach już na studiach. Obecnie od 9 lat związany jestem z redakcją faktów RMF FM. Jestem wydawcą, czyli osobom która odpowiada za to, co jest emitowane w najważniejszych pasmach radiowych. Współpracuję ze wszystkimi dziennikarzami, reporterami i korespondentami zagranicznymi. Słuchacz często nie wie, że taki człowiek jak ja istnieje. Tym bardziej jest mi miło, że moja praca została zauważona i doceniona.

Jaką wartość niesie za sobą nagroda?

Nagroda niewątpliwie uskrzydla. Jednak nadal będę robić swoje. Praca w faktach w pełnym skupieniu. Mam plany na materiały własne m.in. w tematyce górskiej. Pokazanie piękna górskiej przyrody w przystępny dla oka i ucha sposób.


Jakie to jest uczycie otrzymać Honorową Złotą Gruszkę?

Red. Witold Ślusarski: Jeśli pomyśli człowiek, że to Gruszka za dorobek to na pewno przyjemnie. Jeśli pomyśli, że to za lata życia to już trochę mniej (uśmiech). Cieszę się, że każdy etap mojej aktywności zawodowej przyczynił się do tej nagrody. Byłem i jestem bardzo aktywny. Więcej bywałem w pracy niż w domu, ale wsparcie rodziny jest nieocenione. To dzięki niej mogę realizować się każdego dnia. Myślę, że mam jeszcze sporo do opowiedzenia. Może pojawi się kolejna książka, choć dziś nie sztuką jest ją napisać, trudniej jest ją sprzedać. Piszę, ponieważ człowiek zapomina wiele rzeczy. Moja ostatnia książka pt: “Zanim zapomnę” opisuje to, czego nie pokazała telewizja, czego nie mówiło radio ani nie pisała prasa. Byłem świadkiem tych wydarzeń, czasem nawet prowodyrem pewnych zdarzeń. Dlatego przelałem to na karty mojej książki.


Rozmowa ze Sławomirem Pietrzykiem, Przewodniczącym Stowarzyszenia Dziennikarzy RP

Czy w tym roku obrady Kapituły były inne niż zawsze?

Sławomir Pietrzyk: Faktycznie braliśmy pod uwagę trudności związane z pandemią, jednak obrady przebiegły w sposób prawidłowy. Wynik był jednomyślny i trafny. Poszczególni kandydaci otrzymali zdecydowaną większość głosów. Tegoroczny wybór Kapituły jest optymalny.

Co zdecydowało o wyborze Laureata Zielonej Gruszki, najmłodszej nagrody dziennikarskiej w SDRP?

Tutaj brana jest pod uwagę przede wszystkim innowacyjność. Nie ukrywam, że Red. Michał Rodak nas zaskoczył swoimi publikacjami o Himalajach. Było to coś niepowtarzalnego. Bardzo trafne ujęcie tematu oraz chłodny sposób prezentacji reportażu, który rozgrzewa serca czytelników.

Więcej informacji w mediach społecznościowych YouTube oraz Facebook


Materiał opracowany przez: Ireneusz Michał Hyra, Elżbieta Jachymczak

KONTAKT

Redakcja

Business Intelligence

Wydawca

Marshal Academy Sp. z o.o

Zapisz się do newslettera

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.