Wtorkowe spotkania ze sztuką

wtorkowe spotkania ze sztuką
Wtorkowe spotkania ze sztuką to magiczny czas zwiedzania pod okiem kustosza w kameralnej grupie. Czego można doświadczyć podczas takich spotkań?

Sztuka, starożytna twórczość, odwiedziny w Italii, Grecji, czy na Bliskim Wschodzie. W Krakowie odbywają się spotkania z cyklu wtorkowe spotkania ze sztuką. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Platforma Kobiet – Bądźmy Razem, a jego pomysłodawczynią Prezeska Katarzyna Matusik-Lipiec. Spotkania odbywają się w Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie. Czym są wtorkowe spotkania? Co można ciekawego zobaczyć? Jakie są opinie uczestniczek spotkań?

Czym są wtorkowe spotkania ze sztuką?

Wtorkowe spotkania ze sztuką to cykl spotkań, który ma na celu zapoznanie się z historią sztuki starożytnej w Muzeum Książąt Czartoryskich. Przewodniczką po Galerii Sztuki jest dr Dorota Gorzelany-Nowak, kustoszka zbiorów, członkini Stowarzyszenia Platforma Kobiet. Oprowadzając, opowiada między innymi o starożytności, świecie kultury: helleńskiej, rzymskiej, czy też egipskiej. Po zwiedzaniu jest możliwość uczestnictwa w spotkaniu przy kawie i herbacie. 

Wtorkowe spotkania ze sztuką

Co można ciekawego zobaczyć?

Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie jest wyjątkowym miejscem w południowej Polsce. W swoich zasobach prezentuje między innymi: XIX — wieczną kolekcję księcia Władysława Czartoryskiego. Eksponaty te pokazują różne aspekty twórczości starożytnej. W przestronnej sali Galerii Sztuki można odbyć niezapomnianą podróż w klimacie śródziemnomorskim od Egiptu, w którym rządził Faraon, do Egiptu późnoantycznego. Po drodze przeniesiesz się w podróż i odwiedzisz: Italię, Etrusków, Grecję, Bliski Wschód oraz Rzymian. Możesz podziwiać greckie malarstwo wazowe, które opowiada o wojnie trojańskiej i kulcie wina. Ponadto marmurowe posągi rzymskie prezentują filozofię sztuki greckiej, która łączy się z pragmatyzmem rzymskim. 

Jakie są opinie uczestniczek spotkań? 

Magiczne popołudnie z Panią dr Dorotą Gorzelany-Nowak i dziewczynami z Platformy Kobiet, w sali o kolorach morskiej wody, gdzie zgromadzono rozmaite cuda starożytnych krain basenu Morza Śródziemnego. To była podróż od Egiptu, przez etruską, rzymską, italską i grecką kulturę wyrażoną dziesiątkami niezwykłych artefaktów. Samo Muzeum jest miejscem klasy światowej, porównywalnym ze sznytem muzeów Paryża, Florencji i Nowego Jorku. Jego rewitalizacja i ekspozycja dzieł robi wrażenie.

 

Zofia

Kocham historię, a czasy starożytne szczególnie. Wydaje mi się, że sporo wiem na ten temat, ale Dorota jest naprawdę kopalnią wiedzy o tamtych czasach. Zawsze zachwycałam się glinianymi wyrobami epoki helleńskiej, a do wczoraj myślałam, że te piękne obrazy, które się na nich znajdują, są malowane farbą. Okazuje się, że nie!!! Wszystko jest z gliny, a o kolorze danej części rysunku decyduje rodzaj naniesionej gliny i technika wypalania.

Katarzyna Matusik – Lipiec

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja. Liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy dostępne poprzez: e-mail biuro@platformakobiet.org lub kanał Messenger Platforma Kobiet – Bądźmy Razem. Miejsce zbiórki: Dziedziniec Muzeum Czartoryskich ul. Pijarska 15, 31-015 Kraków. 

KONTAKT

Redakcja

Business Intelligence

Wydawca

Marshal Academy Sp. z o.o

Zapisz się do newslettera

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.