Nowe możliwości dla przedsiębiorców

nowe-mozliwosci-dla-przedsiebiorcow
Środki z UE, program Horyzont Europa czy granty to jedne z nowych możliwości dla przedsiębiorców, o których rozmawiano podczas VII Małopolskiego Forum Finansowego. Zapraszamy na fotorelację.

11 października 2022 roku Małopolskie Forum Finansowe powróciło do Starej Zajezdni w Krakowie. Ponownie mieliśmy okazję do bezpośrednich spotkań i rozmów w sercu krakowskiego Kazimierza. Blisko 300 uczestników na miejscu oraz drugie tyle w sieci zyskało cenną wiedzę do prowadzenia działalności gospodarczej. Na stoiskach toczyły się liczne rozmowy o biznesie i nie tylko. Jakie są nowe możliwości dla przedsiębiorców? Jak założyć start-up? Czym są klastry i dlaczego warto do nich dołączyć? Zapraszamy na fotorelację.

Jakie są dostępne środki dla przedsiębiorców?

Środki z Unii Europejskiej, program Horyzont Europa, bezpośrednie wsparcie grantowe, instrumenty finansowe obsługiwane przez Narodowych Pośredników Finansowych to tylko niektóre z zaprezentowanych finansowych, nowych możliwości dla przedsiębiorców podczas VII Małopolskiego Forum Finansowego. Eksperci z Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), Narodowego Centrum Badań i Rozwoju czy przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej zaprezentowali, jakie są dostępne środki dla osób prowadzących działalność gospodarczą lub myślących o jej założeniu.

Kolejnym sposobem na wsparcie finansowe są leasingi i pożyczki z gwarancją EFG (Europejski Fundusz Gwarancyjny). Skierowane są one do małego i średniego przedsiębiorcy. Oferowane przez banki oraz Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. W ramach oferty będzie możliwość skorzystania z leasingu na zakup maszyn, urządzeń, samochodów oraz pożyczek inwestycyjnych i obrotowych. Wysokość finansowania pożyczką objętego gwarancją wynosi do 10 mln PLN. Okres gwarantowanej transakcji wynosi do 7 lat, a okres karencji mieści się w przedziale do 15 miesięcy.

Program InvestEU to nowy program inwestycyjny UE w ramach nowej perspektywy 2021-2027. Będzie on realizowany w 4 obszarach:

  • zrównoważona infrastruktura
  • badania, innowacje i digitalizacja
  • małe i średnie przedsiębiorstwa
  • inwestycje społeczne i umiejętności

Wszystkie cztery obszary będą obejmowały projekty wspierające sprawiedliwe przejście do neutralności klimatycznej e UE. Wsparcie Unii otrzymają tylko te projekty inwestycyjne, które nie będą powodowań znaczących szkód dla środowiska.

Propozycji wsparcia było wiele. O wszystkich możesz posłuchać na nagraniu online 👉

Jak założyć start up i nie tylko?

W 2020 roku uczestnicy na Forum Ekonomicznym w Davos uznali krytyczne myślenie i kompleksowe rozwiązywanie problemów za kluczowe kompetencje przeszłości. Kolejnymi, ważnymi kompetencjami będą aktywne uczenie się, otwartość i elastyczność oraz odporność na stres. Obecnie od pracowników wymaga się umiejętności obsługi nowoczesnych technologii oraz współpracy ze sobą. W tym miejscu pojawia się pytanie, czym jest start up i jak go założyć?

Start up to młode, innowacyjne przedsiębiorstwo poszukujące modelu biznesowego, który zapewniłby mu zyskowny wzrost. Startując z biznesem, zaczynamy od pomysłu. Za każdym pomysłem stoi człowiek. To on jest filarem, który odpowiada za sukces i powodzenie projektu. Jednak bez kapitału na jego realizację nie ruszymy z miejsca. Tutaj z pomocą przychodzą m.in. fundusze zalążkowe. Jednym z oferentów środków jest MARR.

Podstawowym warunkiem utworzenia nowej spółki z udziałem kapitałowym MARR jest rentowność finansowa projektu. Nowy podmiot gospodarczy tworzony jest jako spółka z o. o. Udziałowcami nowej spółki są MARR S.A. i founder projektu. Kapitał MARR S.A. nie przekracza 50% całkowitego kapitału zakładowego, a pozycja MARR w nowej spółce zabezpieczona jest większością 4/5 głosów na zgromadzeniu wspólników. Takie rozwiązanie daje nowej spółce ogromne możliwości dla przedsiębiorców oraz wsparcie doświadczonej instytucji i osób zarządzających.

Możliwości wsparcie jest wiele. Można poszukać aniołów biznesu, dołączyć do inkubatorów przedsiębiorczości lub odnaleźć wsparcie w Krakowskim Parku Technologicznym. Więcej szczegółów w relacji z Małopolskiego Forum Finansowego na stronie organizatora.

Potęga współpracy i możliwości dla przedsiębiorców ukryte w klastrach

Klaster jest miejscem, które pomaga start up’om spotykać inwestorów oraz doskonalić prezentowanie swoich pomysłów i rozwijać własny biznes. To całe otoczenie skupiające się wokół konkretnego tematu np. Life Science, technologie kompozytowe czy paliwa wodorowe.

Do tej inteligentnej platformy współpracy należą podmioty samorządowe, instytucje edukacyjne oraz centra badań rozwojowych. Wsparciem również służą mali i średni przedsiębiorcy z danej tematyki, których biznesy są już na wyższym poziomie. Warto korzystać np. z Klaster Life Science Kraków!

możliwości dla przedsiębiorców

Przygotowała: Elżbieta Jachymczak, Redaktor Naczelna Business Intelligence

KONTAKT

Redakcja

Business Intelligence

Wydawca

Marshal Academy Sp. z o.o

Zapisz się do newslettera

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.