Wydawać by się mogło, że świat został całkowicie zdominowany przez ideę szybkiego życia, wysokich zarobków i działania „na już, na teraz”. Tylko ta gonitwa „na już” stopniowo nas zubożyła / wyjałowiła z uczuć i marzeń. Czemu? Bo czas stał się najważniejszą walutą. Ciągły jego brak nie pozwala na cierpliwe, wnikliwe spojrzenie na główne życiowe priorytety, na zastanowienie się nad swoimi wartościami. Kreatywność, radość, lekkość, wolność, spokój – wszystkie one do życia potrzebują czasu, przerwy, ciszy, cierpliwości. Niezbędne są przerywniki, które zaowocują twórczością, świeżością pomysłów, a cierpliwość da rozkwit kreatywności. Przerwa, zatrzymanie są konieczne, żeby zobaczyć i usłyszeć coś wyraźniej, wejść na ścieżkę harmonii. Mówi się, że szczęście to spokój umysłu, ale jak go osiągnąć? Ogólnie wiadomo, że spokój jest w nas i wystarczy go tylko odnaleźć, ale jak go rozpoznać i zauważyć? Co sprawia, że zacznie on działać?
Na szczęście coraz częściej pojawiają się głosy, mówiące o chęci powrotu do natury, życiu w stylu „eco”, o filozofii naturalnej pielęgnacji i psychofizycznej harmonii. Oderwanie się od uciążliwej codzienności to niekoniecznie wyjazd „na koniec świata”. Wystarczy tylko pojechać na drugi koniec miasta, a może nawet ulicy do specjalisty od ciałoterapii na PSYCHOSOMATYCZNY masaż twarzy lub ciała.
Czym jest masaż oprócz dotyku? Czemu właśnie psychosomatyczny?
Masaż to forma dotyku, w której główną role odgrywają ręce masażysty. Jest to oddziaływanie zewnętrznymi bodźcami na tkankę, podczas biernego zachowania osoby masowanej. Tak można w ogromnym skrócie powiedzieć/napisać o masażu. O psychosomatycznym masażu najlepiej się dowiedzieć u źródła, od samego twórcy. „Myśleć końcówkami palców”, to hasło przewodnie w pracy dr. Sergeya Shchurevicha, jednego z najwybitniejszych nauczycieli masażu naszych czasów. Jest on cenionym lekarzem i masażystą specjalizującym się w manualnych technikach odmładzania, liftingu, relaksacji twarzy i ciała, założycielem i dyrektorem Międzynarodowej Szkoły Estetyki i Masażu Manualistic.
Dla mnie, jest to niesamowita symbioza nauki i sztuki. Powstał on na styku medycyny, psychologii i farmakologii. Pod wieloma względami związany jest on z osobistymi cechami specjalisty, jego wyobrażeniem o pięknie, estetyce, a nawet o religii. Według mnie masaż porównywalny jest ze sztuką, ze względu na fakt, że w naturze nie ma narzędzia bardziej wrażliwego niż ludzka ręka. Umiejętność posługiwania się tym doskonałym narzędziem jest najwyższym stopniem profesjonalnych umiejętności masażysty i kosmetologa – mówi dr Sergey Shchurevich.
Prawdziwa sztuka masażu to nie tylko technicznie doskonałe wykonywanie ruchów. Jest to również zrozumienie złożoności procesów, na które te ruchy wpływają i odpowiedzialność za psychofizyczne zdrowie ludzi, którzy nam ufają.
Czy masaż psychosomatyczny to masaż czy również psychoterapia?
W rzeczy samej, w każdym bliskim kontakcie ludzkim – werbalnym, wizualnym lub dotykowym – istnieją głębokie korzenie psychologiczne. Nie jest to tajemnicą, że każdy odnoszący sukcesy fizjoterapeuta, masażysta lub kosmetolog jest przede wszystkim dobrym psychologiem. Przy równych zdolnościach i talentach bardziej zyska ten, kto wie, jak znaleźć subtelne i indywidualne podejście do różnych osobowości.
Istnieją specjalne, specyficzne rodzaje masażu, które mają większy wpływ na sferę psycho-emocjonalną. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje masaż Psychosomatyczny. W dużym stopniu jest on bardzo bliski psychoterapii zorientowanej na ciało.
Psychosomatyczny lub antystresowy masaż twarzy i ciała to jedna z najbardziej wyrazistych i interesujących technik masażu. Jest to doskonały przykład harmonijnego połączenia wschodnich i europejskich systemów masaży. Masaż psychosomatyczny zawiera w sobie potężny element energetyczny właściwy dla wschodnich praktyk medycznych. Są w nim zawarte techniki, które działają na aktywne strefy odruchowe twarzy i ciała, umożliwiają odbudowę potencjału energetycznego całego organizmu. Jednocześnie masaż ten pozwala na głębokie wniknięcie w miękkie tkanki oraz przywrócenie właściwości fizycznych skóry i mięśni będących w stanie dystrofii.
Sztuka masażu psychosomatycznego
Na poziomie fizycznym w masażu psychosomatycznym stosowane są techniki bardziej charakterystyczne dla klasycznych europejskich systemów masażu. Zostały one jednak poddane pewnym autorskim zmianom. Takie zmodyfikowane techniki pozwalają specjalistom, którzy nigdy wcześniej nie zetknęli się ze wschodnimi systemami masażu, stopniowo dostosować się do całkowicie odmiennego podejścia do wykonywania manualnej terapii. Dlatego odbiór zewnętrzny masażu to fascynujące wykonanie artystyczne. Przypomina ono taniec orientalny, gdzie każdy ruch wypełniony jest zmysłowością oraz niesie ze sobą określony fizyczny i energetyczny efekt.
Psychosomatyczny masaż to złożona kompozycja rozmaitych ruchów, która wywołuje u klientów niezwykłe stany przypominające hipnotyczny trans. W takim stanie następuje usunięcie ucisków i skurczów mięśni, zmienia się mimika twarzy, normalizuje się krążenie krwi i trofika nerwowa tkanek.
Najważniejsze jest jednak to, że reguluje się stan psychoemocjonalny klienta wykazującego skłonności do załamań nerwowych, niepokoju, depresji i zakłóceń snu. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy terapeuta próbuje rozwiązać w ten sposób problem głębokich zmarszczek mimicznych, których przyczyna tkwi w świadomości klienta. Już po 2-3 seansach zauważalna jest istotna stabilizacja stanu psychicznego, polepsza się nastrój, znikają bóle migrenowe. W naszych czasach, kiedy na choroby wywołane stresem cierpi znaczna część populacji ludzkiej, psychosomatyczny masaż twarzy może nie tylko usunąć wady kosmetyczne, jak na przykład wczesne zmarszczki. Pomaga również w pełni odbudować bilans energetyczny oraz istotnie poprawić stan emocjonalny człowieka. Terapeuta wykonujący ten masaż sam doświadcza uczucia pełnej harmonii i ożywienia fizycznego. Powoduje to, że ta technika masażu jest jedną z najbardziej lubianych przez kosmetyczki i masażystów.
Jakie działanie ma masaż psychosomatyczny?
- Po pierwsze podnosi on próg wrażliwości, tj. wzrasta odporność organizmu na działanie bodźców zewnętrznych. Przejawia się to w ten sposób, że aby wyprowadzić człowieka ze stanu równowagi, potrzebny jest bodziec o zdecydowanie większej sile, niż przed tym. Zmniejsza się labilność emocjonalna klienta, który wcześniej mógł denerwować się z byle powodu. Polepszają się ogólne mechanizmy adaptacyjne.
- Po drugie powstaje nowa dominanta w ośrodkach mózgu, która ma pozytywny, konstruktywny charakter. Ten ośrodek pobudzenia dominantowego jest podtrzymywany przez wspomnienia o doznaniach doświadczonych podczas zabiegu masażu. Klient ponownie przeżywa doświadczenia bodźców podczas masażu takie jak: dotknięcia, zapachy, muzyka, światło. Pozwala to oderwać się od negatywnych przeżyć i chętnie powracać na kolejne wizyty, aby poczuć ten błogostan ponownie.
- Po trzecie, pobudzając określone receptory nerwowe (tak zwane ciałka Merkla), których jest szczególnie dużo w okolicach dłoni, stóp, twarzy i szyi, stymulujemy wytwarzanie substancji morfinopodobnych (endorfin, enkefalin, amin biogennych). Te hormony przyjemności są zdolne do wywoływania doznań euforycznych podczas masażu. Co więcej, pomagają przytępić uczucie bólu, usunąć nadmierne napięcia z prążkowanych i gładkich mięśni oraz obniżyć poziom ciśnienia tętniczego.
Jednym słowem – to magia argumentowana fizjologicznie!
Psychosomatyczny masaż przez swoje asynchroniczne, asymetryczne działanie o różnym natężeniu „wyłącza” aktywność naszego biokomputera. Nie jest on w stanie kontrolować, obserwować i oceniać. Po prostu zwalnia i wchodzi w samoistną medytację.
Czy już czujesz potrzebę doznania masażu psychosomatycznego? Zastanawiasz się gdzie go znaleźć?
W całej Polsce pracują uczniowie dr. Sergeya Shchurevicha, autora Psychosomatycznego masażu.
Ważne jest, żeby terapeuta był po szkole Manualistic, gdzie naucza osobiście jego twórca.
W Krakowie na zabiegi Psychosomatycznego masażu twarzy lub ciała można zapisać się w Centrum Zdrowia i Urody – LuVital.
Psychosomatycznego masażu nie może zabraknąć przy tworzeniu harmonijnego stylu życia.
Ludmiła Petrenko
Terapeutka urody, pasjonatka holistycznego podejścia do pielęgnacji, doświadczony szkoleniowiec, kongresowy wykładowca.
Założycielka Centrum Zdrowia i Urody LuVital w Krakowie.
Wyłączny przedstawiciel Międzynarodowej Szkoły Estetyki i Masażu Manualistic dr Sergeya Shchurevicha w Polsce.