Założenie własnej działalności gospodarczej oraz prowadzenie biznesu to marzenie wielu osób. Bycie swoim własnym szefem to bardzo kusząca perspektywa: możliwość dużego wzbogacenia się, ustalanie godzin własnej pracy, brak jakichkolwiek ograniczeń oraz wolność w podejmowaniu decyzji. Własny biznes i jego prowadzenie wymaga dużo czasu i cierpliwości. O czym trzeba pamiętać zakładając własną firmę? Jak rozpocząć działalność gospodarczą? Co trzeba wiedzieć, by odnieść sukces w biznesie?
Dobry pomysł na własny biznes to połowa sukcesu
Pomysły są łatwe. Wrażenie jest trudne. – Guy Kawasaki
Pomysłów na własny biznes są tysiące, jednak nie wszystkie się udają. W założeniu własnej firmy najważniejszy jest dobry pomysł – od niego wszystko się zaczyna. Tak naprawdę możliwości są nieograniczone: od zarządzania restauracją, sprzedaż niestandardowych bukietów z warzyw, tortów na zamówienie czy biżuterii z różnych materiałów, po prowadzenie fanpage, kursów internetowych oraz bloga. Czasy internetu powodują, że bez najmniejszych przeszkód możemy prowadzić biznes nie wychodząc z domu. Zanim założysz własną firmę, warto zastanowić się nad potrzebami potencjalnych odbiorców. Co się przyda konsumentom w życiu codziennym? Jak przyciągnąć tłumy nowych użytkowników? Czy twój produkt lub usługa będą w stanie spełnić oczekiwania odbiorców? Mówiąc wprost – warto rozpoznać zapotrzebowanie rynku oraz znaleźć własną niszę.
Biznesplan – punkt startowy biznesu
W biznesie nie ma określonych dróg, którymi należy podążać. Ciężko pracuję i wierzę, że osiągnę to, co chcę osiągnąć. A w dodatku staram się mieć przy tym dobrą zabawę. – Richard Branson
Biznesplan to bardzo ważny krok na drodze do rozpoczęcia własnej działalności. To on często decyduje o sukcesie lub porażce naszego przedsięwzięcia. W jaki sposób? Dzięki biznesplanowi można ocenić nasz pomysł na prowadzenie działalności oraz oszacować, czy rzeczywiście jest on tak dobry, jak wydawało nam się na samym początku. Takie planowanie działań pomaga nie tylko krok po kroku osiągnąć wyznaczone cele biznesowe, ale też przewidzieć ryzyko i trudności, z jakimi przyszły przedsiębiorca może się spotkać na swojej drodze. Natomiast nie istnieje jeden, uniwersalny oraz idealny wzór biznesplanu, którym należy się kierować. Plan naszych działań powinien być dobrze przemyślany, logiczny, konkretny i napisany językiem zrozumiałym nawet dla osób spoza branży. Poza tym dobry oraz skuteczny biznesplan powinien zawierać niezbędne informacje, m.in. takie jak:
- najważniejsze cechy firmy oraz oferowanego produktu lub usługi
- cele naszej działalności
- charakterystykę rynku, na którym działa podmiot
- analizę konkurencji
- szanse i zagrożenia dla firmy
- potencjalne źródła finansowania
- stan zatrudnienia pracowników (jeśli będzie potrzeba)
- organizację oraz harmonogram działań
- analizę oraz prognozę finansową.
Skrupulatnie przygotowany biznesplan otwiera możliwość pozyskiwania dofinansowania dla rozpoczęcia działalności gospodarczej, np. z Funduszy Europejskich, które mają na celu rozwój lokalnych przedsiębiorstw, czy też kredytu bankowego.
Źródła pozyskiwania kapitału
Nic co warte posiadania, nie da się zdobyć bez ryzyka. – George Bernard Shaw
Wymyślenie ciekawego pomysłu oraz stworzenie skutecznego biznesplanu zajmie ci wiele czasu. Natomiast pojawia się też inny, nie mniej ważny problem – skąd wziąć pieniądze na rozpoczęcie działalności biznesowej? Brak kapitału to chyba jeden z głównych czynników, który blokuje rozwój przedsiębiorczości. Na szczęście istnieje wiele sposobów na pozyskanie środków na własny biznes.
Własne oszczędności – od tego należałoby zacząć. Jeśli chcesz prowadzić swoją działalność biznesową, warto pomyśleć o oszczędzaniu pieniędzy na realizację tego celu. Zazwyczaj jest ich zbyt mało, jednak nawet niewielka kwota przyda ci się, by opłacić rachunki, składki czy podatki.
Innym sposobem pozyskania funduszy na rozpoczęcie własnej działalności jest wzięcie kredytu w banku. Wiele banków oferuje szeroki zakres usług finansowych,
m.in. niskooprocentowane pożyczki i kredyty skierowane do nowych przedsiębiorców. Warto jednak pamiętać, że kredyt wiąże się z ryzykiem, więc trzeba bardzo uważać i dokładnie czytać umowy, by nie wplątać się w kłopoty.
Jeśli szukasz dofinansowania dla własnego biznesu, warto podzielić się swoim pomysłem
z rodziną czy bliskimi znajomymi. Opowiedz o swoich planach biznesowych, zapytaj o zdanie, a na końcu wspomnij, ile brakuje ci do realizacji marzeń. Być może ktoś się tym zainteresuje i zainwestuje w twój biznes.
Jak już wspominałam wyżej, finanse na rozpoczęcie działalności biznesowej można otrzymać także z dotacji unijnych. Pozyskanie środków z Unii Europejskiej może wynieść nawet
40 tysięcy złotych. Dofinansowanie jest bezzwrotne, natomiast aby dostać unijne pieniądze, trzeba spełnić pewne wymogi. M.in. należy przedstawić, na co przeznaczymy dotację i wydać ją zgodnie z tymi założeniami, a także należy prowadzić działalność przez 12 miesięcy od jej założenia.
Networking – sieć kontaktów biznesowych
Trzeba pamiętać, że jest to [networking] proces długofalowy. Rzadko się zdarza, że po jednej wizycie wypali jakiś biznes. Te wyjazdy to raczej inwestycja — wkładamy czas i pieniądze, np. na paliwo. Ale zawsze coś zyskujemy — zdobywamy wiedzę, budujemy relacje, które w przyszłości zaowocują. Najważniejsze w tych wyjazdach jest to, żeby skupić się na pomaganiu. — Maciej Gnyszka
Ważne jest, aby zrozumieć, że sukces w biznesie nie zawsze zależy od własnych umiejętności oraz zasobów. Dla rozwoju własnej firmy warto jednak zadbać o nawiązanie odpowiednich kontaktów biznesowych. Networking, czyli budowanie i podtrzymywanie relacji z partnerami i kontrahentami biznesowymi, jest jednym z kluczowych elementów w działalności gospodarczej. Nie bój się rozmawiać z ludźmi, którzy rozpoczęli własny biznes i mają w tej kwestii doświadczenie. Uczestnicz w spotkaniach biznesowych, poznawaj innych lokalnych przedsiębiorców, a przy okazji zaprezentuj swoją działalność. Bierz udział w konferencjach branżowych – to nie tylko doskonały sposób na pozyskiwanie wartościowych kontaktów dla twojego biznesu, ale też potencjalnych klientów. Dbaj o swój profil w mediach społecznościowych, ponieważ to jest naszatwoja wizytówka. Od tego co publikujesz oraz jak prowadzisz swój profil, bardzo często zależy nawiązywanie kontaktów biznesowych.
Wybór formy prowadzenia działalności
Twój los kształtuje się w momentach podejmowania decyzji. – Anthony Robbins
Założenie działalności gospodarczej wiąże się z wieloma formalnościami i wymaga rejestracji. Należy wybrać charakter działalności: jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna lub jedna ze spółek handlowych. Przede wszystkim warto zastanowić się, czy chcesz mieć firmę ze wspólnikami, czy prowadzić ją samodzielnie. Wymienione wyżej formy działalności, różnią się od siebie przede wszystkim odpowiedzialnością za zobowiązania, sposobami rozliczenia podatku i rodzajem prowadzenia księgowości oraz potrzebnym kapitałem minimalnym. W zależności od oferowanych usług i sposobu prowadzenia działalności należy wybrać odpowiednią formę.
Korekta: Katarzyna Słomska